Ali je v redu, če 50 let stari ženski rečemo, da je stara?

16. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Ali je v redu, če 50 let stari ženski rečemo, da je stara? (foto: profimedia)
profimedia

Debat o tem, kdaj ženski lahko rečemo, da je stara, zlepa ne zmanjka, saj se koncept 'staranja' razlikuje glede na kulturno, družbeno in osebno dojemanje.

Dejstvo je, da staranje ni le biološki proces, ampak tudi družbeni konstrukt.

Opredelitev starosti ni enostavna, saj se družbeni standardi spreminjajo, s sodobno medicino in tehnologijo pa sta se človekova življenjska doba in kakovost življenja v veliki meri podaljšali.

Ob vsem tem se postavlja vprašanje, ali 50 let stari ženski lahko rečemo stara? In pri kateri starosti ženska dejansko postane 'stara'?

Biološki vidiki staranja

Biološko gledano se staranje začne relativno zgodaj. Človeško telo že od sredine 30. let počasi začne kazati znake staranja:

  • koža izgublja elastičnost,
  • metabolizem se upočasni,
  • kosti in mišice postanejo šibkejše.

Vendar to ne pomeni, da 50-letniki in 50-letnice niso sposoben aktivnega, zdravega življenja.

Ženske v svojih 50-ih so pogosto na vrhuncu svoje čustvene in duševne zrelosti, z napredkom v zdravju in življenjskem slogu pa danes mnoge ženske v tej starosti živijo vitalno in energično življenje.

Biološke spremembe namreč ne pomenijo nujno starosti v socialnem smislu, še posebej, če upoštevamo, da so življenjske navade, kot so prehrana, gibanje in duševna higiena, pomembni dejavniki, ki upočasnjujejo proces staranja.

Dokler se bo izraz 'star' in 'stara' tako pogosto uporabljal v slabšalni obliki, kar pomeni fizične pomanjkljivosti in poslabšanje kakovosti življenja, ga v svoj besednjak enostavno ne gre prelahkotno umeščati. 

Družbena percepcija starosti

Družbeno dojemanje starosti je pogosto povezano z vizualnimi dejavniki, kot so sivi lasje, gube ali spremembe telesne teže. V mnogih kulturah so bile ženske skozi zgodovino izpostavljene kritikam zaradi teh telesnih znakov staranja, moški pa pogosto uživajo v stereotipu 'zrelosti', ki pride z izkušnjami in statusom.

Ta dvojna merila pogosto pritiskajo na ženske, da za vsako ceno ohranjajo mladosten videz, tudi če so že v svojih 50tih ali 60tih letih.

Ženska v svojih 50-ih je pogosto na prelomnici v svojem življenju – morda so otroci odrasli, dosegla je nek poklicni uspeh in postavila svojo osebno identiteto v središču. V tem kontekstu je zato izraz 'stara' pogosto neustrezen, saj ignorira to notranjo spremembo in zrelost, ki jo občutijo mnoge ženske.

Ne počutijo se stare, ampak v novi življenjski dobi – bolj zrele, a ne nujno šibkejše.

Skozi prizmo samozavesti in identitete

Eno od ključnih vprašanj, povezanih s staranjem, zlasti za ženske, je, kako dojemajo same sebe.

Mnoge ženske v svojih 50-ih se še vedno počutijo mlade in produktivne ter ne sprejemajo pojma 'starost' kot nekaj, kar jih opredeljuje.

Psihološko gledano samospoštovanje in samozavest pogosto dosežeta vrhunec prav v tej življenjski dobi, saj se ženske s staranjem manj zanašajo na družbene norme in pričakovanja in bolj na svoj osebni občutek lastne vrednosti.

Zanimivo je, da je starost relativna in jo pogosto definiramo v primerjavi z mlajšimi generacijami.

Nekomu v svojih dvajsetih letih je lahko 50-letna ženska videti 'stara', medtem ko ima oseba v svojih 70ih 50-letno žensko za 'mlado'. Navsezadnje je doživljanje starosti subjektivno in odvisno od perspektive.

Je torej v redu 50-letno ženski reči, da je stara? Na splošno gledano: ne. Gre za veliko preveč poenostavljen in pogosto nepravičen pogled na proces staranja.

Biološki znaki staranja ne bi smeli biti edino merilo, po katerem ocenjujemo človeka, še posebej, če upoštevamo mentalno, čustveno in socialno zrelost, ki pride z leti. Poleg tega se svet spreminja, s tem pa tudi naši pogledi na starost.

Zahvaljujoč medicinskemu in tehnološkemu napredku se današnja pričakovana življenjska doba podaljšuje, ljudje pa ostajamo aktivni in vitalni veliko dlje kot nekoč. V tem kontekstu postane starost relativen pojem in ženska pri 50tih je v resnici na vrhuncu svojega življenja.

Povzeto o Odmori mozak.

Preberite si tudi: