Študija odkrila, kaj je pogost vzrok za PLJUČNEGA RAKA (niso le cigarete)

26. 7. 2024
Deli
Študija odkrila, kaj je pogost vzrok za PLJUČNEGA RAKA (niso le cigarete) (foto: profimedia)
profimedia

Nedavna študija razkriva, da so ženske, ki kadijo, dvakrat bolj dovzetne za razvoj pljučnega raka kot moški, pri čemer pomembno vlogo igra zatiranje čustev, zlasti jeze, kar zmanjšuje fiziološko obrambo telesa pred rakotvornimi snovmi.

Nedavna študija, predstavljena na letnem srečanju Radiološkega društva Severne Amerike v Chicagu, je pokazala, da imajo ženske, ki kadijo, dvakrat večjo verjetnost, da razvijejo pljučnega raka kot njihovi moški vrstniki. Kot dejavnik tveganja za kadilce se ženski spol zdi pomembnejši od starosti in količine pokajenih cigaret. Nekateri raziskovalci krivijo ženski hormon estrogen, vendar obstajajo močni dokazi, ki nakazujejo na bolj verjeten vzrok: zatiranje čustev, zlasti jeze.

David Kissen, britanski torakalni kirurg, je v šestdesetih letih prejšnjega stoletja opazil, da so njegovi bolniki z rakom pljuč pogosto značilni po tem, da potlačijo svoja čustva. V številnih študijah je pokazal, da imajo ljudje z rakom pljuč "slabe in omejene možnosti za izražanje čustev" v primerjavi z bolniki z nenalezljivimi pljučnimi boleznimi. Tveganje za pljučnega raka je bilo petkrat večje pri moških, ki niso imeli sposobnosti učinkovitega izražanja svojih čustev. Bolj ko je oseba potlačila čustva, manjša je bila poraba cigaret, potrebna za sprožitev raka.

Opazovanja dr. Kissena so bila spektakularno potrjena v 10-letni prospektivni študiji v Crvenki, industrijskem mestu v nekdanji Jugoslaviji. V tej študiji je bilo intervjuvanih 1.400 oseb, preden so zboleli. Desetletje kasneje so raziskovalci ugotovili, da so ljudje, ki so kadili in katerih psihološki profili so bili značilni po zatiranju čustev, imeli veliko večje tveganje za razvoj pljučnega raka kot tisti, katerih izražanje čustev ni bilo ovirano.

Če povezava ni takoj očitna, je to zato, ker smo bili naučeni razmišljati o boleznih na ozke in poenostavljene načine. Eden od pogostih mitov o boleznih je, da imajo en sam vzrok. "Velika večina pljučnih rakov je povzročenih s karcinogeni in promotorji tumorjev, ki se zaužijejo s kajenjem cigaret," pravi eden najbolj spoštovanih medicinskih učbenikov. Trditev je znanstveno napačna, kljub resnici, ki jo vsebuje. Če bi cigarete same po sebi povzročile pljučnega raka, bi vsak kadilec razvil malignom. Veliko jih, vendar večina ne - zato morajo biti vključeni tudi drugi dejavniki.

Dejansko rast raka predstavlja ne le maligno spremembo, ki jo povzroči karcinogen, temveč tudi imunski sistem, katerega sposobnost ohranjanja abnormalnosti pod nadzorom ali uničenja je zmanjšana. Pri mnogih ljudeh je imunski sistem dovolj močan, da prenese maligno poškodbo DNK pljučne celice zaradi stranskih produktov cigaretnega dima. Pri nekaterih pa ni. Tukaj igrajo veliko vlogo čustva in stres.

Danes vemo, da ločevanje uma in telesa, kot ga prakticira ortodoksna zahodna medicina, nima znanstvene podlage. Čustveni centri možganov so fiziološko povezani z živčnim sistemom, imunskim aparatom in hormonskimi organi. Namesto ločenih sistemov tvorijo čustveni, hormonski, imunski in živčni mehanizmi možganov in telesa velik supersistem, ki je fiziološko prepleten in deluje v sozvočju. Stres v katerem koli delu tega supersistema bo nujno vplival na druge dele. Zamegljevanje čustvenih meja lahko zatre imunsko obrambo človeškega organizma in sposobnost telesa za popravilo poškodb DNK.

Kako se vse to nanaša na ženske in pljučnega raka ali na splošno znano dejstvo, da so ženske bolj ogrožene kot moški za pojav malignomov, ki niso povezani s kajenjem?

V naši kulturi so lahko tako moški kot ženske pod hudim pritiskom, da zatrejo in izdajo sami sebe, da bi se prilagodili, bili "sprejemljivi." Toda ženske so pogosteje tiste, ki običajno skrbijo za druge, medtem ko zanemarjajo svoje čustvene potrebe.

V odnosih s svojimi moškimi partnerji so ženske bolj verjetno zadolžene za čustveno delo za oba. Bolj verjetno je, da bodo absorbirale stres svojih partnerjev, medtem ko bodo tiho zadrževale svoje, in bolj nagnjene so k temu, da ohranijo harmonijo za vsako ceno.

Ženske v naši družbi so lahko obravnavane kot močnejši spol, ker so izurjene, da prenašajo več stresa brez pritoževanja, vendar so pogosto manj močne: imajo manj nadzora in manj sposobnosti, da zavrnejo zahteve sveta.

Ženske so torej pogojene, da so "močne" - prilagodljive in prijazne, tiste, ki ne izražajo jeze. To so lastnosti, ki jih raziskave dosledno povezujejo z večjimi tveganji za malignome vseh vrst in ki jih britanske in evropske študije povezujejo tudi z rakom pljuč.

Pri osebi, ki je čustveni absorber - stresna spužva, če želite - toksini cigaretnega dima delujejo na telo z zmanjšano fiziološko obrambo ter tako ženske naredijo bolj ranljive.

Vir: Stephanie Hollington-Sawyer, https://drgabormate.com/real-reason-women-smokers-greater-risk/

Preberite si še:

Novo na Metroplay: "Še vedno jo čutim ob sebi" | TATJANA ZORKO, srčna prijateljica MANCE KOŠIR