Tipične lastnosti ljudi, ki radi ugajajo drugim

11. 1. 2024
Deli
Tipične lastnosti ljudi, ki radi ugajajo drugim (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Če ste tudi sami nagnjeni k ugajanju drugim, to pomeni, da ste pripravljeni narediti vse, kar je potrebno, da bi ljudem pričarali nasmeh na obrazu. Čeprav sta prijaznost in pomoč drugim običajno dobri lastnosti, pa pretirano ugajanje drugim lahko prinese stres, čustveno izčrpanost in tesnobo.

Kaj pomeni biti človek, ki si prizadeva ugajati drugim?

Oseba, ki si prizadeva ugajati drugim, vedno postavlja potrebe drugih pred svoje. Tak človek je izredno usklajen z drugimi, ki ga vidijo kot prijaznega, uvidevnega in vedno pripravljenega priskočiti na pomoč.

Vendar pa se ljudje, ki si prizadevajo ugajati drugim, pogosto težko postavijo zase, kar vodi v negativen vzorec zanemarjanja lastnih potreb ali celo samopomilovanja. To vedenje je povezano z osebnostno lastnostjo, imenovano sociotropija, ki pomeni pretirano skrb za ugajanje drugim in pridobivanje njihovega odobravanja za ohranjanje odnosov.

Takšno vedenje lahko kaže tudi na duševno motnjo. Nekatere duševne bolezni, povezane s pretiranim ugajanjem drugim, vključujejo depresijo, anksioznost, soodvisnost in težave pri postavljanju osebnih mej.

Tipične lastnosti ljudi, ki radi ugajajo drugim

Ljudje, ki se trudijo ugajati drugim, običajno kažejo številne znake. Težko rečejo ne, ker se bojijo, da bodo drugi mislili, da so sebični ali neprijazni. Včasih se počutijo krive, če zavrnejo pomoč, in se pogosto privolijo v stvari, ki jih v resnici nočejo početi. Prav tako se stalno opravičujejo, prevzemajo krivdo tudi takrat, ko niso krivi, in nimajo nikoli časa zase, ker vedno pomagajo drugim.

Čeprav so običajno občutljivi in sočutni, njihov trud za ohranjanje sreče drugih pogosto vodi v stres in izčrpanost.

Ali spadate mednje tudi vi?

Pomembno je prepoznati razloge, zakaj se trudite ugajati drugim, če želite prenehati s tem vedenjem.

En razlog je lahko nizko samospoštovanje. Nekateri ljudje se trudijo ugajati drugim, ker ne cenijo svojih lastnih potreb in želja. To je posledica pomanjkanja samozavesti, zato potrebujejo zunanje potrditve in menijo, da jim bo ugajanje drugim prineslo sprejetost in odobravanje.

Drug razlog je lahko negotovost. Nekateri ljudje poskušajo ugajati drugim, ker se bojijo, da jih drugi ne bodo imeli radi, če se ne bodo maksimalno trudili, da bi jih osrečili.

Prav tako je lahko vzrok perfekcionizem. Nekateri želijo, da je vse vedno popolno, vključno s tem, kako se počutijo in kaj mislijo drugi.

Pretekle težke izkušnje so še en dejavnik, ki lahko vodi v ugajanje drugim. Ljudje, ki so doživeli zlorabo, na primer poskušajo ugajati drugim, da bi se izognili morebitnim novim zlorabam.

Kakšen vpliv ima ugajanje drugim na vaše življenje?

Ugajanje drugim samo po sebi ni slabo. Biti skrbna in sočutna oseba je ključnega pomena za zdrave odnose z bližnjimi. Vendar pa postane težava, če poskušate ugajati drugim le zato, da bi povečali svojo samozavest ali če zanemarjate lastno čustveno počutje zaradi sreče drugih.

Če svoj čas in energijo posvečate drugim ter se trudite pridobiti njihovo odobravanje, to lahko prinese nekatere posledice. Na primer, četudi morda uživate v pomoči drugim, se boste zagotovo počutili frustrirane, če boste stvari počeli zgolj iz občutka dolžnosti.

Če ves svoj čas, energijo in miselne vire posvečate zagotavljanju sreče drugim, to pomeni, da imate manj volje in energije za uresničevanje lastnih ciljev. Če uporabljate svoje miselne vire za zagotavljanje, da drugi imajo vse, kar potrebujejo ali želijo, vam ostane malo virov, ki jih lahko namenite svojim potrebam.

Kako prenehati s trudom, da ugajate drugim?

Dobra novica je, da obstajajo načini, kako prenehati z ugajanjem drugim in se naučiti, kako uravnotežiti željo po ugajanju drugim, ne da bi pri tem zanemarili lastne potrebe.

Prvi korak je postavljanje meja. Postavljanje mej, poznavanje svojih omejitev in sporočanje teh omejitev ljudem okoli vas je ključnega pomena. Bodite natančni in jasni glede tega, kaj ste pripravljeni prevzeti nase. Če se vam zdi, da vas druga oseba preveč izkorišča, ji povejte, da to presega vaše meje, in ji sporočite, da ji v prihodnje ne boste mogli več toliko pomagati.

Postopno uvajanje sprememb je običajno bolj učinkovito, zato začnite z majhnimi koraki. Ne gre le za to, da se spremenite sami, ampak tudi za to, da naučite ljudi okoli sebe, da morajo upoštevati vaše meje. Če vas trud, da bi ugajali drugim, ovira pri iskanju lastne sreče, je ključno najti načine, kako postaviti meje in si povrniti čas zase. Ne pozabite, da ne morete ugajati vsem.

Povzeto po Beliefnet.com

Preberite še:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj