Vpliv psihadelikov in THC-ja na zavest (podkast)

14. 1. 2024
Deli
Vpliv psihadelikov in THC-ja na zavest (podkast) (foto: shutterstock)
shutterstock

Tradicionalna sveta medicina iz amazonskih kultur je vse bolj globalizirana in prodira v kompleksen sodobni svet. Nam tovrstne substance lahko koristijo ali ne, kako problematični so lahko stranski učinki uživanja psihadelikov in kako velika nevarnost je, da nam bodo takrat, ko v njih iščemo pomoč, še bolj otežili življenje?

Različnih izkušenj je toliko, kolikor je različnih ljudi, saj ima naš živčni sistem različne kapacitete za to, kar zmore prenesti, naše telo pa nosi različne izkušnje in spomine. Za nekatere je lahko psihadelična izkušnja čarobna, za druge pa je lahko travmatična in grozljiva, saj imamo v telesu potlačena zelo močna čustva in travme, ki lahko ob uporabi različnih substanc pridejo v zavest. Vprašanje je: ali se bomo s tem, kar bo prišlo iz podzavesti, lahko soočili? 

Res je, da so psihadeliki v uporabi že tisočletja. Našli so umetniška dela ljudstva iz Peruja, ki upodablja šamane, ki uporabljajo psihoaktivne rastline iz časa približno 900 let pred našim štetjem. Gre torej za izjemno stare obrede, ki so sedaj umeščeni v sodobni svet in čas, ki je popolnoma drugačen od amazonskega življenja starih ljudstev, ki so bili med drugim nomadi in se ukvarjali z lovom ter uporabljali preprosta orodja. Tradicionalna sveta medicina iz amazonskih kultur je vse bolj globalizirana, komercializirana in zajeta v zahodno povpraševanje in potrošništvo.

Ker vse več zahodnih turistov uživa ayahuasco, je nedavno pokojni pisatelj Peter Gorman, ki je dolgo časa živel s plemeni v amazonskem pragozdu in so ga imenovali "kralj ayahuase", dejal, da ga to skrbi: "Že več let imam občutek, da bi lahko šlo tukaj nekaj hudo narobe.” 

V novi epizodi AEQ podkasta je prav to tema pogovora: psihadeliki in psihoaktivne snovi skozi izkušnje gostov ter skozi AEQ razlago. Žiga Beatitudo ima veliko izkušenj z obredi z ayahuasco in predstavi svoje izkušnje, pomisleke in razmišljanja. Ana Vehovar pa ima izkušnje s THC-jem, v katerih je občutila, kaj se zgodi s travmami v telesu, ko se kronične mišične zakrčenosti na hitro sprostijo.

Nam tovrstne substance torej lahko koristijo ali ne, kako problematični so lahko stranski učinki uživanja psihadelikov in kako velika nevarnost je, da nam bodo takrat, ko v njih iščemo pomoč, še bolj otežili življenje?

Prisluhnite pogovoru:

Ne spreglejte tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar