Zakaj je včasih bolje, da preslišimo negativne pripombe in komentarje?

6. 2. 2023
Deli
Zakaj je včasih bolje, da preslišimo negativne pripombe in komentarje? (foto: profimedia)
profimedia

Zreli in mentalno močni ljudje se le redko odzovejo na žaljivke. 

Če se ozremo naokoli, lahko ugotovimo, da je svet postal kraj, kjer se ljudje vedno bolj razdvajajo, prepirajo, obsojajo in širijo obsojanje.

Opazite lahko, kako se na družabnih omrežjih vnemajo prepiri, ljudje poskušajo vsiljevati svoja prepričanja drugim, žalijo in kritizirajo vse, ki ne gojijo enakih pogledov na svet.

A če stopimo bližje, lahko opazimo tudi, da se nekateri (zreli in mentalno močni) ljudje le redko odzovejo na to, kar jim ljudje rečejo. Morda se sprašujete, kako so lahko tako mirni in modri, da jih ne moti, kaj si ljudje mislijo o njih. Tu je nekaj razlogov, zakaj.

Zreli ljudje se zavedajo, da je tišina najboljši odgovor

Zdi se, da so nekateri ljudje zainteresirani za iskanje stvari, ki jih počnete narobe. A obstajajo posamezniki, ki se odločijo preslišati takšno negativnost. Zakaj? Ker verjamejo, da ljudje vedno iščejo razlog, da bi se počutili bolje – teptajo druge, da bi s tem dvignili sami sebe. Takšni ljudje ne bodo nikoli zadovoljni, saj so preveč negotovi glede sebe ... zato je najbolje, da jih pustite pri miru in preslišite njihove komentarje. Ne glede na to, kaj naredite, vas bodo nekateri ljudje vedno obsojali. To, da se ne odzovete na njihov pesimizem in ga s tem nahranite, vam bo prihranilo čas in energijo, ki jo lahko uporabite za boljše namene.

Vedo, da je to samo njihovo mnenje

Vsak ima pravico do svojega mnenja. Ko vas nekdo kritizira, to izvira iz njegovih pogledov in prepričanj – in tega ne morete zares spremeniti.

Ljudje, ki so čustveno in mentalno močni, ničesar ne jemljejo kot žalitev, saj besede drugih vzamejo kot mnenje, kot specifično perspektivo in ne kot objektivno resnico. Miselni proces negativnih ljudi, ki neprestano kritizirajo druge, je večinoma iracionalen in nelogičen, zato vas odziv na takšno nepremišljeno mnenje le odvrne od doseganja višjih ciljev v življenju.

Zmagajo z dobroto

Medtem ko se nekateri ljudje ukvarjajo z vsemi negativnostmi tega sveta, se drugi na njihov pesimističen odnos do življenja odzovejo velikodušno. To počnejo, ker želijo končati zapletenost v svojem življenju, prav tako pa v življenju drugega. Bolj kot pustimo sovraštvu, da raste in se stopnjuje, bolj si kompliciramo življenje. Naša dobrota lahko nevtralizira negativnost nekoga drugega in ga pripravi do tega, da spremeni svoje sovražno mnenje o nas.

Njihova sreča in zdravje sta bolj pomembna

Za ljudi, ki želijo v svojem življenju dobro delovati in srečno živeti, je njihovo fizično in duševno zdravje ključnega pomena. Žaljivke in podobni negativni komentarji lahko pustijo trajen vtis na ljudeh, zaradi česar so lahko pod stresom, postanejo depresivni ali tesnobni; to pa naprej vpliva še na fizično zdravje posameznika.
Ste opazili, da so ljudje, ki se le redko odzovejo na žalitve, relativno srečnejši in bolj zdravi v primerjavi s tistimi, ki se neprestano prepirajo s svojimi sovražniki?

Čeprav nimamo nadzora nad mnenji drugih ljudi, pa imamo nadzor nad svojimi čustvi in odzivi, ki lahko to negativnost stopnjujejo ali pa jo obrnejo v drugo smer. Ne pustite, da vaša sreča temelji na mnenjih drugih ljudi, saj tako nikoli ne boste zares zadovoljni.

Iščejo rešitve

Nikoli ne bomo mogli ugoditi čisto vsem. Ljudje z mentalno in čustveno močjo se ne utapljajo v težavah predoglo, ampak aktivno iščejo rešitve. Namesto da bi svojo moč predali v roke svojih nasprotnikov s tem, da se odzivajo na njihovo izzivanje, iščejo rešitve, kako se s situacijo spoprijeti na čim bolj dostojanstven način.

Zapomnite si, da so ljudje, ki grdo govorijo o vas, samo ljudje – njihovo mnenje ni objektivna resnica in zato ne zniža vaše vrednosti. Negativnost velikokrat izhaja iz lastne negotovosti, zato mirne volje preslišite takšne komentarje in s tem ohranite svoj mir.

Vir: consciousreminder.com

in Ljudje, ki so težki: signal, da v sebi močno trpijo

Novo na Metroplay: O psihiatriji in duševnih motnjah | Anica Gorjanc Vitez