Tudi če se razumsko zavedamo načinov samosabotiranja, jih včasih najtežje prepoznamo pri sebi.
Pravzaprav so znaki lahko tako subtilni, da jih komaj opazimo, pogosto pa nismo pozorni nanje, dokler ne postanejo zelo problematični ali pa nas nanje opozori nekdo drug. Oglejmo si nekatere najpogostejše simptome samosabotiranja.
Dobro veste, česa nočete, ne pa tudi, kaj hočete
Več časa posvečate skrbem, premlevanju in osredotočanju na to, za kar upate, da se ne bo uresničilo, kot pa da bi si predstavljali in strateško načrtovali to, za kar upate, da se bo zgodilo.
Trudite se narediti vtis na ljudi, ki vas ne marajo
Pomembneje se vam zdi, da vzbujate zavist domnevnih nasprotnikov, kot pa da vas imajo radi sorodniki in prijatelji.
Glavo tiščite v pesek
Ne poznate osnovnih dejstev o svojem življenju, na primer tega, koliko ste komu dolžni ali koliko zaslužijo drugi z vašega strokovnega področja za podobno delo. Po prepiru raje zbežite in pozabite na spor, kot da bi se pogovorili o težavi in poiskali rešitev. Z drugimi besedami, zatiskate si oči, zato je vsakršno upanje, da bi ozdraveli, zaman.
Bolj se trudite prepričati druge, da ste v redu, kot poskrbeti, da bi zares bili v redu
Raje objavljate fotografije, na katerih dajete vtis, da uživate, kot da bi se vprašali, ali se v resnici imate dobro. Preveč se trudite, da bi vse prepričali, kako dobro vam gre, namesto da bi bili iskreni in se povezali z ljudmi, ki bi vam lahko pomagali ali vas podprli.
Najpomembneje vam je, da ste všeč drugim, čeprav vas to onesrečuje
Preveč se ubadate s tem, ali bodo »drugi« (kdo sploh so ti »drugi«?) odobravali vaša dejanja, in premalo s tem, ali se boste v njihovi družbi res počutili izpolnjene in zadovoljne s sabo.
Najbolj se bojite svojih čustev
Če ugotovite, da vas najbolj plaši in muči strah pred tem, ali boste lahko obvladali svoja čustva, vedite, da ste sami sebi največja ovira.
Slepo se ženete za cilji, ne da bi se vprašali, zakaj vam je toliko do njih
Če vse počnete »tako, kot je treba«, vendar se nazadnje vseeno počutite prazne in depresivne, verjetno ne počnete tistega, kar bi v resnici želeli, temveč slepo sledite receptu za srečo nekoga drugega.
Za vse krivite mehanizme za spoprijemanje s težavami
Namesto da si napoveste vojno, ker se nočete več prenajedati, zapravljati, popivati ali pretiravati s spolnostjo – pri čemerkoli že bi se morali izboljšati – se vprašajte, katero čustveno potrebo zadovoljujete s tem. Dokler ne boste vedeli tega, se boste večno spopadali z mehanizmi za spoprijemanje s težavami.
Bolj zaupate svojim dvomom kot svojim potencialom
Zaradi negativne pristranskosti mislimo, da so »slabe« stvari resničnejše od dobrih. Če ne ukrotimo tega vzgiba, bomo nazadnje verjeli, da je vse, za kar se bojimo, da bi se lahko zgodilo, resničnejše od dobrih stvari, ki se v resnici dogajajo.
Darilo za Sensa bralce: Brezplačen priročnik Odkrijte načrt svoje duše
Trudite se poskrbeti za vse
Moč volje ni neskončna. Namesto da jo vsak dan skušate porabiti za to, da bi postali dobri v vsem, izberite stvari, ki vam največ pomenijo. Osredotočite se nanje, vse drugo pa opustite.
Čakate, da vam bo nekdo drug omogočil življenje, po katerem hrepenite
Odraščamo z napačno predstavo, da je uspeh podarjen ljudem, ki so ga najbolj vredni, ki so nadarjeni ali privilegirani. Ko pa sami uspemo, dojamemo, da ga dosežejo tisti, ki so našli presečišče svojih zanimanj, strasti, veščin in tržne priložnosti. Če dodamo še ščepec vztrajnosti, nam lahko spodleti samo, če obupamo.
Ne zavedate se, kako daleč ste že prišli
Niste enaki, kot ste bili pred petimi leti. Sočasno z vami se razvija vaša samopodoba, zato poskrbite, da je v skladu z resničnostjo. Pohvalite se za vse, kar ste premagali, čeprav ste mislili, da vam to nikoli ne bo uspelo, in za vse, kar ste zgradili, čeprav ste mislili, da tega ne zmorete. Napredovali in osebno rastli ste veliko bolj, kot se vam zdi, in cilju ste veliko bliže, kot se zavedate.
Povzeto po knjigi Gora ste vi
Preberite tudi: