Dr. Bessel van der Kolk: "Travma je posledica nezmožnosti možganov, da bi izkušnjo postavili v preteklost."

27. 11. 2024
Deli
Dr. Bessel van der Kolk: "Travma je posledica nezmožnosti možganov, da bi izkušnjo postavili v preteklost." (foto: Screenshot YouTube KripaluVideo)
Screenshot YouTube KripaluVideo

Travma nastane, ko nas ogrožujoča izkušnja spravi v stanje visoke pripravljenosti, iz katerega se naše telo in možgani ne morejo sprostiti, pravi priznani psihiater in raziskovalec Bessel van der Kolk.

Dr. Bessel van der Kolk, avtor knjige The Body Keeps the Score, je profesor psihiatrije na Medicinski fakulteti Univerze v Bostonu in predsednik Fundacije za raziskovanje travme.

Za zdravljenje travme potrebujemo terapije in prakse, ki ustvarijo občutek telesne in psihološke varnosti.

Otroci in travma

Ko otrok doživi travmatičen dogodek, morda nima kognitivne sposobnosti, da bi razumel, da za dogodek ni kriv sam. "Otroci so po naravi egocentrični. Če se jim zgodi kaj slabega, to interpretirajo kot dokaz, da so sami slabi," pravi van der Kolk.

Travmatični spomini se razlikujejo od običajnih, saj se ne vključijo v narativ in tudi ne zbledijo ali izginejo. Travma je posledica nezmožnosti možganov, da bi izkušnjo postavili v preteklost.

Zdravljenje travme z novimi izkušnjami

Travmatične spomine je mogoče omiliti z novimi izkušnjami, ki neposredno nasprotujejo negativnim preteklim izkušnjam. Ljubeči odnosi in občutek varnosti lahko pomagajo posameznikom, da pretekle travme postanejo manj pomembne.

Prenos travme med generacijami

Starši lahko travmo prenašajo na svoje otroke z vedenjem, stališči in celo genetsko. "Podedujemo sposobnost sočutja in ljubezni, pa tudi jezo, razočaranje in bes," pravi van der Kolk.

Učinkovitost terapij

Medtem ko antidepresivi, kot sta Prozac in Zoloft, lahko nekoliko pomagajo, resnične spremembe ne prinesejo. Prav tako zgolj pogovor o travmi ne pomaga pri njenem zdravljenju. "Razumevanje, zakaj si prizadet, ne pomeni nujno, da si manj prizadet," pojasnjuje.

Učinkovitejše so telesne dejavnosti, ki pomagajo telesu, da se pomiri. Van der Kolk pravi, da je joga pogosto učinkovitejša od Prozaca pri obnavljanju občutka telesne varnosti. Dejavnosti in metode, ki se osredotočajo na zavesten stik s telesom pomagajo s časom povrniti občutek varnosti in nadzora.

Terapija EMDR

Terapija EMDR (premikanje oči, desenzibilizacija in procesiranje) je še ena učinkovita metoda. Pri tej obliki terapije posameznik opisuje pretekle dogodke, medtem ko premika oči iz ene strani v drugo. Terapija pomaga možganom prepoznati, da pretekla izkušnja ni več grožnja.

Preberite si še: 

Pomen skupnosti in povezanosti

Veliko terapevtskega potenciala ima tudi preprosto povezanost z drugimi. "Biti prepoznan, spoštovan, poslušan in cenjen v svoji skupnosti je ključ človeškega zadovoljstva," pravi van der Kolk. Skupne dejavnosti, kot so kuhanje, petje, ples in druženje, lahko posameznikom pomagajo pri zdravljenju.

rnz.co.nz