"Kaj se dereš, kakšen pa si, spet jokaš!"

10. 1. 2024
Deli
"Kaj se dereš, kakšen pa si, spet jokaš!" (foto: shutterstock)
shutterstock

Veliko staršev ima težave s tem, kako pomiriti otroka, kadar je v stiski. 

Predvsem 2. in 3. leto otrokovega življenja je za otroka velika sprememba, a tudi velik napor. Tako kot da bi imel mnogo želja, veliko občutkov, ne pa osnovnega pojma, kako naj ravna z njimi. Vsakič, ko otrok ima tantrum (čemur večina reče izbruh trme), je v konkretnejši stiski in nujno rabi pomoč odrasle osebe – ker smo Mi edini, komur lahko zaupa.

Nikogar drugega nima, da se lahko nanj obrne, da mu lahko pomaga predelati to stanje. Če mi tukaj pademo in otroka osramotimo (in otroka npr. ponižujemo, češ, kaj se dereš, kakšen pa si, lej, spet jokaš, kaj je to, daj se že pomiri, ga dajemo na "time out"/stolček, ali pa celo udarimo!!), bo otrok zapadal v vedno hujša vedenja, ker sam ne bo zmogel iz začaranega kroga.

Tukaj rabite nujno pomoč vi. Prav vi in partner.

Vi ste edini, ki se lahko naučite z otrokom zdržati, mu pomagate izraziti čustva in vi ga lahko pomirite. Na tej točki vam lahko pomaga knjiga Celostni razvoj otroških možganov (Daniel Siegel), ki vas tega konkretno nauči. Dobrodošli tudi v skupino “Sočutno varstvo in starševstvo”, kjer se učimo teh sočutnih pristopov na konkretnih primerih.

Toda v resnici bo potrebno več. Vprašati se morate: "Zakaj jaz težko zdržim s otrokovimi izpadi, s tantrumi, z jokom, z jezo … ipd." Kaj ste vi doživljali doma? Kako so vas pomirjali vaši starši? Če ste sami doživljali doma nasilje, vaše telo lahko kriči, ko sliši jok in jezo ter ne zmore reagirati drugače.

V takih primerih morate iti skozi proces in predelati vaše vzorce. Če si terapije ne morete plačati, nekaj terapevtskih centrov dela po znižanih ali celo brezplačnih cenah (FDI, ŠRCD, Zavod Iskreni), ostali pa se vedno trudimo nuditi pomoč na vse načine.

Rada bi vas spodbudila, da poiščete pomoč: knjige, skupina, terapije. Naredite to zase in za vašega otroka, ki ga imate radi. Zaslužita si namreč imeti lep, povezujoč odnos. Samo pogumno na to pot, niste sami.

Iz zapisa družinske terapevtke Katje K. Knez Steinbuch, Inštitut Vita Bona, druzinska-terapija.com

Poglejte si tudi podkast s psihoterapevtko: 

Novo na Metroplay: "Ko pripoveduje o sebi, pripoveduje o vseh nas" | Ksenija Medved