Psihoterapevtka Petra Vršnik se v članku sprašuje, kako odkriti notranje veselje?
Če ne čutimo notranjega veselja do življenja, pomeni, da na mnogih področjih življenja živimo na način, ki nas oddaljuje od nas samih, od naših najglobljih želja in hrepenenj.
Da bi našli odgovor na vprašanje, kaj lahko storimo, da pridemo v stik z notranjim veseljem do življenja, se lahko vprašamo: Kakšni so moji pomembni odnosi (z očetom, materjo, brati, sestrami, otroki, prijatelji)? Kaj v teh odnosih pogrešam in kaj je v njih lepega? Ali me drugačna mnenja ogrožajo in če me, kaj je razlog? Ali se pretirano prilagajam in zato ugašam v sebi? Kakšen odnos imam do svoje službe? Kaj mi daje zadovoljstvo v njej? Kaj pogrešam? Ali zmorem z ljubečo naklonjenostjo skrbeti za svoje telo?
In ko najdemo boleče točke, ko ugotovimo, kaj pogrešamo, česa si želimo, je čas za nove korake. Večina ljudi odgovornost za razrešitev lastne bolečine išče v drugih. Bolj modro pa je te informacije uporabiti za raziskovanje sebe ter odkrivanje in preizkušanje novih možnosti. Vsakokrat, ko naredimo kaj drugače, kot po navadi in kar ni delovalo na želen način, si damo priložnost, da nastane nekaj novega.
Kaj lahko naredim danes, da si bom ob koncu dneva lahko rekel, da je bil dan dober?
- Preberem knjigo o nečem, kar bi želel razumeti.
- Odločim se nečesa ne početi (opravljati, pritoževati se, kriviti nekoga za svoje težave …).
- V svoje življenje vpeljem zdravo navado (prehranjevati se v miru, redno se gibati, biti pozornejši na svoje doživljanje …).
- V odnosih poskusim narediti kaj drugače (odločiti se koga po dolgem času poklicati; komu povedati, da ga imam rad; komu povedati, kaj cenim na njem; izraziti naklonjenost, kljub temu da je to nedomače in čudno; se postaviti zase, reči ne, kljub strahu, da bo ta oseba potem razočarana, jezna …).
- Vsak dan poiščem vsaj eno stvar, ki sem jo naredil in sem ponosen nanjo.
- Lotim se učenja veščine, za katero že leta razmišljam, kako bi bilo lepo, če bi jo znal početi, narediti (igrati inštrument, učiti se jezika, skuhati nekaj novega, osvojiti novo športno aktivnost …).
Možnosti, kaj lahko danes naredimo drugače, je nešteto. Konec dneva, kjer ste preizkušali sebe na nov način, bo bolj pozitivno naravnan kot konec dneva, kjer gre vse po običajnem, preizkušenem planu. Stopiti iz cone poznanega je, vsaj na začetku, neudobno. Udobneje je stopati po poznanem teritoriju, a potem je tudi nesmiselno pričakovati drugačen rezultat.
Sprijaznite se, da je izstopiti v neznano območje neudobno, in to kljub temu storite. Šele nove izkušnje bodo vaše življenje premaknile naprej. Kvalitativno nove izkušnje, saj kvantitativno nabiranje vedno novih izkušenj, kot sta novo potovanje in obisk nove gore, nam ne bo nujno dalo kvalitativno drugačne izkušnje, če si ne dovolimo biti vplivani od izkušnje.
Namesto da se pritožujete nad nečim, česar ne želite, razmišljajte o svojih željah, sanjah in poskrbite za to, da vsak dan naredite nekaj novega, drugačnega in se tako približate uresničitvi svojih notranjih hrepenenj, želja. Na začetku je težko stopati po neznanem terenu, a če te izkušnje razumemo kot takšne, ki nam prinašajo polno življenje, je začetni napor vsekakor vreden truda.
Petra Vršnik, psihoterapevtka, www.upajsi.si
- Preberite si še: "V dinamiki nasilnih odnosov stvari niso vedno enoznačne." (piše psihater in psihoterapevt)