Psihopati niso vedno divji serijski morilci. Spletna stran WebMD opredeljuje psihopata kot osebo, ki nima vesti, ji primanjkuje empatije in ne spoštuje drugih ljudi.
Spodaj so opisane 6 neopaznih značilnosti psihopata po psihologiji:
1. Prekipeva od šarma
Psihopati se zdijo prijazni in skrbni, vendar gre le za posnemanje. Pogosto izžarevajo prekomeren šarm in delujejo zelo prijazno, skrbno ter zelo ustrežljivo, a to počnejo le zato, da bi vas uspavali v lažen občutek varnosti. Za hrbtom pa načrtujejo, kako vas bodo izkoristili in manipulirali za svoj osebni dobiček.
2. Nima sočutja in empatije
Psihopat ne more razumeti, kako se počutijo drugi ljudje, zato deluje brezobzirno. Med razmišljanjem in ukrepanjem pri psihopatih manjka ključen korak – zmožnost, da se vprašajo, kako njihova dejanja vplivajo na druge ljudi.
Veliko kriminalcev ima psihopatske ali antisocialne tendence, vendar se ti pogosto razlikujejo od visoko funkcionalnih psihopatov, ker kriminalci običajno nimajo načrtovalskih in organizacijskih sposobnosti.
Preberite tudi:
3. Je narcisoiden
Psihopati so zagledani vase in svoje sposobnosti pogosto precenjujejo. Pogosto so sebični, hvalijo svoje sposobnosti ali pa ukradejo vaše ideje in jih predstavijo kot svoje. V osebnih odnosih ali v družbenem krogu pogosto ustvarjajo iluzijo, da so nepogrešljivi.
Značilno za psihopate je, da vas prepričajo, kako zelo jih potrebujete, in da brez njih ne bi zmogli. To pa seveda ni res – gre zgolj za njihovo manipulativno taktiko, da pridobijo nadzor in se zdi, da so bolj pomembni, kot dejansko so. Psihopati pogosto živijo v iluziji, da so edinstveni in nenadomestljivi, ter vas želijo prepričati, da boste brez njih izgubljeni.
4. Je skrivnosten
Psihopati so skrivnostni in informacije razkrijejo samo, kadar jim to koristi. Radi manipulirajo z drugimi z deljenjem delnih resnic ali prikrivanjem dejstev. Lahko vam zaupajo določene informacije, če vedo, da vam bodo s tem lažje nadzorovali in vodili. Pogosto govorijo o drugih ljudeh, ustvarjajo konflikte in prepredajo mrežo laži, da bi zmedli svoje tarče in ostali korak pred njimi.
Njihov cilj je pridobiti moč in nadzor nad vami ter ustvariti situacije, kjer imate občutek, da jim dolgujete zaupanje ali uslugo. Čeprav se morda zdijo odprti, so njihovi resnični nameni vedno skriti. Skrivnostnost je njihovo orodje za ohranjanje nadzora.
5. Je kompulzivni lažnivec
Psihopati neprestano lažejo in te laži uporabljajo za manipulacijo drugih. Ne glede na to, koliko laži povedo, se jim zdi, da lahko ohranijo nadzor nad vsem, saj so sposobni upravljati z več zgodbami hkrati. Lažejo, da bi se prikazali v boljši luči, pridobili zaupanje drugih ali prikrili svoje napake in pomanjkljivosti.
6. Je dominanten in inteligenten
Psihopati pogosto stremijo k nadvladi nad drugimi in znajo zelo dobro prikriti svoje prave namene. S svojo nadpovprečno inteligenco so sposobni upravljati kompleksne situacije, hkrati pa ostati hladni in preračunljivi. Psihopati niso nujno agresivni, vendar bodo vedno stremeli k temu, da nadzorujejo tiste okoli sebe.
Njihova sposobnost manipulacije je tako prefinjena, da se mnogi ljudje sploh ne zavedajo, da so postali žrtve njihove igre.
Povzeto po Yourtango.com