Kako reagirati na laži: 11 korakov, ki jih svetujejo izurjeni terapevti

1. 10. 2024 | N.Z.
Deli
Kako reagirati na laži: 11 korakov, ki jih svetujejo izurjeni terapevti (foto: profimedia)
profimedia

Zakaj ljudje lažejo, se prenarejajo in pretkano manipulirajo.

Laganje je zapleteno družbeno vedenje z množico možnih motivov. Pojavlja se na spektru, od neškodljivega do uničujočega.

"Čeprav namen ne prevlada nad vplivom, je vredno razmisliti o namenu laži, pa tudi o kontekstu, ki ga imate s to osebo," pravi Laura Sgro, terapevtka iz Los Angelesa.

Nekateri raziskovalci menijo, da lahko laganje razvrstimo v dve glavni kategoriji: laganje za zaščito odnosa ali laganje za zaščito sebe. V nekaterih študijah so raziskovalci to poimenovali kot prosocialno laganje in mu nasproti postavili antisocialno laganje.

Koncept različnih shem poimenovanja je podoben: Niso vse laži enake. Nekatere lahko odnosom pomagajo, druge pa jim škodujejo.

Laži na spektru

Od prosocialnih do manipulativnih

Prosocialne laži, na primer, da prijatelju poveste, da imate radi njegovo darilo, so pogoste v odnosih. "Namenjene so zaščiti čustev nekoga ali jim na nek način koristiti. Namen te vrste laži je pogosto dobronameren," pravi Sgro. Gre za tiste laži, ki jih običajno imenujemo bele laži.

Nasprotno pa so antisocialne laži poskus manipulacije situacije v korist tega, ki se jih poslužuje. Primer bi lahko bilo izmišljanje zgodbe, da bi prikrili nepravilnosti. "Namen za to vrsto laži je veliko manj altruističen," pojasnjuje Sgro. Tudi če ostanejo te laži neodkrite, vodijo do zmanjšane družbene povezanosti, deloma zato, ker tisti, ki lažejo, ponavadi domnevajo, da tudi drugi lažejo.

Obstaja tudi kompulzivno ali patološko laganje, kar pomeni pet ali več laži na dan. Pogosto je simptom osebnostne motnje, kot je narcistična osebnostna motnja ali antisocialna osebnostna motnja, lahko pa je tudi ločeno stanje, imenovano enostavno patološki lažnivci. Te vrste značajskih lastnosti najdemo pri 8 do 13 odstotkih splošne populacije.

Kako veste, da je zadaj manipulacija?

Laži so zgolj eno od mnogih orodij iz arzenala taktik, ki jih uporabljajo manipulativni ljudje.

"Manipulacija je čustveno nezdrava psihološka strategija, ki jo uporabljajo ljudje, ki ne znajo ali iz svojih sebičnih razlogov tudi nočejo neposredno izraziti potrebe za to, kar želijo in potrebujejo," pravi Sharie Stines, kalifornijska terapevtka, specializirana za zlorabe in toksične odnose.

Na osnovi svojih dolgoletnih izkušenj pa terapevtka vendarle trdi, da vas bodo na to, da je v komunikaciji nekaj neavtentičnega in močno manipulativnega, opozorili vaši lastni občutki. In te občutke gre vzeti resno. So signal vašega nezavednega, ki ima neredko boljši uvid v situacijo od naše

Osnovni sum, da na vas pritiskajo ali nadzorujejo, je običajno dober pokazatelj, pravi Stines.

Medtem ko je dokaj lahko opaziti taktiko manipulacije, ki jo uporablja vsiljiv prodajalec, pa je veliko težje prepoznati, ko podobne metode uporablja znanec, sorodnik, prijatelj ali celo partner.

11 nasvetov, kako reagirati na laži

Ko verjamete, da vam je nekdo lagal, je povsem normalen in naraven odziv, da se počutite prizadeti ali izdani. Preden pa nekoga obtožite, da laže, ali ga soočite s svojim dokazom, terapevti na spletni strani EverydayHealth priporočajo naslednjih 11 korakov, ki jih gre najprej narediti.

1. Razmislite o viru

Ko slišimo dejstva, ki se ne ujemajo, je naš prvi instinkt morda domneva, da nekdo laže, da bi nas prizadel, zato se z njim soočimo s te vrste energijo, pravi dr. Jordan A. Conrad, terapevt iz New Yorka. Preden se odzovete, se vprašajte, kdo je ta oseba vam.

"Svoj odziv gre prilagoditi glede na to, za koga gre. Če gre, na primer, za dobrega prijatelja, ki vas običajno podpira, si ta zasluži drugačen odziv kot kolega, ki vas nenehno ponižuje," pravi.

2. Poglejte vase

Čeprav je težko, se je vredno vprašati, kako bi se odzvali na resnico, pravi dr. Conrad. Ali je šlo za preprosto laž, da jim je všeč vaša frizura, ali kaj resnejšega, na primer prijatelj, ki vas spodbuja pri odločitvi za drzno karierno potezo, čeprav ima ob tem resne pomisleke, o katerih pa ne spregovori.

"Če se razjezite vsakič, ko vam prijatelj pove nekaj, česar ne želite slišati, bi morali pričakovati, da bodo ljudje začeli izpuščati podrobnosti ali vam bodo celo začeli lagati. Pomembno je, da ste pošteni tudi do sebe glede standarda, ki ga postavljate," pravi Conrad.

3. Dokumentirajte dokaze

Če vas nekdo dela krivega ali se zato, ker situacijo zamegljuje, počutite nori, ker se sprašujete o stvareh, vam lahko pomaga, če svoje stališče zapišete v dnevnik in dokumentirate dokaze.

"Nekateri ljudje, ki lažejo, so vešči razstavljanja vašega občutka za resničnost, zato je dokumentacija odlično orodje, da ostanete prizemljeni v lastni perspektivi," pravi Sgro.

4. Premislite, preden se z nekom soočite

Preden se z nekom soočite, določite glavne točke, ki jih želite povedati. Nato jih vadite izgovoriti na glas.

"Ko so čustva močnejša, zlahka izgubimo fokus in zaidemo na stranski tir. Predhodne vaje vam pomagajo ostati prizemljeni," pravi Sgro.

5. Vadite sočutje

Ne pozabite, da je vse to lahko samo nesporazum. Če se odločite nekoga soočiti z lažjo, pristopite z dobro voljo in dajte drugi osebi priložnost, da pojasni.

"Delite z drugimi, kako ste izvedeli za laž, in jih prosite za mnenje o tem. Obtožba drugega ni majhna stvar in zahteva velike dokaze," pravi Conrad.

6. Ostanite umirjeni

Tudi če se soočite s pomembno in veliko lažjo, poskušajte ostati mirni. Nočete oditi s pogovora o tem, da vam nekdo laže, tako, da boste v sebi čutili, da ste postali različica, ki je ne spoštujete.

"Vaša čustva štejejo in zaslužite si, da so validirana. Vendar ne gre povsem izgubiti nadzor in se obnašati tako, da boste to potem obžalovali. V tem primeru boste sami potegnili takratko," pravi Conrad.

7. Pogovorite se o svojih mejah z osebo, ki je lagala

Postavljanje meja je pomembno v vsakem odnosu, še posebej v tistem, ki ga je obremenilo laganje. Sgro pravi, da meje ne govorijo nekomu drugemu, kaj naj naredi, saj ne moremo spremeniti vedenja druge osebe. "Gre za to, da postavite jasna pričakovanja o tem, kaj se bo zgodilo, če nekdo ne bo spoštoval vaših meja."

8. Vzemite si čas za okrevanje

Od belih laži do velikih izdaj, laganje zajema široko paleto neresnic - in odzivi na te laži so prav tako lahko različni. Lahko se počutite razdražene ali prizadete ali naravnost pretresene.

Vzemite si trenutek, da sprocesirate svoja čustva, da pozneje ne pridejo na dan v povsem 'surovi' obliki. To lahko zabeležite v dnevnik ali delite, kaj se je zgodilo, z zaupanja vrednim zaupnikom.

Za veliko laž, kot je prevara partnerja, si boste verjetno morali vzeti nekaj časa, da zberete svoje misli.

"Ko se vam zdi, da je vaša resničnost sesuta, je to, da se posvetite dejavnostim, v katerih uživate, odličen način, da ostanete povezani sami s seboj," pravi Sgro. Poskusite s prizemljitvenimi vajami, kot je globoko dihanje, da pomirite živčni sistem, dodaja.

9. Pogovorite se s terapevtom

Terapevt je lahko odlično kratkoročno orodje ali stalen vir. Ni vam treba čakati, da se stvari počutijo neobvladljive, ali pa, da na terapijo gledati kot na zadnjo možnost. Terapija je lahko odvisna od situacije in se prekine, ko se zdi, da je težava rešena.

10. Dajte drugi osebi drugo priložnost

Laganje lahko sproži proces žalovanja, kar pa ni nekaj, kar bi bilo mogoče hitro razvozlati, pravi Sgro. Če pa druga oseba pokaže odgovornost in razume, kako vas je laž prizadela, je to dober znak.

"Če se to ne zgodi, bo morda težko napredovati v odnosu. Včasih je najbolj koristna rešitev distanciranje," dodaja.

Kakor koli že, vzemite si čas za to.

11. Postavite realna pričakovanja

Resničnost je taka, da vam bodo nekateri ljudje še naprej lagali. Conrad pravi, da bodite realistični glede tega, za kaj se lahko na koga zanesete in na kaj ne. To vam bo prihranilo prihodnje bolečine.

"Osebo, ki vam je lagala, lahko v svojem življenju obdržite v vlogi, ki ne zahteva, da bi se zanašali nanjo, da bo povedala resnico."

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: "Depresija nas prisili, da se ustavimo" | Aleš Ernst