Tehnika, s katero se boste med prepirom lahko končno zbližali s partnerjem

3. 12. 2023
Deli
Tehnika, s katero se boste med prepirom lahko končno zbližali s partnerjem (foto: shutterstock)
shutterstock

Konflikti so del vsakega odnosa, a v kolikor se ob njih neustrezno obnašamo, lahko vodijo do zamer, potlačene jeze, razočaranja in drugih občutkov, ki so velikokrat vzrok razhodov. Za trdno razmerje je ključno, da zmoreta partnerja krmariti skozi konflikt in ukrepati tako, da ju bo nesporazum še dodatno zbližal.

Spoznajte "Imago dialog"

"Imago dialog" je tehnika, katere smisel se je v prepiru še bolj zbližati. Sestavljena je iz treh korakov:

  1. Zrcaljenje;
  2. Potrjevanje;
  3. Empatija.

Predstavljajte si, da se s svojim partnerjem v kanuju na jezeru. Oba veslata, vajine poteze so usklajene in gladko drsita po jezeru. Naenkrat začne močno pihati in obstaja nevarnost, da se boste prevrnila. Kaj bosta storila? Bo vsak od vaju veslal v svojo smer? Bosta veter preprosto ignorirala? Bosta nehala veslati?

V primeru kanuja je pomembno, da ostaneta usklajena, da jasno komunicirata in skupaj odkrijeta, kaj lahko storita, da se ne bi prevrnila. Enako je tudi v prepirih. "Imago dialog" vama pomaga, da ostajata usklajena in delujeta skupaj tudi takrat, ko se soočata z izzivi.

1. Zrcaljenje

Nesporazumi so tisti, ki običajno konflikt še poslabšajo. S pomočjo zrcaljenja upočasnimo svojo odzivnost in v celoti prisluhnemo drugi osebi. Skušamo razumeti, kaj nam ta želi povedati in preverimo, ali smo njene besede prav razumeli.

Ko vam partner nekaj pove, odvrnite: "Naj preverim, če sem to prav razumel." Nato natančno ponovite tisto, kar ste slišali in vprašajte, ali ste pravilno razumeli, kar vam je partner želel povedati. Ko vam pritrdi, vprašajte: "Želiš ob tem povedati še kaj?" Če partner nadaljuje, ponovno preverite, ali ste ga prav razumeli in postopek ponavljajte vse dokler partner ne pove vsega, kar je želel povedati.

Na ta način se bosta oba prepričala, da sta s partnerjem na isti strani, se aktivno poslušala in obenem preprečila, da bi sklepala prehitre zaključke.

2. Validacija

Če ste pozorno poslušali partnerja, boste ugotovili tudi, da imajo njegove besede smisel. Lažje boste razumeli njegovo stališče, tudi če se z njim ne strinjate.

Nesoglasja so običajen del odnosa, saj ima vsak od nas svoje vrednote, stališča, želje in potrebe. Validacija partnerju potrjuje, da ste ga slišali in razumeli, kaj vam je želel povedati.

Ko vam partner pove tisto, kar je želel, mu jasno pokažite, da ste ga slišali in razumeli. Potrdite njegove občutke in mu dajte jasno vedeti, da jih sprejemate.

3. Empatija

Empatija je ključna za to, da nas razlike ne razdvajajo, temveč nas še bolj zbližujejo. Omogoča nam, da se vživimo v vlogo partnerja in resnično razumemo njegove občutke. Tako bomo tudi lažje poiskali skupno rešitev.

Namesto, da partnerju prigovarjate, da ga ne razumete ali da se z njim ne strinjate, se v tem koraku skušajte postaviti v njegovo kožo in razumeti njegovo stališče. Za trenutek pozabite na to, kar ste želeli povedati vi, temveč samo prisluhnite občutkom svoje boljše polovice.

"Imago dialog" v praksi

Jan in Kristina se ne strinjata glede nakupovanja živil. Kristini se zdi, da kupujeta veliko več hrane, kot jo zares potrebujeta. Opaža, da doma nimata prostora za toliko izdelkov, zaskrbljena pa je tudi zato, ker njune nakupovalne navade vplivajo tudi na njune finance.

Kristina pristopi do Jana in ga vpraša, ali je zdaj pravi čas za pogovor o nakupovanju živil, skupnemu proračunu ter njunih izzivih glede prostora za shranjevanje. Jan odgovori, da ima čas za tak pogovor.

Kristina pravi, da jo skrbi, da porabita preveč denarja za živila in da nimata dovolj prostora za shranjevanje živil. Ob tem Jana prosi, ali bi lahko skupaj napisala svoje nakupovalne sezname in se držala nakupa izključno izdelkov na seznamu. To bi jima lahko pomagal ostati v okviru svojega proračuna in zagotoviti, da imata prostor za shranjevanje vseh živil.

Jan zrcali Kristinine besede: "Naj vidim, če razumem, kar mi želiš povedati. Skrbi te najin proračun in prostor za shranjevanje živil. Rada bi, da skupaj napiševa nakupovalni seznam, saj meniš, da bi nama to pomagalo ostati znotraj najinega proračuna in nama zagotovilo dovolj prostora za shranjevanje živil, ki jih kupimo. Sem te razumel prav?"

Ko Kristina potrdi, kar je želela povedati in ob tem ne želi ničesar več dodati, ji Jan potrdi: "Sledim temu, kar govoriš in vidim smisel v tvojih besedah."

Ob tem nadaljuje z empatijo: "Lahko si predstavljam, da se ob nakupu dodatnih živil počutiš zaskrbljena, ko skušaš najti prostor zanje, obenem pa te skrbi, da ne bova imela financ za druge obveznosti. Se tako počutiš?"

Kristina se ob Janovih besedah počuti veliko bolj slišana, razumljena in sprejeta, Jan pa lažje razume njeno stališče. Na ta način sta oba bolj odprta za iskanje skupne rešitve. Jan predlaga, da od sedaj uporabljata nakupovalni seznam, obenem pa si v trgovini vsak od njiju lahko 'privošči' dodaten izdelek, ki ni na seznamu. S predlogom se oba strinjata.

V odnosih je včasih pravi izziv ohranjati razumevanje in empatijo. S pomočjo "Imago dialoga" boste to lažje storili in se tudi med konflikti opomnili na to, kaj je zares pomembno.

S tem, ko bosta s partnerjem redno komunicirala, se jasno izražala in hkrati drug drugega posluša, se bosta močno zbližala; tudi takrat, ko se ne bosta strinjala.

Prirejeno po: yourtango.com

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar