Ker obstoječe terapije ne uspejo povsem odpraviti duševnega trpljenja, gre spremeniti politike za reševanje družbenih težav, ki stiske v prvi vrsti porajajo.
V zadnjih desetletjih se je dostop do psihološkega in farmakološkega zdravljenja izboljšal, vendar se je razširjenost duševnih stanj kljub temu povečala v vseh starostnih skupinah, zlasti pri mladih.
"Od sedemdesetih let 20. stoletja do danes je bilo razvitih veliko novih oblik individualne terapije, ki pa po naših podatkih niso prinesle višjih stopenj izboljšanja okrevanja po zdravljenju. Mnogi se sicer zavzemajo za več psihoterapije, mi pa namesto tega predlagamo, da bi lahko bile bolj primarne preventivne strategije naše najboljše upanje za zmanjšanje bremena duševnih motenj," v novem članku v reviji PLOS Mental Health pišeta raziskovalca Laura Batstra in Sami Timimi.
"Ta trenutek je dokumentiranih že več kot 500 različnih oblik terapije in vsako leto se pojavijo nove. Vendar so študije jasne. Psihoterapija je manj učinkovita za tiste, ki imajo nižje dohodke, imajo status manjšine ali jemljejo antidepresive."
Stiske gre reševati pri vzrokih
V nadaljevanju primerjata trenutno obstoječe intervencije zdravljenj duševnega zdravja kar z 'mrtvim konjem', ki ga še naprej jezdimo navkljub očitni neuporabnosti, ob tem pa smo odločeni, da ga bomo k 'življenju' morda spravili z bičem.
"Plemenska modrost Indijancev iz Dakote, ki se prenaša iz roda v rod, pravi, da je najboljša strategija, ko ugotoviš, da jezdiš mrtvega konja, da razjahaš. Vendar pa se v sodobnem poslovnem svetu, kjer je potrebno upoštevati težke investicijske dejavnike, pogosto preizkušajo druge strategije s takšnimi 'mrtvimi konji', vključno s prekvalifikacijo mrtvega konja v 'hendikepiranega', zato da bi lahko z zagotavljanjem dodatnih sredstev skušali povečati njegovo 'uspešnost',” sta zapisala.
Batstra in Timimi nato še pišeta, da se je z naraščanjem deleža ljudi, ki so deležni zdravljenj duševnih stisk, povečala tudi razširjenost psihiatričnih stanj, ob tem pa po njihovem pregledu nista našla znanstvenih dokazov, da bi to zdravljenje naredilo kakor koli bolj učinkovito. Celo nasprotno. Gledano v povprečju so intervencije rezultate celo poslabšale.
"Tudi zato kot alternativo predlagava primarno preventivo, t.j. osredotočanje na družbene vzroke čustvenih stisk s spremembo politike."
Povzeto po Mad in America in PLOS.
Preberite si tudi:
- Gostoljubje indijanskega plemena je ozdravilo travmo Archibalda Peltona
- Biomedicinski model psihiatrije: "Verjemi, da si bolan, in boš zbolel!"
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec