Študija terapevtskih kmetij v ZDA in na Irskem: "Fokus je na človeku, ne na diagnozi"

3. 1. 2025 | N.Z.
Deli
Študija terapevtskih kmetij v ZDA in na Irskem: "Fokus je na človeku, ne na diagnozi" (foto: profimedia)
profimedia

Študija raziskuje, kako terapevtske farme v ZDA in na Irskem uporabljajo prakse, ki se osredotočajo na človeka in torej k okrevanju, človečnosti, skupnosti in avtonomiji pri oskrbi duševnega zdravja.

Pristopi, ki so usmerjeni v okrevanje, pridobivajo vse več pozornosti v sektorju duševnega zdravja, vključno s Svetovno zdravstveno organizacijo in Združenimi narodi. Prednost takšnih pristopov gre pripisati izkazanem potencialu za podporo ljudem pri okrevanju in izgradnji smiselnega življenja z načeli, ki se osredotočajo na človeka.

Vrednote skupnosti, opolnomočenja in (na človekovih pravicah utemeljenih) nehierarhičnih odnosih, ki so del takšnega pristopa, delujejo kot pospeševalci okrevanja.

V središču procesa je ČLOVEK

Študija, objavljena v Irish Journal of Psychological Medicine, je pod drobnogled vzela, kako lahko terapevtske kmetije služijo kot alternativa tradicionalnim programom duševnega zdravja.

Študija pod vodstvom Christine Koretsidou z University College Dublin je opredilila ključna načela, na katerih so ti programi utemeljeni, vključno s skupnostnim življenjem, človečnostjo in svobodo izbire. Raziskava je izpostavila tudi izzive, kot je krmarjenje po poklicnih mejah in povezovanje 'najboljših praks' z oskrbo, usmerjeno v okrevanje.

Modeli, usmerjeni v okrevanje, kot so tisti, ki jih uporabljajo na Kyrie Therapeutic Farms na Irskem, ponujajo alternativo prevladujočemu biomedicinskemu pristopu, ki se osredotoča na diagnozo in obvladovanje simptomov. Namesto tega ti programi poudarjajo ustvarjanje podpornega okolja, kjer se uporabniki storitev lahko povsem osredotočijo na lastno okrevanje.

Avtorji študije tako med drugim pišejo:

"Ugotovitve kažejo, da so bile sodelujoče terapevtske kmetije zavezane k sprejemanju načel, vrednot in praks, ki so v skladu s pristopi, usmerjenimi v okrevanje, kar dokazuje njihova zavezanost načelom, kot so enakopravni odnosi, samoodločba, namenska dejavnost, sodelovanje skupnosti in postavljanje oseb (in ne težave z duševnim zdravjem) v središče procesa okrevanja."

In dodajajo: "Skupna vizija, timsko delo in dialog, razviden iz ugotovitev, so se kazali kot očitni ključni pospeševalci zagotavljanja storitev, ki kmetijam omogočajo nenehno izboljševanje procesov in praks ter prilagodljiv odziv na spremembe."

Terapevtski učinek podpornega okolja

Čeprav po vsem svetu obstaja močna politična podpora za modele duševnega zdravja, usmerjene v okrevanje, ki obravnavajo socialne in okoljske dejavnike, biomedicinski model, ki temelji na diagnozi in obvladovanju simptomov, še naprej drži svoj primat na področju duševnega zdravja.

Tako je navkljub temu, da modeli, ki se izvajajo v programih, kot so Kyrie Therapeutic Farms, Soteria Houses, Open Dialogue in Crisis Houses, prepričljivo izkazujejo, da v okrevanje usmerjeno zdravljenje duševnega zdravja, ki pozornost posveča predvsem zagotavljanju zdravilnega in podpornega okolja, resnično daje rezultate.

Povzeto po Mad in America in drugih virih.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič