4 znaki, da je vaše razmerje postalo toksično

2. 6. 2024
Deli
4 znaki, da je vaše razmerje postalo toksično (foto: shutterstock)
shutterstock

Če vaše razmerje bolj škodi kot pa koristi vašemu življenju in dobremu počutju, obstaja velika verjetnost, da je postalo toksično. Toksični odnosi so škodljivi za naše dobro počutje, sčasoma pa poslabšajo tudi naše zdravje. 

Toksičen partnerski odnos je tisti, ki nima lastnosti zdravega odnosa: partnerja si ne izkazujeta ljubezni, ne ščitita hrbta drug drugemu, ne prevzemata odgovornosti za svoja čustva in se ne spodbujata, temveč postaneta drug drugemu nasprotnika in sovražnika. 

Ne delujeta kot ekipa

Konflikti in nesoglasja so del vsakega odnosa, a če jih ne znate reševati konstruktivno, je to zaskrbljujoč znak toksičnega razmerja.

Študija, objavljena v reviji Family Process leta 2019, je pokazala, da se srečni pari nagibajo k reševanju konfliktov. Ko se prepirajo o stvareh, kot sta preživljanje prostega časa ali razdelitev gospodinjskih opravil, si prizadevajo najti rešitev, ki bo ustrezala obema partnerjema, namesto da se ves čas kregajo o isti stvari.

 Čeprav obstajajo težave, ali verjamete, da si oba prizadevata za njihovo razrešitev? Ali sta še vedno lahko prijazna drug do drugega? Ali pa se nenehno obtožujeta, kritizirata, izogibata drug drugemu ali omejujeta?

Ste soodvisni

Soodvisnost je še ena strupena lastnost, ki lahko škoduje odnosu. V tej disfunkcionalni dinamiki en partner prevzame vlogo »dajalca«, druga pa »prejemnika«. Dajalec žrtvuje svoje potrebe, da bi poskrbel za drugega, medtem ko se prejemnik preveč zanaša nanj.

Soodvisni odnosi, tudi če so topli in ljubeči, so pogosto toksični. Pogosto ne temeljijo na ljubezni, ampak na negotovosti, travmah in strahu.

K takšni vrsti odnosa ste nagnjeni, če ste vi ali vaš partner odraščala v gospodinjstvu, v katerem so bili starši nasilni, čustveno odsotni, odvisni od alkohola ali deloholiki... 

Pri partnerju opazite znake narcisizma

Narcisizem vključuje številne lastnosti, ki lahko ustvarijo toksično razmerje: zagledanost vase, pomanjkanje obžalovanja, nizka zmožnost uravnavanja čustev, odvisnost od občudovanja drugih, da bi občutili lastno vrednost, in odpor do prevzemanja odgovornosti za svoja dejanja.

A vsakdo, ki se znajde v dologročnem odnosu z narcisom, se mora zavedati, da ima tudi sam dololene narcistične lastnosti, vprašanje je samo, kdo jih bo pričel reševati prej? 

Vaše življenje razpada

Rdeča nit toksičnih odnosov je osamljenost. Toksični odnos vas začne tako zelo izčrpavati, da imate v življenju le malo prostora za prijateljstva ali hobije. Vaše delo trpi, ker se težko osredotočite na kar koli drugega kot na vaše razmerje. Ves čas se počutite slabo in verjetno tudi premalo spite.

Medtem ko se nekatere od teh težav lahko zelo očitne, pa se pogosto pojavijo postopoma. V partnerskem odnosu namreč navade, vzorce vedenja, čustvene izmenjave in rutine oblikujemo sčasoma, zato ni nenavadno, da subtilne spremembe ali navidezno nepomembna trenja sčasoma postanejo velike težave.

In ker se ta trenja in njihovi učinki razvijajo počasi, včasih ne vidite poti, na kateri ste, dokler se bolečina in frustracije ne nakopičijo. Če čutite, da nekaj ni v redu, je pomembno, da zaupate svoji modrosti, tudi če ne morete natančno ugotoviti, kje ali kdaj je odnos šel po zlu.

Medtem ko vam pozitivni, zdravi odnosi omogočajo izboljšanje drugih življenjskih področij in krepijo samozavest, strupeni odnosi delujejo ravno nasprotno. Toksičen odnos ni le odnos, poln izzivov ali stisk, ampak dolgoročno slabo vpliva na vaše zdravje, ne glede na to, ali gre za čustveno, duševno, finančno ali telesno zdravje.

Zavihajte rokave in pričnite z delom na sebi. 

Povzeto po Dailyom.com 

Preberite tudi: