5 dobronamernih, a škodljivih komentarjev, ki jih ljudje govorijo INTROVERTOM

6. 9. 2023
Deli
5 dobronamernih, a škodljivih komentarjev, ki jih ljudje govorijo INTROVERTOM (foto: Pexels Victor Freitas)
Pexels Victor Freitas

Introvertirani ljudje svet doživljamo drugače, kakor ekstrovertirani. Zaradi tega, ker smo tako posebni, pogosto slišimo na videz neškodljive komentarje, ki pa so lahko zelo boleči.

Verjamem, da so taki komentarji lahko sicer dobronamerni, a introvertirane ljudi lahko prizadenejo. Sporočajo nam, da je z nami nekaj narobe in da bi se morali obnašati drugače, če si želimo biti sprejeti in ljubljeni.

Tukaj je nekaj takšnih komentarjev, s katerimi se sama najpogosteje soočam.

1. "Ali si vedno tako zgovoren/a?"

Komentar, s katerimi se ljudje želijo pošaliti na račun moje zadržanosti. V resnici pa nisem sigurna, kakšen odziv od mene pričakujejo. Ali sploh lahko storim kaj drugega, kakor da zardim in nerodno odgovorim: "ha ha, ja"?

Takšen komentar nas samo spravi v neprijeten položaj. Če vidite, da je nekdo zadržan in želite to izpostaviti na smešen način, s tem človeka le spravite v zadrego.

2. "Želim si, da bi več govoril/a."

Včasih nam ljudje zelo neposredno povedo, da bi si želeli, da bolj izrazito izrazimo svoje mnenje. Žal pa to ne deluje tako. Morda si včasih tudi sami želimo biti bolj zgovorni in izrazni. Vendar je to za nas velik izziv in takšni komentarji nam še dodatno sporočajo, da z nami nekaj ni v redu. 

3. "Ali je vse v redu? Tako si tih/a."

Povsem dobronameren komentar, ki pa nas lahko precej vznemiri - sploh, če to slišimo od nekoga, ki ga imamo radi. Če nam bližnja oseba pove, da jo skrbi za nas, se v nas hitro vzbudi slaba vest, saj se nam zdi, da smo mi vzrok za slabo voljo druge osebe. Morda si celo želimo pomiriti osebo tako, da se "obnašamo ekstrovertirano", kar je za nas v resnici precej neprijetno.

4. "Nisem te povabil/a, ker sem vedel/a, da te ne bo."

Introvertirani ljudje se pogosto izognemo določenim družbenim dogodkom. A nas vseeno boli, če nas ljudje zaradi tega na takšne dogodke sploh ne povabijo. Počutimo se izključene, nepomembne in neopažene.

5. "Tudi moja hči (ali sestrična/prijatelj/znanec/itd.) je bila včasih sramežljiva, a je to prerasla."

Res je, da so nekateri lahko zadržani ali sramežljivi, nato pa to "prerasejo". A introvertiranost ni nekaj, kar bi z leti izzvenelo. V resnici to sploh ni napaka, ki bi jo bilo treba popraviti. S takimi komentarji nam sporočate, da se moramo spremeniti in nas želite navdahniti s primeri, ki morda sploh niso podobni nam.

Kot sem že omenila, verjamem, da je večina takih komentarjev povsem dobronamernih, a to še ne pomeni, da nas ne bolijo. Ko se pogovarjate z introvertiranim človekom, prej dobro razmislite, kaj je sploh namen vaše izjave in kakšne občutke boste z njo vzbudili v drugi osebi.

Vir: introvertdear.com

Poglejte si še poseben Sensa intervju: 

 

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar