7 napak, ki so jih počele balkanske matere v preteklosti

15. 9. 2023
Deli
7 napak, ki so jih počele balkanske matere v preteklosti (foto: shuttersotck)
shuttersotck

"Spreminjamo način, na katerega gledamo na naše otrok in na naš odnos z njimi. Začarani cikli iz preteklosti se morajo prekiniti, če želimo bolj zdravo družbo, za kolektivno dobro," pravi Selma, psihoterapevtka, katere cilj je prekinitev toksičnih odnosov in zdravljenje medgeneracijskih ran.

Selma pomaga balkanskim ženskam in materam, da pozdravijo svoje travme iz zgodnjega otroštva in jih ne prenašajo na naslednje generacije ter vzpostavijo globljo vez s seboj in z otroci. 

Ne, objemi, tolažbe, igranje z otroci in pogovori o njihovih čustvih ne bodo razvadili vašega otroka. Ne bodo ga naredili šibkega. Čeprav mnogi mislijo tako, znanost dokazuje, da ima otrok, ki odrašča v varnem odnosu s staršema, ki sta čustveno stabilna, moč in možnost, da postane zdrava samostojna odrasla oseba.

Ko starši nudijo otroku ljubezen, pozornost, podporo in čustveno povezanost, lahko to omogoči varno vez med staršem in otrokom. Otroci, ki razvijejo varno navezanost, so običajno bolj čustveno stabilni, samozavestni in sposobni razvijati zdrave odnose z drugimi ljudmi.

Tudi nevroznanost omogoča vpogled v te procese. Študije so pokazale, da lahko čustvena povezanost med staršem in otrokom vpliva na razvoj in delovanje otrokovih možganov. Pozitivne interakcije, kot je držanje otroka, nežnost in igranje, lahko spodbudijo sproščanje hormonov ljubezni, kot je oksitocin, ki spodbuja občutek povezanosti in bližine.

Poleg tega so raziskave pokazale, da ima lahko dolgotrajno zanemarjanje ali pomanjkanje čustvene podpore negativne posledice na otrokove možgane in čustveni razvoj. Pomanjkanje čustvene povezanosti lahko povzroči povečane odzive na stres in zmanjšano sposobnost uravnavanja čustev.

Stvari, ki so jih počele balkanske mame v preteklosti in ne spadajo več v sedanjost: 

1. Ne grozimo otrokom z valjarjem za testo ali kuhalnico.

2. Ne grozimo ali kaznujemo otrok s pasom.

3. Ne mečemo copat in čevljev v otroke.

4. Ne silimo otrok, da jedo, ko jim ne paše, ali da morajo pojesti vse, če želijo stran od mize. Ne rečemo jim, da so zbirčni ali debeli.

5. Ne kregamo se s partnerjem pred otroci, ne vpijemo na partnerja pred otrokom. Partnerske probleme rešujemo na samem. Glavna prioriteta obeh partnerjev je občutek varnosti otroka. 

6. Ne silimo otrok, da morajo koga objeti - niti babice in dedka, če tega sami ne želijo.

7. Ne grozimo, ponižujemo ali psujemo otrok. Ne govorimo stavkov, kot so "ker sem jaz tako rekel." Poskušamo razumeti, kaj naš otrok doživlja, se z njim pogovarjam o občutkih in mu pojasnimo stvari, ki jih ne razume. 

Vir: balkanmamatherapy

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Selma Baćevac, MA (@balkanmamatherapy)

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba