Američanka izpostavlja: "Slovenci potrebujete veliko časa, da se sprostite."

4. 8. 2024
Deli
Američanka izpostavlja: "Slovenci potrebujete veliko časa, da se sprostite." (foto: Posnetek Zaslona YouTube Mariah Dolenc)
Posnetek Zaslona YouTube Mariah Dolenc

Vas zanima, kako Američanka doživlja življenje v Sloveniji? 

Mariah Dolenc si je svoj drugi dom ustvarila v Sloveniji, na YouTubu pa že vrsto let odkrito govori o tem, kako doživlja življenje pri nas. S Slovencem Lukom sta se pred približno desetimi leti spoznala v njeni rodni Kaliforniji. Po poroki pa sta se preselila v Slovenijo in se po določem času odločila, da tukaj tudi ostaneta in si ustvarita družino. Danes imate že štiri otroke. Vas zanima, kako ji gre? 

"Slovenščina je resnično izjemno zahtevna!" 

Mariah se trudi z učenjem slovenščine že odkar je tukaj. Prvo leto ni razumela niti besede, danes ji gre že dobro, vendar pravi, da je jezik, kakorkoli obrneš, izjemno zahteven. Čeprav se slovenščine uči že veliko let, še vedno pridejo situacije, ko ne razume ničesar, še posebej v kakšnih slovenskih vaseh, kjer imajo močne naglase. Učenje slovenščine je tako njen pogost vir frustracije, saj se ji kljub trudu včasih zdi, da ne napreduje.  

Nadalje izpostavlja, da je hrana tukaj kvalitetna, cenejša (to je sicer povedala pred leti) in bolj zdrava. Prav tako se ji zdi, da Slovenci malo raziskujejo svojo deželo in gredo na dopust raje v sosednje države, čeprav se ji zdi, da je tukaj veliko lepše. Najbolj je navdušena nad Bohinjem. 

"Odnosi v Sloveniji zahtevajo veliko časa in truda"

Izpostavila pa je tudi, da dlje časa, kot je tukaj, bolj spoznava, da je kulturnih razlik med ZDA in Slovenijo kar veliko. Med razlikami je izpostavila razlike v odnosih in druženju. 

"Ena največjih razlik med Američani in Slovenci je ta, da so Američani zares odprti, prijateljsko razpoloženi in topli ljudje," je začela razlagati Mariah, medtem ko je pri Slovencih opazila, da smo večinoma bolj zadržani, zaprti in tihi. Ob tem je izpostavila, da je pri Slovencih potrebnega veliko časa in truda, da se sprostimo, kar velja tudi pri vzpostavljanju prijateljskih odnosov.

"Medosebni odnosi so med Slovenci bolj formalni, za druženje se je potrebno dogovoriti za točno določen čas. Tu ne morem nekoga kar tako poklicati po telefonu in reči: Hej, z otroki prihajamo malo na obisk, otroci se bodo igrali, mamice bomo malo poklepetale, potem pa gremo domov. 

V Sloveniji moraš biti na obisk povabljen. Tukaj so obiski tako formalni, na obisk je potrebno prinesti darilo. To mi je bilo tako čudno. Zakaj bi jim prinesel darilo, če nimajo rojstnega dne? Potem ti ponudijo copate, na to se sploh ne morem navaditi. Nato se usedeš za mizo in ti bodo ponudili pijačo ter nekaj "domačega" za pojesti. Nato sediš in se pogovarjaš celo štiri ali pet ur! Če si povabljen na kosilo ali večerjo, je lahko še bolj formalno. Začne se s šnopcem, juho, solato, veliko jedi, domači piškoti, vino... Če ni vsega tega, si slab gostitelj. Razumem, zakaj se ljudje v Sloveniji tako malo družijo, saj to zahteva res ogromno dela. 

Ljudje so bili vedno pri nas, ko sem odraščala v Kaliforniji. Vedno se je kdo pridružil nenapovedano na večerjo ali kosilo - brez dogovora. Nekaj čisto običajnega je pri nas, če se pri znancih in prijateljih nenapovedano oglasiš. Če smo doma ravno jedli, je bil znanec povabljen, da se pridruži, vse je bilo bolj spontano, brez nekih vnaprejšnjih dogovorov. Nobenega pritiska ni bilo na gostitelju. Če prideš na obisk, ne pričakuješ ničesar, samo želiš pozdraviti ljudi. To je povsem spontano in sproščeno. Vsi so povabljeni kadarkoli. To tako pogrešam tukaj v Sloveniji. Želela bi si dom, v katerega ljudje pač pridejo kadarkoli in gredo. Tukaj pa se zdi nesramno, če samo na hitro prideš na obisk," izpostavlja Mariah. 

VIR: 

Poglejte si nov Sensa podkast, kjer smo govorili o menstruaciji in ženskem zdravju:

Novo na Metroplay: Nevroznanost in možgani | Jurij Dreo in Javor Škerlj Vogelnik (Sensa podkast z Ano Vehovar)