Otrok najbolj od vsega potrebuje PRAVILNO USMERJANJE

11. 10. 2022
Deli
Otrok najbolj od vsega potrebuje PRAVILNO USMERJANJE (foto: Profimedia)
Profimedia

Morda menite, da bo otrok najbolj srečen takrat, ko mu omogočite vse, a ravno z napačnim usmerjanjem mu lahko izjemno škodite.

Slišal sem, kako naj bi Whitney Houston nekoč zgovorno opisala svoje življenje v enem stavku: "Pokopalo me je to, da mi na nič nikdar niso rekli ne."

Prave svobode ne najdemo v nespametnem iskanju potešitve nečesa, česar nikoli ni dovolj. Zadovoljstva ni mogoče najti z nebrzdanim zadovoljevanjem raznih želja. Ravno slednje je pokopalo že množico estradnikov, glasbenikov in filmskih zvezd.

Prava svoboda, moč in sreča je svoboda od nesmislov, stvari ter navad, ki jih ne potrebujemo.

Navkljub temu, da redno poslušamo o tragičnih primerih, povezanih z uživaštvom, danes srečo še vedno iščemo predvsem preko tega, saj mešamo srečo in užitek.

Otroci verjamejo vsebinam, ki jih prestrežejo na televiziji. Poznam številne, ki so narkomani postali že v osnovnih šolah, ter za dvanajstletnico, ki jo je mati vozila h kolegici na svetovanje, saj se je hči redno intimno dobivala z več starejšimi moškimi.

Mladi imajo s tem težave vse prej. Tudi za promiskuiteto se skriva smiselna potreba, vendar metoda, s katero jo skušamo zadovoljiti, ne da rezultatov. 

Pred dnevi me je klicala zelo zaskrbljena dijakinja. Vzrok klica je bil v tem, da po šoli, ki jo obiskuje, kroži njen video, kjer je pred računalniško kamero nekdanjemu fantu zaplesala striptiz. Fant ji je obljubil, da bo posnetek ostal med njima, danes pa se deli naokrog. Njo je seveda grozno sram.

Podobno izkušnjo je pred leti imel tudi prijatelj. Preko spleta je spoznal dekle iz Azije. Po nekaj pogovorih ga je nagovorila, naj se pred njo na kameri sleče. Da mu bo lažje, je s tem začela sama. Ko je odplesal svoj krog, mu je prijazno zapisala: "Dragi moj, posnela sem te s kamero. Če ne želiš, da posnetek pride v javnost, pred tvoje prijatelje in sorodnike, mi takoj pošlji denar."

V obeh primerih smo z ustreznim posredovanjem preprečili še hujše. Bistveno je, da obe osebi prihajata iz družin, v katerih je kronično manjkalo izmenjave naklonjenosti, zato sta to na nesmiselne načine iskala drugod. Dekle je živelo brez očeta, prijatelju pa se je od daleč videlo, da čuti, da je drugim v napoto, kar ima skoraj zagotovo korenine v družinskih odnosih.

Otrokom predajmo razumevanje, da se sreča skriva v sferi poštenega truda in dela, ne naivnega iskanja bližnjic in užitka. Sreča pride kot stranski produkt smiselnega življenja.

Za vsako željo se skriva potreba. Na nas je, da jo odkrijemo in skušamo zadovoljiti na smiseln, zdrav način.

To je ena glavnih reči, ki jih moramo naučiti (sebe) in otroke. 

Sam skušam energijo rafinirati preko tega, da sem zelo aktiven. Proučujem, kaj vse vpliva name in se spremljam, kako delujem v različnih situacijah. Vidim, da daleč najbolje funkcioniram, če dan začnem zelo zgodaj ter se izogibam nepotrebnem pogovorom in vsebinam.

Pozoren sem pri tem, kaj in kdaj jem. Prav tako vidim, da je potreba po drogi dejansko potreba po odklopu, sprostitvi in nečem več, povečana potreba po spolnosti, ki je razumljivo del življenja, pa pogosto manifestacija dejanske potrebe po kreativnosti, intimi in skrbi za nekoga ter občutku, da te imajo radi.

Edini naši dejanski potrebi sta ljubiti in biti ljubljen.

Prirejeno po: Andrej Pešec, Znanje za življenje

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar