Človeštvo se danes sooča z velikimi izzivi kot so na primer podnebna kriza, revščina in prehranska negotovost. Nova raziskava, ki jo je vodila Univerza v Oxfordu, je pokazala, da lahko dojemanje skupnih življenjskih izkušenj in skupnega porekla na globalni ravni, okrepi psihološke vezi s človeštom. To lahko spodbuja globalno medčloveško sodelovanje in delovanje ter pomaga pri reševanju globalnih problemov.
Študija ugotavlja, da sta skupno poreklo in skupne izkušnje dejavnika za medsebojno povezovanje, vendar ne le v okviru plemena, naroda ali verske skupnosti, temveč v okviru celotnega človeštva.
Preberi tudi:
Eden izmed avtorjev raziksave Lukas Reinhardt, vodja Global Cohesion Lab pri Centru za študije socialne kohezije Univerze v Oxfordu je povedal: »Razmišljanje v obliki nas-proti-njim narašča na mnogih krajih po svetu, kar poslabša konflikte in oteži iskanje rešitev za nujne globalne probleme. Naša raziskava pa nakazuje, da je mogoče spodbuditi skupno globalno identiteto, ki bi olajšala sodelovanje na globalni ravni.«
V dveh študijah, ki so vključevale več kot tisoč ameriških udeležencev, so raziskovalci preučili, ali lahko skupno poreklo in skupne izkušnje z ljudmi po vsem svetu okrepijo vezi s človeštvom in spodbudijo skupnostno delovanje na globalni ravni.
Da bi raziskali, ali lahko našo globalno skupno poreklo vpliva na povezovanje s človeštvom, so udeleženci študije gledali TED govor novinarja A. J. Jacobsa. V njem je razložil, kako imajo vsi ljudje skupno poreklo in nas prikazal kot eno veliko človeško družino. Tisti, ki so gledali video, so izrazili bistveno močnejše psihološke vezi s človeštvom kot kontrolna skupina, katerih stališča so bila izmerjena pred gledanjem videa. Poleg tega so udeleženci, ki so gledali video, čutili močnejše socialne vezi z osebami, ki podpirajo nasprotno politično stranko kot kontrolna skupina.
Da bi preučili, ali lahko skupne izkušnje okrepijo socialne vezi na globalni ravni, se je študija osredotočila na skupno izkušnjo materinstva. Ugotovili so, da so matere čutile močnejše vezi z drugimi ženskami po vsem svetu, če so z njimi delile izkušnjo materinstva.
Psihološka povezanost krepi skupnostno delovanje
V obeh študijah je bila psihološka povezanost na globalni ravni močno povezana z ukrepi skupnega delovanja. Za oceno tega so raziskovalci uporabili merilo iz vedenjske ekonomije, kjer so morali udeleženci označiti, kako bi razdelili določeno količino denarja med člane dveh različnih skupin v hipotečnih scenarijih. To merilo se je v preteklih raziskavah izkazalo za zelo natančno pri napovedovanju dejanskega vedenja v resničnih situacijah.
Profesor Harvey Whitehouse na Univerzi v Oxfordu, ki je soavtor študije, je povedal, da so po večih letih raziskovanja prvič pokazali, da lahko ustvarimo močne vezi s celotnim človeštvom. »Če lahko to storimo v preprostem eksperimentu, bomo lahko v prihodnosti razvili še bolj učinkovite metode za spodbujanje delovanja pri globalnih problemih,« je izjavil Whitehouse.
Dodal je še: »Spominjanje, da smo vsi povezani in da vsi doživljamo mnoge iste izzive v življenju, bi lahko bil ključ za reševanje številnih globalnih problemov, od medskupinskih konfliktov do skrajne revščine in podnebne krize.«
Vir: sciencedaily.com