(Peri)menopavza je telesni in duševni proces, piše dr. Tina Ban, sociologinja in coachinja.
Obdobje menopavze je ena največjih psihofizičnih prelomnic v ženskem življenju. Kljub temu je povprečna ženska nanjo slabo pripravljena. Mnoge ženske ne prepoznajo prvih znakov hormonskih sprememb, ki nastopijo že več let pred izgubo menstruacije, v času perimenopavze.
To je razumljivo, saj so simptomi pogosto subtilni in jih ženske pripisujejo drugim dejavnikom. Tako na primer utrujenost, "meglo v glavi", nihanje razpoloženja, glavobole ali bolečine v sklepih, ki so pogosti spremljevalci tega obdobja, pogosto povezujejo s stresom, preobremenjenostjo ali drugimi zdravstvenimi težavami.
Posledično ne poiščejo ustrezne podpore in nasvetov, ki bi jim lahko olajšali prehod v menopavzo. Z menopavzo, ki uradno nastopi po 12 mesecih brez menstruacije, se to hormonsko nestabilno obdobje prevesi v svojo zaključno fazo, ki bo po nekaj letih izzvenela.
Spremembe, ki jih ženska doživlja v (peri)menopavzi, v prvi vrsti obravnavamo kot medicinsko stanje. Vendar ne smemo pozabiti, da je to tudi pomembna duševna prelomnica. To je čas, ko ženska začuti potrebo po preoblikovanju svojih odnosov, postavljanju novih življenjskih ciljev in preusmeritvi energije v dejavnosti, ki bolj ustrezajo njenemu avtentičnemu jazu. Poleg začasne nestabilnosti pa (peri)menopavza v žensko življenje prinaša tudi nove priložnosti za osebno rast.
- Preberite si še: Menstruacija - čiščenje globoko potisnjenih čustev
Prednost imajo odnosi
V rodnem obdobju je ženska energija usmerjena v odnose. Ne glede na to, ali si ženska otrok želi ali ne, se njeno telo vsak mesec pripravlja na možnost, roditi novo življenje. Ključno vlogo pri tem imajo hormoni, ki uravnavajo mesečni cikel. Taisti hormoni pomembno vplivajo tudi na žensko čustvovanje, zlasti na spodbujanje "materinskih občutkov".
V trenutkih, ko ženska skrbi za svoje bližnje, se v njenih možganih sproščajo naravne kemikalije, ki izzovejo intenzivne občutke zadovoljstva in topline. Zaradi teh prijetnih občutkov številne ženske skrb za druge postavljajo pred lastne potrebe in interese.
Da bi ohranile harmonijo v odnosih, ženske v tem obdobju pogosto potlačijo neprijetna vprašanja, čustva in občutke. V rodnih letih tako ustvarijo nekakšen “dolžniški račun”, s katerim se bodo morale nekoč soočiti. Če ne prej, v perimenopavzi, ko bo moč reproduktivnih hormonov začela usihati.
Plačilo dolga
Obdobje perimenopavze običajno nastopi okoli 40. leta in traja več let. To je za ženske precej neprimeren čas, saj so že tako obremenjene s skrbjo za ostarele starše, odraščajoče najstnike ali pa predelujejo občutke, ki so posledica praznjenja gnezda.
Takrat navadno stopajo tudi proti vrhuncu svoje poklicne poti. V perimenopavzi začne raven hormona progesterona upadati in telo išče novo ravnovesje. V njem se pojavljajo napetosti in bolečine ali celo bolezni. Vendar so telesni simptomi le en vidik te silovite nevihte.
Zaradi nihanja hormonov se vrši tudi preobrazba v ženskih možganih, ki ne stimulirajo več toplih, negujočih čustev, tako značilnih za prejšnje obdobje. Namesto njih na dan privrejo spomini, jeza in intenzivne misli – vse tisto, kar je bilo za dolga leta odrinjeno v nezavedno.
Ženskam v tem obdobju okolica pogosto očita, da s svojimi čustvi pretiravajo. Vendar to ne drži. Njihovi možgani, ki so dolga leta omogočali subliminacijo jeze, da bi ohranili harmonijo, se le soočajo z dolžniškim računom.
Ženske zdaj postanejo bolj pozorne na neenako razporeditev moči, krivice, izdajstva in razočaranja, ki so jih bile v preteklosti pripravljene prezreti. Številne se zaradi družine ali kariere niso več pripravljene odrekati svojim globokim potrebam in željam. Le malo jih pri tem podpira njihova okolica.
Otroci si navadno želijo nazaj mamo, kakršna je bila prej, partnerji niso navdušeni nad izražanjem jeze in spremembah, ki bi jih rade uvedle v partnerski odnos … Vendar če ženske ne odprejo poti za izražanje teh pogosto neprijetnih čustev, se lahko ta izrazijo kot še močnejši telesni simptomi. Žal je med nami še vedno preveč tistih, ki lažje sprejmejo telesno bolečino, kot neprijetna čustva.
Rojstvo avtentičnega jaza
Obdobje (peri)menopavze je čas, ko se ženska energija preusmerja od skrbi za druge nazaj k sebi. Če je bila dolga leta usmerjena v “rojevanje drugih”, so ženske zdaj vabljene, da simbolno prerodijo sebe.
Rodile naj bi tisti dolgo potlačeni, avtentični del sebe, ki je neodvisen od njihovih vlog mame, partnerke, hčerke ali sestre. Ko naposled spet najdejo stik s svojimi avtentičnimi željami in potrebami, številne pridobijo tudi moč, da stopijo na novo poklicno pot, spremenijo življenjski slog ali se posvetijo dejavnostim, ki polnijo njihovo dušo.
V starih mitologijah, ki so prevladovale v Evropi pred pojavom patriarhata, so verovali v vrhovno božanstvo ženskega spola - boginjo, ki so ji pripisovali tri vidike. Upodabljali so jo bodisi kot devico, mati ali modro ženo. To kaže, da je bilo tudi obdobje po materinstvu vključeno v sveto ženskost.
Ženske, ki jim je v tistih časih uspelo preživeti zaključek rodne dobe, niso bile odrinjene na rob družbe kot nemočne starke, ampak so, kot kažejo arheologija, mitologija in drugi miselni sistemi, še naprej igrale aktivno vlogo v skupnosti. Cenjene so bile zaradi svoje modrosti, izkušenj, intuicije, številnim so pripisovali celo čudežne moči.
V tej luči lahko razumemo tudi (peri)menopavzo – ne kot prehod v krčenje, usihanje in nemoč, ampak kot čas celjenja, kot prehod v izjemno ustvarjalen čas, v katerem lahko ženska najde izgubljene dele sebe, razširi svoj jaz in zaživi v svoji polnosti.
Tina Ban
Na predvečer dneva žena 7. 3. 2025 bo v Ljubljani potekala 3-urna delavnica Nega telesa in duše v (peri)menopavzi, ki bo podala celostne rešitve za telesne in duševne izzive v tem obdobju. Potekala bo pod vodstvom Aleksandre Barbarić Kovačić, dr. med., zdravnice, ki se ukvarja z akupunkturo in bioresonanco, ter dr. Tine Ban, sociologinje in coachinje. Cena: 60 eur. Obvezne predhodne prijave na: tina_ban@yahoo.com