Med 31. oktobrom in 1. novembrom se že od nekdaj spominjamo svojih prednikov.
Duše prednikov so prisotne na našem svetu ob različnih praznikih, vendar se jim s spominom posebej poklonimo na zadnji dan oktobra oziroma prvi dan novembra.
Po 31. oktobru se zjutraj vse kasneje začne daniti, popoldne pa zemljo že zelo zgodaj objame mrak. Tudi sodobnega človeka kratki dnevi navdajajo z melanholijo. Tako ni težko razumeti, da je bil čas proti koncu jeseni za staroverskega človeka skrivnosten. Zato so verjeli, da se ta čas odprejo vrata onostranstva, med katerimi so prehajale duše pokojnikov in htonični demoni.
- Preberite si še: 31. oktober - Noč, ko se duše vračajo
To je praznik stika s preteklimi rodovi, saj je eden glavnih temeljev staroverstva cikličnost in reinkarnacija. Pri vzhodnih in zahodnih Slovanih se je takšen praznik ohranil tudi po pokristjanjenju in se imenuje "dedi/dedki" v različnih oblikah (Dziady, dzjady). Na Balkanu pa se je ohranilo do 20. stoletja obiskovanje grobov in obedi skupaj z predniki. Krščanstvo je praznik, posvečen prednikom, pretvorilo v zaduške.
Pri nas se je ohranilo mnogo verovanj v prednike na dan mrtvih. V Reziji postavijo na okno luč, da rajni ne zgrešijo poti do doma, v Učji so postavili gorečo svečo na tla in pustili vrata odprta do polnoči, da so rajni lahko vstopili. Rajnikom so ponekod na mizi pustili različne stvari.
Z blagoslovljeno vodo se verne duše ohladijo, z oljem si namažejo pekoče rane, lučka jim osvetli zatemnele oči, s kruhom iz domačega žita pa se okrepčajo. Med pridatki je bilo tudi vino. Etnolog Niko Kuret še piše, da so ponoči hodili rajni se gret k peči. Ponekod so se na ta dan postili rajnim dušam v prid. Med Slovenci še danes velja navada, da se ob vseh svetih vračajo zdomci domov na grobove svojih domačih.
Namesto praznovanja "halloween", ki sicer izhaja iz keltske staroverske tradicije, a je danes dobilo potrošniško in burkaško konotacijo, priporočamo raje obredno prižiganje sveče v spomin svojim prednikom. Po obredu pustimo hrano in pijačo, da predniki zaužijejo jedi, ki prisostvujejo obredu. Osmišljajmo povezave med rodovi.
Vir: Društvo Staroverci