Imate kot odrasli postavljene jasne meje v odnosu s starši?

14. 10. 2023
Deli
Imate kot odrasli postavljene jasne meje v odnosu s starši? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kot otroci težko postavimo meje v odnosu s svojimi starši. Kako pa je v odrasli dobi?

Veliko ljudi tudi v odrasli dobi ne zmore postaviti mej s svojimi starši. To se lahko kaže na različne načine. Tukaj je nekaj najpogostejših:

  • Vsiljevanje skupnega razmišljanja (starš uporablja stavke, kot so: "V naši družini tako razmišljamo, tako mislimo, mi tako čutimo..."
  • Razkrivanje osebnih in intimnih zadev drugim (starš se o osebnih informacijah svojega otroka pogovarja z drugimi).
  • Nenehno komentiranje in poseganje v videz, čustvovanje ali vedenje svojih otrok.
  • Poseganje v način vzgoje (starš se vpleta v vzgojo svojih vnukov in svojemu otroku prigovarja, kako "pravilno" vzgajati).
  • Pogosti nenapovedani obiski, nenehni telefonski klici in sporočila.
  • Poseganje v različna področja življenja odraslih otrok (finance, partnerstvo, prehranjevanje, življenjski slog, poklic ...).
  • Odpiranje pošte, brskanje po telefonu in drugih osebnih stvareh (to je še posebej pogosto, če odrasel otrok živi še doma).
  • Poskusi nadzorovanje odločitev odraslega otroka s čustvenim izsiljevanjem (npr. vzbujanje krivde).

Nekateri starši težko sprejmejo dejstvo, da so njihovi otroci odrasli. Morda želijo še naprej nadzorovati in se vmešavati v njihova življenja. To lahko privede do jeze, besa, zamer in napetosti v odnosih. 

Brez pravih meja lahko starši verjamejo in čutijo, da je v redu, če svojim odraslim otrokom vsiljujejo svoja prepričanja in način zivljenja.

Postavljanje mej v odnosu s starši je pomembno iz različnih razlogov: preprečuje nam, da bi do njih čutili zamero, spodbuja zdrave interakcije, obenem pa nam pomaga pri nadaljnem ohranjanju (ali vzpostavljanju) individualnosti.

Postavljanje mej pripomore tudi k temu, da vzpostavimo bolj zdrave osebne odnose. Še posebej pogosto se v partnerskem odnosu dogaja, da se starši vpletajo v razmerje, dolžnost otroka pa je, da se temu upre in zaščtiti tako sebe, kakor tudi svojega partnerja.

To ne pomeni, da se moramo od staršev povsem umakniti ali se do njih obnašati nespoštljivo, nesočutno ali neprijazno. Ko postavljamo meje, je pomembno, da smo asertivni, izrazimo hvaležnost, a hkrati ostajamo dovolj jasni glede sprememb, ki si jih želimo in potrebujemo.

Prirejeno po: @emosens.si

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk