Izpoved Indijanke: "1 od 5 domorodcev naredi samomor"

2. 1. 2024
Deli
Izpoved Indijanke: "1 od 5 domorodcev naredi samomor" (foto: shutterstock)
shutterstock

"Domorodci smo edina manjšina v ZDA, ki mora dokazati, kdo je," piše ameriška domorodkinja o življenju Indijancev danes. 

Ljudem se zdi zabavno norčevati se iz naše vere in svetih predmetov ali si prisvajati našo kulturo zase (pogosto za denar). Pero je v naši kuturi svetinja, ki se podeljuje za pomembna dejanja. Perja si ne dajemo v lase kar tako, ker se nam 'divjakom' zdi, da je to videti dobro.

Ljudje očrnijo našo kulturo tudi tako, ko se za noč čarovnic ali zabave oblačijo v  "neumne" Indijance. Ljudje ne razumejo, da nas s tem, ko naredijo domorodce za zabavno maskoto, enačijo z maskotami.

Ljudje ne razumejo, da s proslavljanjem Kolumbovega dne ali misij na Zahodu slavijo naše pokole, naš holokavst, naše etnično čiščenje.

Slediti naši družinski zgodovini je skoraj nemogoče. Moja prababica, ki se je poročila z belcem, je bila samo navedena kot »squaw« (etnična in spolna žaljivka, ki se je v preteklosti uporabljala za avtohtone severnoameriške ženske) namesto z njenim imenom. Naša prava imena so bila anglizirana.

Domorodce lahko suspendirajo zaradi uporabe maternega jezika ali zavrnejo diplomo zaradi nošenja perja na maturantski kapici!

Knjige avtorjev in/ali o domorodcih so bile v šolah prepovedane. V medijih nas očrnijo, nato pa nam rečejo, da smo "preveč občutljivi". Do nedavnega domorodci nismo sploh mogli preganjati nedomorodcev zaradi posilstva.

Naši prispevki k zahodni kulturi na splošno in še posebej k ameriški kulturi in zgodovini so pozabljeni in prezrti. Večina ljudi sploh ne pomisli, da še obstajamo. Naš shodni vzklik je "ŠE SMO TUKAJ."

Domorodne ženske so še vedno napadene veliko pogosteje kot druge ženske: 34 % vseh domorodnih žensk bo v življenju posiljenih, pri 67 % bo pregon posiljevalcev zavrnjen.

Indijanske ženske so umorjene 10-krat pogosteje kot bele ženske. Indijanci so etnična skupina, ki jo policisti najpogosteje ubijejo, veliko več kot celo temnopolte Američane. 1 od 5 domorodcev naredi samomor. 

Naša sveta mesta, ki so nam bila obljubljena, so prodana zasebnim podjetjem. Ljudje mislijo, da domorodci izgubljajo denar v igralnicah. Ni res. Večina jih je zelo revnih. Igralnice uničujejo plemena z vnašanjem pohlepa v našo kulturo.

Domorodci na vzhodni obali niso prav nič podobni ravninskim Indijancem. Nimamo vsi iste kulture. Večina nas ni živela v rezervatih. Nimamo tipijev. Sama nikoli nisem lovila bivolov. A edina naša zgodovina, ki jo učijo, sta zahvalni dan in Pocohantas. Domorodna zgodovina je izginila nekje po letu 1860. 

Ameriških Indijancev, ki živijo v rezervatih

Približno 20 % njihovih domov nima notranje vodovodne napeljave
Približno 25 % njihovih domov nima telefona
Več kot 30 % prebivalcev živi pod pragom revščine
Več kot 40 % prebivalcev je brezposelnih

Ameriški Indijanci, ki živijo v rezervatih, imajo najvišjo stopnjo revščine in brezposelnosti med vsemi večjimi rasnimi ali etničnimi skupinami v Združenih državah. Po podatkih ameriškega urada za indijanske zadeve stopnja brezposelnosti v nekaterih rezervatih presega 80 %.

»Amerika! Dežela, kjer pobijejo Indijance in nato poimenujejo mesta in države po morilcih.« Množični morilec domorodcev je počaščen na bankovcu za 20 dolarjev. To je tako, kot da bi Hitlerjev obraz postavili na bankovce in pričakovali, da bo všeč Judom ter jim rekli: "Hej, prebolite to! To je bilo že dolgo nazaj."

Mojega dedka je bilo tako sram, da je domorodec, da je bil njegov prvi stavek vedno: "Nisem noben prekleti tepec." Dobesedno, to so bile njegove prve besede za vsakogar. 

Moja prababica, Sarah Smith, je bila vzgojena v šoli za Indijance. Ne ve, iz katerega plemena je bila, kdo so bili njeni starši, kakšen je njen jezik, kje je bila rojena, kakšno je bilo sploh njeno pravo ime. Sploh ne morem izslediti svoje družinske linije. Mnogi Indijci temu pravijo "papirnati genocid". Z zamahom peresa ali brez njega ... smo uničeni.

Linda Nicola, quora.com 

Preberite si še:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja