Kaj nam v resnici sporočajo NOČNE MORE?

16. 3. 2024
Deli
Kaj nam v resnici sporočajo NOČNE MORE? (foto: shutterstock)
shutterstock

So grozne in nas prebujajo iz tako potrebnega spanca. Poskušajmo razumeti, kaj se skriva za najbolj strašljivimi sanjami. 

Nočne more se običajno pojavijo med REM fazo spanja. Nočne more lahko sprožijo številni dejavniki, med drugim: stres, tesnoba, travme... Včasih običajni stresi v vsakdanjem življenju, kot so težave v odnosih, doma ali v službi, sprožijo nočne more. Največkrat se za morečimi sanjami skrivajo dogodki in občutja iz časa, ko smo budni, ali iz daljne preteklosti.

Nočne more so zastrašujoče, moteče, neprijetne in se zgodijo ravno takrat, ko naj bi regenerirali svoje telo in možgane ter se pomirili in sprostili. Nočne more so precej pogoste pri ljudeh, ki so doživeli travmatičen dogodek. V sanjah podoživljamo travme in bolečine iz minulih let, strah, skrbi in dvome, poleg tega pa lahko tudi različni neprijetni doživljaji, ki smo jih izkusili pred kratkim, v sanjah ustvarijo podobe pošasti, tatov in različnih živali. Naloga človeške psihe je, da zmanjša notranjo napetost in odplakne nakopičena čustva.  

Posledice nočnih mor pa ljudi pogosto spremljajo še cel naslednji dan, kar lahko vpliva na njihovo čustveno počutje in sposobnost delovanja. Nočne more so lahko precej strašljive in negativno vplivajo na količino mirnega spanca, ki ga oseba dobi. 

FUNKCIJA SANJ

Po Hartmannu (1996) je ena od teorij o delovanju sanj ta, da možganom omogočajo učinkovitejše in uspešnejše povezovanje kot zavestni um. Z drugimi besedami, to je čas, ko možgani pregledajo opazovane informacije in jih nato razvrstijo in organizirajo na smiseln način.

Hartmann (1998) prav tako navaja, da so sanje način, kako možgani delajo skozi travmo, sanje pa pogosto temeljijo na glavnem čustvu, ki ga je oseba doživela med travmo ali doživi, ko se spomni travme. To je pomembno za proces zdravljenja, vendar je, kot je bilo omenjeno zgoraj, lahko problematično, če nočne more osebe motijo ​​njen spanec in njegovo sposobnost vsakodnevnega delovanja. Po Leskin et al. (2002) so imeli ljudje z diagnozo posttravmatskega stresa znatno višjo stopnjo težav s spanjem. Navajajo, da je 96% udeležencev v njihovi študiji, ki so imeli diagnozo PTSD, doživelo nočne more in 100% nespečnost.

Torej, kaj lahko oseba stori, da bi preživela neželene travmatične nočne more?

Spremljajte svoje sanje in nočne more ter se o njih pogovorite s svojim terapevtom. Sanje lahko vsebujejo informacije, ki so pomembne pri terapevtskem delu. Pogosto terapevti spodbujajo kliente na terapiji, naj zapišejo osnovne teme svojih sanj in nočnih mor, da lahko raziščejo njihov pomen za delo pri zdravljenju travme. Pogosto ugotovijo, da so informacije, zbrane iz sanj, neposredno povezane s temami, ki povečujejo ali nadaljujejo motnjo, povezano s travmo (na primer občutek nemoči).

Že si želite olajšati nočne more, je pomembno, da razvijte veščine obvladovanja in samopomiritve. Vadite tehnike samopomirjanja in zmanjševanja anksioznosti pred spanjem in/ali če se zbudite iz nočne more. Nadaljujte s samopomirjanjem ves dan, kot je potrebno, ko se spopadete s posledicami nočne more.

Nekatera orodja, ki se ljudem v terapiji zdijo najbolj uporabna, vključujejo vodene meditacije, skeniranje občutkov v telesu, progresivno sprostitev mišic in vaje pozornosti.

Drugo orodje, ki se mnogim zdi še posebej uporabno, se imenuje "posoda". V bistvu oseba, ki doživlja motnjo, ustvari posodo (resnično ali namišljeno), v kateri lahko zadrži stvari, ki jo najbolj motijo (misli o dogodku, prebliske ali celo nočne more ali drugo moteče gradivo), dokler ne bo sposobna da s svojim terapevtom razvrsti gradivo. Ko pride do motečega materiala, lahko oseba dovoli, da karkoli že gre v posodo do terapije, kjer se lahko odločimo, kaj je treba obravnavati. Nekatere pogoste posode so sefi, škatle, trezorji in kozarci. Posoda mora imeti nekakšen pokrov ali vrata. Človek si lahko to posodo predstavlja v obliki slike v mislih in si predstavlja moteč material, ki gre v to posodo. Druga možnost je, da ima oseba fizični prostor in moteče stvari zapiše na list papirja ter ga nato zares fizično odloži v to posodo.

Ko se prebudite iz nočne more, je pogosto težko zaspati nazaj. Prav tako lahko dejanje začetnega spanja povzroči tesnobo zaradi strahu, da se bodo nočne more ali drugi simptomi, ki jih oseba morda doživlja, vrnili. Če ne morete zaspati v razumnem času, vstanite in naredite nekaj za pomiritev. Morda bo trajalo nekaj časa, preden pride spanec, vendar je bolje, da se ukvarjate s samopomirjujočimi vajami, kot pa da se razburjate in postanete bolj zaskrbljeni, ker spanec noče priti.

Lahko tudi spremenite svoje spalno okolje, da se izognete povezovanju tesnobe s krajem, kjer spite. Ko ima oseba ponavljajoče se nočne more, lahko okolje spanja postane sprožilec za tesnobo in druge simptome travme. Spremembe spalnega okolja, kot je premikanje pohištva, nakup nove posteljnine ali spreminjanje dekoracije, so lahko koristne.

Spomnite se, da se vaši možgani poskušajo ozdraviti. Zdravljenje ni vedno udoben proces in zahteva čas. Čeprav so nočne more neprijetne, vam možgani z njimi posredujejo zelo pomembne informacije, v katere je vredno pogledati. 

Vir: goodtherapy.org 

Preberite si še: