Kaj pomeni, če imate težave z odločanjem in kako si lahko pomagate?

26. 6. 2023
Deli
Kaj pomeni, če imate težave z odločanjem in kako si lahko pomagate? (foto: profimedia)
profimedia

Zakaj so nekateri ljudje precej neodločni in je že najmanjša odločitev zanje lahko izjemno stresna in naporna?

Ljudje dnevno sprejmemo ogromno odločitev: že takoj zjutraj se odločimo, kdaj se bomo zbudili, kakšen bo naš zajtrk, kaj si bomo oblekli in kdaj se bomo odpravili v službo.

Skozi dan nato sledi še veliko odločitev; nekatere so tako majhne, da jih morda sploh ne opazimo, spet druge pa so večje in zato njim posvetimo nekoliko več pozornosti.

Ko se znajdemo pred večjimi, pomembnejšimi odločitvami, je povsem običajno, da si zanje vzamemo več časa in vanje vložimo več energije. Lahko se zgodi, da smo pred sprejemanjem takih odločitev v dvomih in da imamo določene pomisleke.

Nekateri ljudi pa se s takimi dvomi in pomisleki soočajo že pri manjših, na videz povsem nedolžnih odločitvah. Zaradi tega delujejo precej neodločni in že najmanjša odločitev je zanje lahko izjemno stresna in naporna.

Zakaj se včasih tako težko odločamo?

Neodločnost je značilna predvsem za ljudi, ki imajo težave s samozavestjo. Taki ljudje pogosto dvomijo vase, zaradi česar je sprejemanje odločitev velik izziv, ker preprosto dvomijo v vsako najmanjšo odločitev, ki jo sprejmejo.

Če v otroštvu niste dobili ustrezne potrditve, se lahko zdaj soočate s težavami pri odločanju. Če so starši od vas pričakovali, da boste vedno sprejemali "pravilne" odločitve in v vas vzbujali neprijetne občutke takrat, ko ste naredili neke narobe, lahko te občutke s seboj nosite še danes.

Morda se ujamete v zanko pretiranega razmišljanja in analiziranja; nenehno razmišljate, kaj vse lahko gre narobe, če sprejmete "napačno" odločitev, kar povzroči še dodaten stres, slabo počutje ter nizko samozavest.

Kako si pomagati? 

Najprej je dobro, da ugotovite, od kod vaša neodločnost izvira. Zakaj dvomite vase? Za kaj se bojite storiti napako? Pri iskanju odgovorov vam je lahko v veliko pomoč tudi dober terapevt.

Pri sprejemanju odločitev pa si najprej postavite dve vprašanji:

1. Katera odločitev me bo pripeljala bližje k mojim ciljem?

2. Katera odločitev je v skladu z mojimi vrednotami? 

Da si lahko iskreno odgovorite, je najprej pomembno, da se dobro poznate in razumete, česa si v resnici želite, kakšne so vaše prioritete in vrednote ter kaj je tisto, kar vam je zares pomembno. Le tako boste prišli do odgovorov, ki vam bodo resnično koristili.

Ko se bolje spoznate, boste ugotovili od kod izvirajo vaše težave ter tudi, kako sprejeti odločitve, s katerimi boste pomirjeni. Stopite v stik s sabo in si dovolite, da vas v življenju vodi vaš notranji kompas: ta vas bo pripeljal točno tam, kjer morate biti.

Prirejeno po: @myeasytherapy

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije