Kajenje je povezano s travmami iz otroštva (potrjuje znanstvena raziskava)

31. 1. 2024
Deli
Kajenje je povezano s travmami iz otroštva (potrjuje znanstvena raziskava) (foto: profimedia)
profimedia

Danes je dan brez cigarete, a ko govorimo o kajenju ne smemo pozabiti, da je to povezano s travmami. 

Škodljive izkušnje iz otroštva nas lahko spremljajo vse življenje. Nove raziskave pojasnjujejo, kako je mogoče te dogodke povezati z vzorci kajenja pri odraslih, zlasti pri ženskah, in kažejo, da je treba pri zdravljenju in strategijah za opustitev kajenja upoštevati predvsem psihološke učinke travme v otroštvu.

Raziskava, objavljena v reviji BioMed Central Substance Abuse Treatment, Prevention, and Policy, pojasnjuje, kako je mogoče dogodke iz otroštva povezati z vzorci kajenja pri odraslih. 

Pod travmatične izkušnje lahko spadajo čustvene, fizične in spolne zlorabe, zanemarjanja ali druge disfunkcije v gospodinjstvu, v katerem je otrok odraščal.

V eni od največjih raziskav je več kot 60 % odraslih poročalo o vsaj enem takšnem travmatičnem dogodku

Menijo, da imajo travmatične izkušnje dolgoročen učinek na razvoj otrok in lahko povzročijo nezdrave mehanizme soočanja pozneje v življenju.

Ker je znano, da psihične motnje, vključno z depresijo in anksioznostjo, povečujejo tveganje za kajenje, so raziskovalci po vsej ZDA sodelovali pri raziskovanju učinkov psiholoških stisk na razmerje med otroškimi izkušnjami in trenutnim kajenjem odraslih. Vprašalnik je izpolnilo več kot 7000 ljudi, od tega približno polovica žensk.

Tudi po prilagoditvi podatkov za dejavnike, za katere je znano, da vplivajo na nagnjenost posameznika h kajenju, kot je to, da so njihovi starši kadili v otroštvu, in ali so pili alkohol v prejšnjem mesecu ali ne, je bilo pri ženskah, ki so bile fizično ali čustveno zlorabljene v otroštvu, 1,4. krat večja verjetnost, da kadijo. Če je bil starš odsoten, so se možnosti, da bodo kadili v odrasli dobi, podvojile.

Psihološka stiska poveča možnost, da bo katera koli oseba kadila

Dr. Strine, ki je vodila raziskavo, pravi: "Naši rezultati kažejo, da je med ženskami osnovni mehanizem, ki povezuje neprijetne izkušnje iz otroštva s kajenjem pri odraslih, psihološka stiska, zlasti med tistimi, ki so kot otroci trpeli čustveno ali fizično zlorabo ali pa fizično zanemarjanje. Te ugotovitve kažejo, da bi sedanje kampanje in strategije za opuščanje kajenja lahko koristile razumevanje potencialnega razmerja med travmo iz otroštva ter posledično psihološko stisko glede vloge kajenja, zlasti pri ženskah."

Vir: Science Daily, BioMed Central Limited