Kako se sprostiti in pomiriti v 5 minutah?

7. 5. 2024
Deli
Kako se sprostiti in pomiriti v 5 minutah? (foto: profimedia)
profimedia

Poznate tiste trenutke, ko ste imeli stresen dan, niste jedli, ste utrujeni in napeti, vaši otroci se prepirajo in čutite, kot da bi lahko vsak čas izgubili razum? Si tudi vi želite, da bi takrat imeli "čarobno" formulo za hitro pomiritev?

Zakaj je dihanje tako pomembno?

Seveda vsi vemo, kako dihati. Naše prvo dejanje življenja je vdih, naše zadnje bo izdih. Med tema prelomnima trenutkoma naredimo približno 20.000 vdihov na dan. To bi nas moralo narediti za strokovnjake za dihanje, vendar se večina ljudi ne zaveda globokega potenciala, ki ga ima dihanje na zdravje.

Način, kako dihamo, vpliva na našo fiziologijo, dobro počutje in kognitivno funkcijo, pa tudi na naš srčni utrip, krvni tlak, čustva in spomin. Naši dihalni vzorci vplivajo na delovanje mnogih ključnih področij možganov. Dihanje vpliva na to, kako dojemamo svet, razmišljamo, se osredotočamo, spominjamo in čutimo. Naši nevroni se odzivajo na ritem našega diha: ko spremenimo naš način dihanja, lahko nadzorujemo aktivnost možganskih celic.

Pravilno dihanje je temelj čustvene stabilnosti

Verjetno ste opazili, kako težko je predelati intenzivna čustva, kot sta tesnoba in jeza, kaj šele neko izjemno travmatično situacijo. In tu lahko dihanje resnično naredi razliko.

Raziskave kažejo, da so različna čustva povezana z različnimi dihalnimi vzorci, in kar je še pomembneje, ko spremenite svoje dihanje, lahko spremenite svoja čustva. Ko spremenimo način, kako dihamo, lahko spremenimo, kako se počutimo.

Kako se lahko hitro pomirite naslednjič, ko boste čutili stres?

Upočasnitev ritma dihanja – še posebej izdiha – lahko prinese globoko sprostitev. Pomiri vaš srčni utrip in stimulira vagusni živec, ki poteka od možganskega debla do trebuha in je del parasimpatičnega živčnega sistema. Začnete se pomirjati. Počutite se bolje. In vaša sposobnost razmišljanja se vrne.

Vdihujte, dokler vaša pljuča niso polna (tako da štejete do štiri), nato pa poskusite izdihovati dlje, kot ste vdihovali, idealno enkrat in pol ali dvakrat tako dolgo (tako da štejete do šest ali osem). To počnite pet minut z zaprtimi očmi in opazujte, kaj se zgodi.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj