Karel Gržan: "Kdor bo v Mariboru posekal ta drevesa, naj se spomni na Hitlerjevo naročilo..."

16. 9. 2024
Deli
Karel Gržan: "Kdor bo v Mariboru posekal ta drevesa, naj se spomni na Hitlerjevo naročilo..." (foto: Jan Pirnat)
Jan Pirnat

Preberite si močno izjavo patra Karla Gržana po tem, ko je slišal, da nameravajo podreti sto let star drevored v Mariboru. 

Pred dnevi smo pisali o Tanji Ribič, ki poziva Slovence, da podpišejo peticijo za ohranitev drevoreda v Pivoli (občina Hoče - Slivnica) in pravi: "Ne razumem, zakaj se tako sekajo stara drevesa. Prav tako si ne morem predstavljati, da bodo v občini Hoče - Slivnica pri Mariboru posekali 222 starih lip, zabetonirali in naredili tam kolesarsko stezo." 

Sedaj pa se je oglasil še pater Karel Gržan in povedal močne besede:

"Sekati drevesa v imenu zelene energije je nekoliko smešno. Sekati stara drevesa, ki koreninijo v naši preteklosti in so simbol slovenstva, je pa še posebej drzno, če ne predrzno, početje. Še posebej, če to počnejo v Mariboru, kjer je Hitler izdal Hitler naročilo: "Naredite mi to deželo zopet nemško!"

Sekati simbole slovenstva, sekati naše korenine je drzno in nadvse predrzno. Tisti, ki bodo to počeli, naj se spomenejo na Hitlerjevo naročilo. Spomnijo naj se, da ni dobro sekati simbol slovenstva zaradi kolesarskih stez." 

Preberite si še: 

Stara drevesa so naša zgodovina

Mnogi Slovenci v drevesih vidijo več kot le naravni element – so pričevalci časa, ki so prestali stoletja sprememb in še vedno stojijo kot tihi čuvarji naše preteklosti. Njihove korenine so globoko v zemlji, tako kot so naše korenine v zgodovini in tradiciji.

Drevesa, kot so lipa, hrast ali bukev, so bila že stoletja središča družbenega življenja. Stara vaška drevesa, zlasti lipe, so bila pogosto središča zbiranja, kjer so se odvijali pomembni dogodki, kot so vaški zbori ali praznovanja. Lipa je celo uradni simbol slovenstva in jo pogosto najdemo v ljudski pesmi, literaturi in umetnosti. Predstavlja mir, moč, vzdržljivost in povezanost z naravo.

Poleg tega stara drevesa simbolizirajo trdnost, trajnost in modrost. Njihova sposobnost, da preživijo stoletja, spominja na vztrajnost slovenskega naroda skozi zgodovinske preizkušnje. Drevesa so nosilci zgodb in spominov, ki nas povezujejo z našimi predniki. Sekanje takih dreves ni le izguba naravne vrednote, ampak tudi simbolne vezi, ki nas povezuje z našo preteklostjo.

Za Slovence so stara drevesa torej več kot le naravni pojav – so del naše duše, kulturnega izročila in identitete. Spominjajo nas na našo preteklost, korenine in moč, ki jo črpamo iz narave in naše skupne zgodovine.

POGLEJTE SI ŠE FILM S PATROM KARLOM GRŽANOM: 

Video si lahko ogledate tudi na YOUTUBU Sensa Slovenija. 

Karel Gržan: "Ljubezen je odločitev. Tega bi nas morali naučiti."

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec