Koliko je v resnici star vaš pes? Če njegovo starost pomnožite s sedem, počnete napako

30. 10. 2023
Deli
Koliko je v resnici star vaš pes? Če njegovo starost pomnožite s sedem, počnete napako (foto: Profimedia)
Profimedia

Zagotovo ste že slišali, da je eno "pasje" leto enako sedmim "človeškim". V resnici pa je prava starost vašega psa drugačna.

"Pasja življenja so prekratka. To je njihova edina napaka." - Adnes Sligh Turnbull

Psi so v mnogih domovih nepogrešljivi družinski člani in zvesti prijatelji. Žal pa njihovo življenje teče drugače in starajo se hitreje, kakor mi. Že vrsto let velja prepričanje, da se psi starajo kar sedemkrat hitreje: petletni pes naj bi torej bil "enako star", kakor 35-letni človek.

V resnici pa so "pasja" leta nekoliko bolj zapletena. Hitrost razvoja psov je drugačna od človekove, veliko vlogo pa igrata tudi sama velikost in pasma psa.

Obdobja pasjega življenja

Človek postane polnoleten pri 18 letih, psi pa ostanejo mladiči le šest do devet mesecev (odvisno od velikosti in pasme).

Obdobje pubertete pri psih običajno traja od šest mesecev do enega leta, kar lahko štejemo kot njihovo "najstniško fazo".

Nato pride obdobje mladih odraslih psov, ki traja od tri do štiri leta. Sledi odrasla doba, nato pa kosmatinec postane starostnik.

Ameriško združenje bolnišnic za hišne živali meni, da zadnjih 25 odstotkov pasjega življenja lahko štejemo za starost. Običajno se to zgodi okoli med petim in desetim letom starosti.

Koliko je star vaš pes?

Ni nujno res, da je eno pasje leto enako sedmim človeškim. Kot že omenjeno, je veliko odvisno od pasme in velikosti psa, v splošnem pa velja naslednje:

Pol leta = 20 "človeških let"
1 leto = 31 "človeških let"
2 leti = 42 "človeških let"
3 leta = 49 "človeških let"
4 leta = 53 "človeških let"
5 let = 57 "človeških let"
6 let = 60 "človeških let"
7 let = 62 "človeških let"
8 let = 64 "človeških let"
9 let = 66 "človeških let"
10 let = 68 "človeških let"
11 let = 69 "človeških let"
12 let = 71 "človeških let"

Sama "starost" psa je poleg velikosti in pasme odvisna tudi od spola, zanimivo pa je tudi dejstvo, da v splošnem mešanci živijo nekoliko dlje, kot pasemski psi.

Izračun starosti psa v človeških letih je torej bolj zapleten, kot bi morda mislil, vsekakor pa ostaja eno dejstvo enako: prav vsako leto, ki ga preživimo z našim kosmatincem, je dragoceno. Zato poskrbite, da svojemu štirinožcu namenite dovolj pozornosti in mu omogočite, da bo prav vsako obdobje njegovega življenja polno.

Vir: n1info.hr

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar