Petje prinaša številne psihološke in fizične koristi. Petje v družbi drugih ljudi nam lahko pomaga pozabiti na vsakodnevne težave, zmanjšuje stres ter tveganje za anksioznost in izgorelost. Raziskava na Univerzi v Kaliforniji je pokazala, da so se po koncu petja zmanjšale vrednosti stresnega hormona kortizola pri pevcih, ki so peli v zboru.
V nadaljevanju preberite 7 razlogov, zakaj je koristno, da pojemo čim bolj pogosto in po možnosti v družbi.
Preberite tudi:
1. Povečuje samozavest
Petje v zboru povečuje izločanje hormona oksitocina, ki je izjemno pomemben za psihološko zdravje. Omogoča pridobivanje samozavesti in občutka sprejetosti. Zaradi tega je zborovsko petje dejavnost, ki se pogosto priporoča ljudem s težavami pri izražanju in vzpostavljanju vezi.
Zborovsko petje med pevci omogoča deljenje različnih čustvenih izkušenj, kot so pričakovanje, adrenalin in veselje ob uspešni izvedbi, hkrati pa ustvarja močno medsebojno povezanost.
2. Izboljšuje držo
Petje vpliva tudi na telesno držo. Pevci morajo imeti med petjem poravnano hrbtenico, dihati s trebušno prepono ter stopala v celoti na tleh. Pri petju delujejo trebušne mišice in celotna hrbtenična os.
3. Izboljšuje spomin
Petje je pravi trening za spomin, saj zahteva učenje besedil različnih pesmi. Zaradi tega se petje priporoča ljudem, ki trpijo za Alzheimerjevo boleznijo.
Poleg tega glasba spodbuja čelni del možganov, ki izloča različne hormone, ki povečujejo našo srečo, zmanjšujejo bolečino in anksioznost.
4. Krepi imunski sistem
Nemška študija je pokazala, da petje v zboru krepi imunski sistem. Znanstveniki so vzeli vzorce krvi pevcev pred in po koncertu. Iz analize krvnih testov je bilo razvidno, da so imeli pevci po petju višje ravni tistih protiteles, ki ščitijo sluznice pred okužbami.
5. Naravni lifting
Pevci imajo med petjem na obrazu pogosto smešne izraze. Med petjem se aktivirajo vsi obrazni predeli, od čela in ličnic do ustnic. Petje je prava gimnastika za mišice obraza in vratu.
6. Izboljšuje dihalne funkcije
Pri petju deluje celotni dihalni aparat, od ustne votline do trebušne prepone. Da bi lahko proizvedli in zadržali nekatere note, moramo izpuščati zrak nekaj sekund brez prekinitve. Dihanje je med petjem pravilnejše in bolj nadzorovano, kar ima koristi za srce in pljuča.
Vir: zivim.jutarnji.hr