Meditacija vipassana: vrsta čuječnostne meditacije, ki jo je prakticiral že Buda

11. 7. 2024 | N.Z.
Deli
Meditacija vipassana: vrsta čuječnostne meditacije, ki jo je prakticiral že Buda (foto: profimedia)
profimedia

Vipassana je oblika meditacije pozornosti, ki izhaja iz prvotnih Budovih naukov. Gre za način opazovanja sebe brez presojanja, ki naj bi pomagal pri doseganju razsvetljenja.

Kaj je meditacija vipassana?

Vipassana, kar pomeni 'videti stvari takšne, kot so v resnici', je ena od najstarejših indijskih tehnik meditacije. Ta tehnika se pogosto poučuje na desetdnevnih tečajih, na katerih se udeleženci naučijo osnov te metode in jo izvajajo pod vodstvom izkušenih učiteljev.

Ti tečaji so, tako kot vse druge tehnike meditacije, odprti za ljudi vseh veroizpovedi in narodnosti. Vipassana ne zahteva nobenega sistema prepričanj, saj gre za nesektaško prakso - kar pomeni, da nima nič skupnega s paranormalnimi ali mističnimi prepričanji. Prav tako je združljiva s katero koli veroizpovedjo ali filozofskim nazorom.

Praksa vipassane je potovanje samospoznavanja in priložnost, da sami izkusite resnice starodavnih naukov. Cilj prakse je popolno očiščenje uma, razvijanje vrednot, kot sta sočutje in ravnovesje, ter povečanje empatije.

Osnovno načelo vipassane je, da vse duševne nečistoče izhajajo iz osnovnega nepoznavanja prave narave resničnosti.

To osnovno neznanje je temeljni vzrok vsega trpljenja. Vipassana je način, kako to neznanje odpraviti z razvijanjem vpogleda v pravo naravo resničnosti.

Prednosti meditacije vipassana

Tako kot večina drugih oblik meditacije ima tudi meditacija vipassana številne koristi, ki vključujejo tako telesne kot duševne izboljšave.

Nekatere od prednosti meditacije vipassana vključujejo:

  • Razvijanje jasnega in mirnega uma. Meditacija vipassana pomaga praktikantom razviti jasen in miren um. Praksa čuječnosti lahko pomaga zmanjšati stres in tesnobo ter izboljša vaš pogled na trenutno situacijo.
  • Boljše zavedanje sedanjega trenutka. Eden od ciljev meditacije vipassana je pomagati praktikantom, da se bolje zavedajo sedanjega trenutka. Praksa lahko pomaga ljudem, da se manj odzivajo na svoje misli in čustva ter se izognejo temu, da bi se ujeli v neskončen krog razmišljanja o preteklosti in prihodnosti.
  • Izboljšanje telesnega zdravja. Študije so pokazale, da se ljudje, ki se udeležijo umika vipassane, pogosto vrnejo in poročajo o boljšem telesnem zdravju. Čeprav ni jasno, zakaj se to dogaja, strokovnjaki kot najverjetnejši dejavnik navajajo zmanjšanje stresa.
  • Zmanjšanje negativnih čustev. Tehnika meditacije vipassana lahko pomaga tudi pri zmanjševanju negativnih čustev, kot so jeza, sovraštvo in pohlep. Ta tečaj vas nauči opazovati ta čustva, namesto da bi se jim prepuščali, kar vodi k bolj budnemu in umirjenemu jazu.
  • Izboljšanje presoje. Meditacija vipassana lahko z razvijanjem umirjenega stanja uma spodbuja zavedanje, samokontrolo in občutek miru. Z izboljšanjem teh dejavnikov lahko postanete boljši odločevalec, ki se lahko orientira po resničnosti namesto po pritiskih.

Čeprav lahko te koristi zaužijemo že, če se udeležimo le enega umika vispasanna, je vedno priporočljivo, da si nato vsak dan vzamemo nekaj minut za samostojno izvajanje meditacije. Na ta način lahko nenehno izkoriščamo vse prednosti čuječnosti in drugih tehnik, povezanih z meditacijo.

Zgodovina meditacije vipassana

Vipassana je ena najstarejših indijskih meditacijskih tehnik.

Pred 2500 leti naj bi jo ponovno odkril in prakticiral Buda, ki naj bi z njo dosegel razsvetljenje. Tehnike vipassane je nato naučil 60 učencev in jih poslal v različne smeri. Vipasana se je tako razširila po vsej severni Indiji, prakticirati pa so jo začeli celo kralji in cesarji.

200 let po Budovi smrti naj bi vipassana dosegla tudi cesarja Asoka, ki je vladal takratni Indiji. Zaradi nedavne vojne, ki jo je vodil, se je Asoka zgrozil nad prelivanjem krvi in se odločil slediti poti, ki so jo učili Budovi učenci. To je spodbudilo še več učiteljev, ki so širili tehniko vipassane po vsej Indiji in celo po Egiptu in Siriji.

Leta 1900 se je Sayagyi U Ba Khin, državni uradnik iz Mjanmara, naučil vipassane in jo pričel predavati. Učil je, da je treba širiti izvirno, nedotaknjeno tehniko.

Kako izvajati meditacijo vipassana

Meditacija vipassana se skoraj vedno izvaja na večdnevnih umikih ali tečajih, ki jih vodijo strokovnjaki za meditacijo.

Preden pa se udeležite enega takšnih umikov, je vedno dobro, da si ustvarite splošno predstavo o tem, kaj se bo dogajalo v teh desetih dneh. Čeprav se natančne podrobnosti lahko razlikujejo od učitelja do učitelja, večina tečajev sledi istim smernicam.

V dneh pred tečajem in med samim tečajem se boste najprej morali vzdržati povzročanja škode. To na splošno pomeni, da se boste vzdržali dejanj, kot so kraja, uporaba drog in laganje. Z izboljšanjem čuta za moralo (sila) se lahko um dovolj umiri, da se lahko osredotoči na umik.

V prvih treh dneh in pol vas bodo učitelji prosili, da se osredotočite na dihanje - tradicionalna meditacijska tehnika, ki vam omogoča, da pridobite nadzor nad umom. Ko boste izboljšali svojo koncentracijo (samadhi), se boste lahko začeli ukvarjati z osnovnimi duševnimi nečistočami.

Nazadnje, zadnjih šest dni in pol, pa boste lahko prakticirali samo vipassano. To je praksa premagovanja mentalnih ovir za opazovanje svojega resničnega jaza, kar bo omogočilo očiščenje uma.

Med tečajem boste zmanjšali govorjenje na minimum in jedli ob določenih urah. Po določenem urniku boste tudi spali, kar vam bo pomagalo, da svoj um očistite skrbi.

Deseti in morebitni enajsti dan boste ob koncu tečaja prešli nazaj v svoj tipični, bolj ekstrovertirani jaz.

Povzeto po WebMD in drugih virih.

Preberite si tudi:

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj