Milenijci in generacija Z se raje odločajo za hišne ljubljenčke kot za otroke – tukaj je razlog

11. 2. 2025
Deli
Milenijci in generacija Z se raje odločajo za hišne ljubljenčke kot za otroke – tukaj je razlog (foto: profimedia)
profimedia

Nova študija kaže, da bi kar 70 % milenijcev (tistih, rojenih med letoma 1981 in 1996) raje imelo hišne ljubljenčke kot otroke. Ste del teh 70 %, ali spadate med preostalih 30 %, ki si še vedno želijo družino z otroki?

Podobno velja tudi za generacijo Z – 70 % bi raje imelo kosmate prijatelje kot človeške dojenčke. Medtem ko so prejšnje generacije varčevale za otroške posteljice in vozičke, Gen Z mesečno porabi kar 172 eurov za svoje ljubljenčke – več kot katera koli druga generacija!

55 % jih pri iskanju doma daje prednost tistim, ki so prijazni do živali, 42 % pa si v ZDA omisli zavarovanje za hišne ljubljenčke, včasih celo pogosteje kot zdravstveno zavarovanje zase. Povpraševanje po veterinarjih je v zadnjih treh letih naraslo za neverjetnih 124 %.

Po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je število rojstev v ZDA na zgodovinsko nizki ravni, saj je od leta 2022 padlo za dodatne 3 %. Medtem pa je število lastnikov hišnih ljubljenčkov v porastu. Še pred nekaj leti je pandemična tesnoba sprožila neverjeten porast posvojitev živali. Se vam zdi stereotip "samske mačje dame" znan? Morda pravzaprav napoveduje prihodnost.

Med popivanjem izgubil torbo z zaupnimi dokumenti, sledijo stroge sankcije

Lily Velez, vodja digitalnih odnosov z javnostmi pri Veterinarians.org in avtorica članka Ali hišni ljubljenčki nadomeščajo otroke?, pojasnjuje:

"Ko so posvojitve živali med pandemijo močno narasle, smo se vprašali: Ali hišni ljubljenčki postajajo nadomestek otrok pri milenijski generaciji? Rezultati naše ankete so nas osupnili – kar 70 % vprašanih svojega psa ali mačko dojema kot svojega otroka."

Preberite tudi:

Zakaj milenijci raje izberejo hišne ljubljenčke?

ženska in mačka
profimedia

Posebej zanimiv je pogled na milenijke, saj številke kažejo naslednje:

  • 46 % žensk, ki ne nameravajo imeti otrok, preprosto nima želje po materinstvu.
  • 42 % jih je pandemija dodatno utrdila v prepričanju, da otrok ne želijo.
  • Veliko jih skrbi politična nestabilnost, okoljske spremembe in ekonomska negotovost.

Lily Velez dodaja: "Milenijci že vrsto let zavračajo tradicionalne mejnike odraslosti, kot sta nakup hiše in poroka. Zdi se, da je starševstvo še eden izmed teh prelomnic, ki jih prelagajo ali povsem opuščajo."

Tu nastopi koncept "kosmatega dojenčka" – hišni ljubljenčki kot manj stresna alternativa otrokom. Psi in mačke ne potrebujejo varstva 24/7, njihovo varstvo je lažje organizirati, prav tako pa ne predstavljajo tako velikega finančnega bremena kot otroci. Prav tako ni potrebe po večjih spremembah v družabnem, ljubezenskem ali poklicnem življenju. Raziskave potrjujejo tudi, da hišni ljubljenčki pozitivno vplivajo na duševno zdravje.

Študije kažejo, da so lastniki hišnih ljubljenčkov pripravljeni prilagoditi svoj življenjski slog – od izbire domov s primernimi zunanjimi površinami do jemanja kreditov za veterinarske posege.

"Čeprav je ameriški ideal družine dolgo temeljil na otrocih, je resnica, da družina pomeni veliko več kot to," pravi Velez. "Družina je skupnost ljubezni in podpore, ne glede na to, ali jo tvorijo partnerji ali štirinožni prijatelji."

Vir: kinship.com

Zakaj veliko mladih misel na otroka navda z občutkom odpora?