Načini, kako se lahko spopadete s "sindromom najstarejše hčere"

3. 8. 2024
Pričakovanja, ki jih imata njena družina in družba nasploh do najstarejše hčerke, so lahko ogromno breme zanjo. (foto: Shutterstock)
Pričakovanja, ki jih imata njena družina in družba nasploh do najstarejše hčerke, so lahko ogromno breme zanjo.
Shutterstock

Pričakovanja, ki jih imata njena družina in družba nasploh do najstarejše hčerke, so lahko ogromno breme zanjo. 

Sindrom najstarejše hčere ni diagnoza, temveč pogovorni izraz, ki označuje edinstven nabor izzivov in pričakovanj, ki so postavljena na ramena najstarejše hčere, pri čemer se prepletajo družinske dolžnosti in družbene norme.

Najstarejša hčerka v družini ne nosi samo bremena gospodinjskih opravil, temveč pogosto prevzema tudi vlogo nadomestnega starša, skrbi za brate in sestre ter pomaga pri skrbi za druge že od mladih let.

Ta večplastna odgovornost, ki obsega vse od vsakdanjih gospodinjskih opravil do kompleksnih dolžnosti, na starejše hčere nalaga ogromen pritisk, pogosto pa zasenči njihovo osebno rast in ambicije. Breme, ki ga prinaša vloga starejše hčere, lahko ostane neopaženo, kar vodi do čustvenih napetosti, omejenih možnosti za osebno rast in napetih odnosov.

Donald Trump dobil že enajstega vnuka

Tukaj so trije dejavniki, ki vzdržujejo dinamiko starejše hčere znotraj družinskih odnosov.

Starševska pričakovanja

Starševska pričakovanja so lahko najtežja za najstarejšo hčer, saj starši pogosto gojijo ambiciozne sanje o njeni prihodnji uspešnosti. Ta pričakovanja, čeprav dobronamerna, se lahko spremenijo v preobremenjujoče breme, saj nenamerno nanjo prenesejo odgovornost za izpolnitev njihovih neizpolnjenih sanj ali pričakovanj.

Na primer, starši si morda predstavljajo, da bo odlično uspevala v šoli, sledila ugledni karieri in brezhibno opravljala domača opravila. Ta visoka pričakovanja ustvarjajo ogromen pritisk in povzročajo občutke nezadostnosti pri najstarejši hčeri, ko se sooča z zahtevno nalogo izpolnjevanja starševskih standardov.

>> 7 stvari, ki si jih vsaka hčerka želi od svoje mame

Odnosi med sorojenci

V mnogih družinah se od najstarejše hčere pogosto pričakuje, da prevzame vlogo skrbnika, vključno z varstvom otrok in čustveno podporo za sorojence. Čeprav je ta odgovornost sprva motivirana z občutkom dolžnosti ali naklonjenosti, lahko hitro postane preobremenjujoča, kar vodi do občutkov zamer in frustracije.

Poleg tega lahko dinamika med sorojenci, ki jo vplivajo vrstni red rojstva, spolne vloge in individualne osebnosti, še dodatno zaplete stvari. Starejše hčere se lahko počutijo zasenčene s strani mlajših sorojencev ali zaznajo neenakopravno obravnavo s strani staršev, kar še poveča občutke zanemarjenosti ali nezadostnosti in obremenjuje odnose med sorojenci.

>> 5 nerealnih pričakovanj, ki jih družba postavlja ženskam

Rešitev se skriva v bolj objektivnem dojemanju svojih izkušenj

V takih situacijah uporaba "decentriranja" ponuja realističen pristop k obvladovanju stresa, povezanega z vlogo najstarejše hčere. "Decentriranje" je psihološka tehnika, ki vključuje premik od subjektivnih stališč in čustev k bolj objektivnemu razumevanju izkušenj. Najstarejšim hčeram omogoča čustveno distanciranje od zahtevnih situacij, ne da bi popolnoma prekinili vezi s svojo družino.

Z upoštevanjem širše perspektive in upoštevanjem dejavnikov, ki presegajo neposredna čustva, decentriranje pomaga olajšati in psihološko distancirati od stresnih vidikov odnosa, hkrati pa ohranja neko raven povezanosti.

Zaupanja vredna ljubljena oseba ali strokovnjak za duševno zdravje vam lahko pomaga, da se "decentrirate" od vaše situacije, kar vam omogoča, da vidite, kako lahko ljubezen in izkoriščanje včasih sobivata, ne da bi to sploh opazili.

Povzeto po Psychologytoday.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: "O izzivih na podjetniški poti, ljubezni do rutine in delu s partnerjem" | Karin Poravne