7 stvari, ki si jih vsaka hčerka želi od svoje mame

14. 4. 2024
Deli
Svet se je zelo spremenil, odkar smo odraščale kot male deklice. Zato moramo opremiti naše hčerke s pravimi orodji in znanjem, da bodo preživele in uspevale v današnjem svetu. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Svet se je zelo spremenil, odkar smo odraščale kot male deklice. Zato moramo opremiti naše hčerke s pravimi orodji in znanjem, da bodo preživele in uspevale v današnjem svetu. Torej, če želite vedeti, kako biti dobra mama svoji hčerki, je tu nekaj predlogov, kaj vaša hčerka potrebuje od vas.

Dajte ji vedeti, da je dovolj dobra takšna, kot je

Najpomembnejši stvari, ki jih morate predati svoji odraščajoči hčerki, sta samozavest in  ljubezen do sebe. Mnoge mame smo odraščale s številnimi omejujočimi prepričanji in poznamo boj z nenehnimi dvomi vase. Ne želimo pa, da bi naše hčere bile nezmožne slediti svojim sanjam, ker menijo, da nimajo potenciala za uresničitev svojih ambicij.

In tisto, kar nas običajno ustavi, je strah pred mnenjem drugih. Naša družba je običajno obsedena z iskanjem napak. Zato pomagajte svoji hčerki, da se ne ujame v ta začarani krog. Pomagajte ji, da najde svoje vrline in tiste lastnosti, ki jo delajo posebno takšno, kakršna je.

Vedno ji stojte ob strani

Ženske gremo skozi veliko težkih obdobij v življenju, vključno z najstništvom (ko nas prevzame val hormonov), nosečnostjo, porodom itd. Mame pa lahko igramo pomembno vlogo pri podpori hčerke skozi vse te težke faze v življenju. Že tako je dovolj težko za dekle (ali žensko), ko v njej divjajo hormoni, ki ustvarjajo spremembe razpoloženja in druge simptome, zato je pomembno, da ji ves čas stojite ob strani.

Namesto da bi jo grajali zaradi njenega vedenja, ji ponudite podporo, potrpežljivost in razumevanje. Ne sodite ali kritizirajte je zaradi napačnih odločitev, ampak ji dajte vedeti, da ste vedno tam zanjo, ne glede na vse, in da vas lahko kadar koli pokliče.

Bodite prisotni

Vemo, kako težko je usklajevati zasebno in poslovno življenje ter hkrati preživljati kakovosten čas s otroki. Toda kot vemo, so dekleta klepetava. Rada pripovedujejo o tem, kaj se je zgodilo v šoli, in o malih težavah, s katerimi se morajo spoprijeti. Ne glede na to, kako zaposleni ste, vedno poskusite najti čas, da hčerko zares pogledate v oči, ko govori, in jo iskreno poslušate.

Opravil doma in v službi ne bo nikoli konec in nikoli ne boste imeli neomejeno prostega časa, ki bi ga lahko preživeli z njo. Zato vedno izkoristite čas, ki ga dobite, tudi če gre za 10 minut. Če morate, obljubite, da boste prisluhnili njenemu problemu, ko končate z delom, in se potrudite, da boste obljubo izpolnili.

Verjemite vanjo

Prepričanja o sebi, ki jih ponotranjimo v prvih dvajsetih letih življenja, so ključnega pomena. Ta prepričanja določajo pot, ki jo izberemo v življenju, in določajo, ali imamo pogum slediti svojim sanjam.

Ko vam vaša hčerka reče, da nekaj želi narediti, je ne odvračajte s svojimi dvomi. Če izrazite tudi kanček dvoma, boste s tem morda povzročili, da bo tudi sama začela dvomiti vase.

Bodite mirni

Raziskave kažejo, da če kričimo na otroke, bolj verjetno postanejo agresivni, negotovi, razvijejo tesnobo in imajo nizko samozavest. Če ste impulzivni, se hitro razjezite in nimate nadzora nad svojimi čustvi, vam bo hčerka težko zaupala, ko bo naredila napako. Zato je pomembno, da delate na svoji lastni čustveni zrelosti.

Dovolite ji delati napake

Da bi jo vzgojili kot samostojno dekle, morate prenehati nadzirati vse, kar počne. Pustite ji, da sama sprejema odločitve in doživlja tako uspehe kot neuspehe. Ko naredi napako, je ne obsojajte. Namesto tega jo potolažite tako, da ji poveste, da vsakdo dela napake in da s tem ni nič narobe.

In kar je najpomembnejše, naučite jo, da oprosti sama sebi. Naučite jo, da stvari jemlje zlahka in se zna nasmejati sama sebi zaradi trapastih napak, ki jih je naredila.

Naučite jo, da njeno telo pripada samo njej

Začnete lahko tako, da ji poveste, da je njeno telo njeno lastno in da nima lastništva nad njim nihče razen nje same. Povejte ji, da je njena izbira in odločitev, kdo se sme dotikati njenega telesa in kdo ne. Poleg tega bi ji morali naučiti strategij samoobrambe, če pride do kakšnega neljubega dogodka oziroma načrta, kaj naj takrat stori in na koga se naj obrne, kdaj lahko pokliče na pomoč ali policijo. To je nujen pogovor med mamo in hčerko.

In najpomembnejše, povejte ji, da lahko vedno govori z vami, če se znajde v situaciji ali odnosu, v katerem se ne počuti varno.

Povzeto po Messyyetlovely.com

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar