5 navidez neškodljivih stavkov, ki so v resnici zlonamerni

7. 1. 2024
Deli
5 navidez neškodljivih stavkov, ki so v resnici zlonamerni (foto: shutterstock)
shutterstock

To so stavki, ki jih na vsakodnevni ravni pogosto slišimo, a niso tako nedolžni, kot se zdi ...

Mnogi pravijo, da je komunikacija ključ, vendar ni vedno tako. Včasih je težko razbrati, kaj nam želi nekdo sporočiti, saj se stavki, ki jih izgovori, ne ujemajo z njegovo govorico telesa.

Nekateri vsakodnevni stavki se morda slišijo popolnoma nedolžno, a ko jih globlje analiziramo, lahko opazimo, da se za njimi ne skrivajo dobri nameni.

Poglejmo si 5 pogostih primerov:

1. "BREZ ZAMERE, AMPAK..."

Tej besedni zvezi običajno sledi beseda "ampak" in nato nekaj, za kar oseba ve, da nas bo prizadelo. To izjavo nekateri ljudje uporabljajo preventivno, da se zaščitijo pred morebitnim obtožeanjem s “slabimi nameni”. Ta besedna zveza je v resnici njihov zahrbtni ščit.

To je lahko posledica nezmožnosti izražanja svojega mnenja na bolj sočuten način.

Pred izgovorjavo tega stavka se je vedno potrebno vprašati, ali je to, kar bomo povedali, koristno in potrebno; ali naša komunikacija teče v smiselni in sočutni smeri?

2. "NAREDI KAR HOČEŠ..."

Ta stavek zveni precej svobodnjaško, a lahko dobi povsem drugačne razsežnosti, če je izrečen na določen način oz. je v njem zaznati kanček sarkazma.

Nekdo vam lahko v sarkastičnem ali jeznem tonu reče, da mu je vseeno in da naj naredite, kar želite, vendar se zadaj skriva pričakovanje, da bi morali ravnati po njihovem mnenju in merilih.

3. "PREVEČ SI OBČUTLJIV/A..."

Mnogi ljudje, ki izrečejo ta stavek, mislijo, da niso žaljivi - a ni tako. Pogosto ga uporabljajo, da se osvobodijo čustvene odgovornosti.

To se pogosto začne, ko rečejo ali storijo kaj žaljivega in vas nato, ko izrazite svoja čustva, označijo za preobčutljivega človeka, ki se preveč burno odziva. Tipična manipulacija, kajne?

4. "MISLIM, ČE TI JE VŠEČ ..."

Kako bo ta izjava razumljena, je odvisno od tona glasu in telesne govorice, a zelo pogosto za seboj skriva obsojanje in nesprejemanje vaših odločitev.

Pravi prijatelji vam bo povedali, da vašo izbiro absolutno spoštujejo, čeprav tega ne bi storili sami. Idealen stavek, ki ga lahko uporabite v takšnih situacijah je: "Tvoja sreča je tudi moja sreča, če si z X srečen ti, sem tudi jaz."

5. "SAMO ŠALA JE ..."

Vsi pogosto uporabljamo ta stavek in res se zgodi, da je v nekaterih primerih to izrečeno neškodljivo in v hecu. Nasprotno pa obstajajo tudi situacije, ko okus dobrega smisla za humor preseže zdrave meje in gre v skrajnost. Očitno postane, da ne gre za komično situacijo, temveč za zapakirano ponižanje. S tem stavkom se oseba želi le oprati krivde.

Vir: Sensa.rs

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar