Nehajmo ženskam govoriti, da so superjunakinje!

2. 8. 2023
Deli
Nehajmo ženskam govoriti, da so superjunakinje! (foto: shutterstock)
shutterstock

Že leta ženskam sporočamo, da so superjunakinje, da lahko skrbijo za dom in družino, vzdržujejo zdrav partnerski odnos, imajo uspešno kariero in negujejo svoje zdravje. A ravno s tem, ko jim govorimo, da zmorejo vse, jim delamo škodo.

Že več desetletij ženske dobivajo sporočilo, da zmorejo čisto vse. Ravno to sporočilo jih potiska proti prekomernemu delu in izgorelosti.

Od žensk se pričakuje, da bodo hkrati čudovite matere, imele uspešno kariero in obenem odlične gospodinje, ki bo kuhale in poskrbele za dom. To poveličevanje "superžensk" sporoča ženskam in dekletom, da bodo najsrečnejše takrat, ko veliko delajo.

Sporoča jim, da je plemenito postavljati vse druge pred sebe. Zanemarjanje sebe ženske pripelje do izčrpanosti, a to bolečino tiho prenašajo. Ker je v svetu normalno, da "ženske zmorejo vse", se utrujene posameznice sramujejo svojih občutkov. Tako se še naprej trudijo biti vse, svoje potrebe pa pozabijo. Nastradajo pa nato vsi: moški in otroci. 

Že zelo dolgo časa družba vzgaja mlada dekleta tako, da morajo biti vse in čas je, da ta cikel prekinemo. Čas je, da ženskam sporočimo, da jim ni treba biti vse zato, da bi bile srečne. Čas je, da jim pokažemo, kako pomembno je reči ne in dati prednost lastnim potrebam.

Že majhne deklice moramo naučiti, da res lahko zmorejo vse, česar se lotijo, a to še zdaleč ne pomeni, da morajo biti vse. Lahko so mame, ki oblikujejo naslednje generacije, a to še ne pomeni, da morajo ob tem delati 12 ur na dan in da v gospodinjstvu ne smejo prositi za pomoč. Lahko se odločijo posvetiti karieri in se odločijo, da si otrok ne želijo.

Čas je, da ženske osvobodimo bremena in jim pokažemo, da jim ni treba biti "superženske" zato, da bi živele polno. Ravno obratno; njihovo življenje bo izpolnjeno takrat, ko bodo prisluhnile sebi in poskrbele za lastne potrebe.

Prirejeno po: @the.holistic.psychologist

Novo na Metroplay: O duhovnih praksah v psihoterapiji | Prof. dr. Borut Škodlar