Kaj je znanega o očetu Nikole Tesla?
Milutin Tesla (1819–1879), prota (višji pravoslavni duhovnik), narodni delavec, pesnik, poliglot in prosvetitelj, je bil dolga leta neupravičeno prezrt. Na prvi pogled se morda zdi to nasprotje, saj se njegovo ime pojavlja skoraj v vsakem resnejšem delu o njegovem sinu – Nikoli Tesli (1856–1943). A razen nekaj običajnih stavkov je redko mogoče najti podrobnosti o njegovem bogatem in težkem življenju, družbenem angažmaju, odličnih odnosih z rimokatoliškimi duhovniki, medsebojnem spoštovanju, misijonskem delu – tako med kristjani kot muslimani – in odločilnem vplivu na vzgojo slavnega sina.
Milutin Tesla – govoril je 18 jezikov!
Bil je duhovnik Srbske pravoslavne cerkve v Smiljanu, kasneje pa v Gospiću. Milutin je bil sam po sebi pomembna osebnost srbske zgodovine in kulture ter si zasluži veliko več pozornosti, kot mu je bila doslej namenjena.
Na vprašanje novinarja K. Moffeta leta 1896, koliko jezikov govori, je Nikola Tesla odgovoril: »Ne veliko, šest, sedem ali osem, toda moj oče je bil velik jezikoslovec. Govoril je osemnajst jezikov. Poleg tega je bil izjemen matematik.«
Milutin Tesla se je rodil v vasi Raduč v Liki. Njegov oče Nikola je bil stražmešter (vojaški čin), mati Ana pa je izhajala iz rodu Kalinićev – bila je hči častnika in sestra tamkajšnjega duhovnika ter višjega uradnika.
Zabeleženo je, da je Teslin oče začel kariero v vojski, kar je ustrezalo njegovemu poreklu, vendar očetove ljubezni do vojaškega življenja ni podedoval. Neki manjši incident – graja zaradi neočiščenih gumbov – je bil povod za njegov odhod iz vojaške šole. Nikola Tesla je o tem na kratko zapisal: »Moj oče je bil vojaško vzgojen kot njegov brat... a presenetljivo je kasneje izbral duhovniški poklic in si v njem pridobil velik ugled.«
Ljubezen do Đuke in zavzetost za narod
Kdaj in kako je prišlo do poroke med Milutinom Teslo in Georgino (Đuko) Mandić, ni znano. Verjetno se je to zgodilo med letoma 1845 in 1846. Pisatelj John O’Neill v svoji romantični razlagi navaja, da naj bi Milutina k Đuki pritegnila ljubezen do poezije in filozofije. Njej je bilo 25 let, njemu pa dve leti več. Prav ljubezen do hčerke duhovnika naj bi vplivala tudi na njegovo izbiro poklica.
Njegove vrednote in idealizem se kažejo v njegovih besedah izgovorjenih v Senju leta 1852: »Pri mojem bogu! Nič mi ni tako dragoceno kot svoboda, dobrobit in napredek mojega naroda in bratov. Za to dvoje – cerkev in narod – bom kjerkoli pripravljen dati svoje življenje.«
Odlikovanje in priznanje
Njegovo delo in predanost niso ostali neopaženi. Leta 1873 ga je avstrijski cesar Franc Jožef I. odlikoval z Zlatim križem za zasluge prve stopnje. Milutin je bil na to izjemno ponosen, novico pa je povzela vsaj četverica dunajskih časopisov.
V njegovih zadnjih letih so se zvrstile težave – razpad vojaške krajine, skrbi za družino in bolezen sina. Nikola je takrat hudo zbolel in devet mesecev preležal v postelji. V enem od skoraj usodnih trenutkov je njegov oče vstopil v sobo, da bi ga razvedril. Nikola se je tega pozneje spominjal: »Rekel sem mu: Morda bi ozdravel, če mi dovoliš študirati tehniko. – Šel boš na najboljšo tehnično šolo na svetu, mi je slovesno odgovoril. In vedel sem, da to resno misli.«
Skromnost, pravičnost in predanost
Oče Milutin ni bil pohlepen, bil je visoko moralen in širokosrčen. Ni vedno zaračunaval svojih duhovniških storitev – tako ni želel plačila za poroko nekega revnega gospoda, saj mu vest ni dovolila. Pomembneje mu je bilo, da ljudje v njegovi župniji niso živeli v grehu, kot da od njih izterja denar.
V svoji avtobiografiji je Nikola Tesla o očetu zapisal:
»Zelo učen človek, naravni filozof, pesnik in pisec. Njegova pridigarska retorika je spominjala na Abrahamove govore. Imel je izjemen spomin in pogosto recitiral dolga besedila v več jezikih. V šali je trdil, da lahko rekonstruira klasična dela, če bi se izgubila. Njegov slog pisanja je bil občudovanja vreden – stavki kratki, jedrnati, polni humorja in satire.«
Prota Milutin je več let pisal prispevke za »Srbski dnevnik« iz Novega Sada o aktualnih temah: izobraževanju, boleznih, naravnih ujmah, in življenju v Liki. Pisal je tudi za hrvaške časopise pod psevdonimom Rodoljub Pravičić in se boril proti lažnim novicam – laži ni prenesel.
Očetova smrt in poznejši poklon
Ko je Milutin Tesla zbolel, je hitro umrl. Nikola je bil tedaj v New Yorku in tako ni uspel priti na pogreb. Ko pa je umrla njegova mati Đuka, je na pogreb prišel.
Deset let po očetovi smrti, leta 1889, se je Nikola Tesla vrnil v rojstni kraj, da postavi spomenik »svojemu dobremu očetu«. Priznava, da je šele kot odrasel spoznal, kako pogumen in požrtvovalen je bil njegov oče, ki je poleg duhovniške službe skrbel še za številno družino in jo popeljal skozi življenje.
Vir: Espreso / Opanak
POGLETJE SI NOV SENSA PODKAST Z ALJOŠO BAGOLO, ki pravi: "Slovenci vztrajamo, dokler nam ne poči film. In film nam poči zato, ker v življenju pogosto sploh nismo v glavni vlogi. Ker nas nekdo vedno potiska v stranske vloge..."
Novo na Metroplay: “Slovenci plačujemo previsok davek za svojo trdoživost.” | Aljoša Bagola