Masaji - zvesti tradiciji, ljubezni in svobodi

9. 10. 2010
Deli

Vzhodnoafriški nomadi ostajajo zvesti svoji tradiciji in pasejo svoje govedo po širnih stepah. Živijo življenje, polno odrekanja, toda tudi ponosa, veselja in neodvisnosti.

Narava določa ritem njihovega življenja. Njihov dom so neskončne stepe Kenije in Tanzanije. Gojijo govedo, ki je tudi vir za njihova osnovna živila: mleko in kri. Masaji, vzhodnoafriško ljudstvo, še danes živijo kot njihovi predniki stoletja prej – kot pastirji živine.

Knjiga je poskrbela za njihovo slavo

Ljudstvo je postalo zelo znano tudi zaradi knjižne uspešnice Bela Masajka, v kateri je švicarska avtorica opisala svojo ljubezen z Masajem. Približno milijon Masajev ostaja zvestih svoji tradiciji, ponosu in ljubezni do svobode.

Njihova družba je zaznamovana z jasno ločitvijo med spoloma: moški pasejo živino, ženske pa gradijo koče, pripravljajo hrano, skrbijo za otroke in prinašajo vodo – pogosto iz več kilometrov oddaljenih vodnjakov. Toda zaradi tega uživajo veliko spoštovanje med svojim ljudstvom. Blagor družine je namreč odvisen izključno od njihovega dela. Toda vloga ženske ima tudi drugo plat medalje.

Deklice že po tradiciji obrežejo, starši pa uredijo tudi poroke svojih hčera. Moški prestiž se ne odraža le v številu njegovega goveda, temveč tudi v številu njegovih žena. Moški s petimi ženami niso nič nenavadnega. Vsaka žena živi z otroki v svoji koči. Zvečer se moški odloči, s katero bo preživel noč.

Masaj lahko zaprosi tudi drugega moškega iz iste starostne skupine, ali lahko spi z njegovo ženo – in zavrnitev velja za nevljudno. Ženske nimajo nobene pravice do soodločanja. In ti običaji imajo tudi svojo ceno: veliko Masajev je bolnih, skoraj 30 odstotkov pa naj bi bilo okuženih z aidsom.

Ponosni in brezskrbni

Tega ljudstva prihodnost ne skrbi. Dan preživijo popolnoma neobremenjeni, ne postavljajo si nobenih ciljev, ne poznajo strahu. Masaji poskušajo negovati svoje tradicije. Le iz finančne nuje se deloma prilagajajo modernemu stilu življenja in se zaposlujejo.

Drugače pa še velja, da Masajke med porodom ne smejo nikoli kričati. Ženske, ki to počnejo, označijo za 'cunje'.

Živijo težko življenje, a kljub temu zelo ponosno …

Nerodovitna, ravna dežela …

Širne ravnice južne Kenije in severne Tanzanije so domovina Masajev. Skupaj s svojimi čredami goveda se selijo po širnih stepah, vedno v iskanju hrane.

Življenje v koči …

Pri Masajih so za gradnjo domov odgovorne ženske. Dom družine nastane iz vej, trave in kravjega gnoja. Prepleti trnja varujejo naselbine pred vsiljivci, kot so na primer levi.

Barvita kultura …

Rdeča ogrinjala naj bi jih varovala pred divjimi živalmi, ker so vpadljiva in so videti kot kri. Ženske si tradicionalno obrijejo glave in se okrasijo z umetelnim, ročno izdelanimi ogrlicami.

Pri plesu moški odskakujejo z mesta kvišku – tudi tja do 80 cm.

Ob praznovanjih si pobarvane ženske nadenejo razkošen nakit.

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije