3 vprašanja, ki si jih zastavite, če se s partnerjem nenehno prepirata

17. 8. 2024
Deli
3 vprašanja, ki si jih zastavite, če se s partnerjem nenehno prepirata (foto: profimedia)
profimedia

Če se v partnerskem odnosu ne prepirate, ste verjetno samski. To ne pomeni, da bi morali biti v kopalnici ob brisačah obešeni boksarski rokavici, toda prepiri — tudi v zdravih odnosih — so del partnerske zveze, pa če nam je to všeč ali ne. Preprosto povedano, skoraj nemogoče je nenehno biti v družbi nekoga in se nikoli ne razjeziti, ne biti užaljen ali prizadet. Kljub temu pa obstaja velika razlika med občasnim in nenehnim prepiranjem. 

Če vas nenehni prepiri s partnerjem spravljajo v slabo voljo, obstajajo pomembna vprašanja, ki si jih morate zastaviti, da se naučite, kako izboljšati komunikacijo in spretnosti reševanja konfliktov.

Preberite tudi:

Ali se počutite ljubljeni in varni?

Vprašajte se: "Če bi se počutil/a popolnoma varno, kako bi pristopil/a in obvladal/a to situacijo?" Sprašujte se iz položaja varnosti. Vedite, da ste ljubljeni. Vedite, da ste celoviti. Vedite, da ste popolni. To vas bo ustavilo pri poskusu, da bi od partnerja dobili nekaj — potrditev ali preprosto občutek zmage v prepiru — kar bi lahko kasneje uporabili proti njemu.

Ko pristopite k konfliktu z zavedanjem, da ste varni, ustrezno ukrepate. Ste racionalni. Ste odprti. Pripravljeni ste skupaj s partnerjem sodelovati pri iskanju ustrezne rešitve za obe vpleteni strani. Tako se bo tudi vaš partner počutil manj ogroženega, zato ne bo čutil potrebe po boju ali begu.

Preberite še:

Ali poznate potrebe svojega partnerja?

Vprašajte se: "Kaj potrebuje moj partner, pa morda ne ve, kako to komunicirati?" Za vsakim prepirom se skriva veliko čustev in potreb. Pomislite: verjetno se ne prepirate z ljudmi, za katere vam ni mar.

Ljudje ne maramo biti ranljivi, celo v sicer zdravih odnosih. Mnogi se temu poskušajo popolnoma izogniti, čeprav je to eden od ključev do srečne zveze, ki temelji na avtentični komunikaciji. Da bi prikrili to ranljivost, se divje branijo. Morda napadejo, sodijo in postanejo obrambni. Morda se obnašajo kot pravi kreteni, da bi prikrili dejstvo, da si v resnici želijo biti ljubljeni, zaželeni, pomirjeni in spoštovani.

To so stvari, ki si jih želimo vsi ljudi, čeprav tega morda ne želimo reči zaradi strahu, da bi izgubili prednost. Ko vidite skozi prikrivanje — ko se zavedate, da je partnerjev napad na vas zgolj način, kako prikriva svojo ranljivost — lažje vstopite v pogovor s sočutjem.

Preberite še:

Ali ste prevzeli odgovornost za svoje napake?

Vprašajte se: "Za kaj lahko prevzamem odgovornost?" To ne pomeni, da bi morali v vsak prepir vstopiti z rokami v zraku in kričati: "Jaz sem kriv/a!" Toda če ste dovolj odprti, da vidite, da nosite nekaj odgovornosti tudi sami, se bo prepir hitreje umiril. 

Sprejemanje odgovornosti za svoj delež pri katerikoli težavi vam omogoča tudi, da prevzamete nadzor nad edino stvarjo, nad katero imate nadzor — nad seboj. S tem bo vaš partner (upajmo) sledil vašemu zgledu in storil enako. V vsakem primeru pa vam to omogoča, da se izognete kazanju s prstom in prelaganju krivde na partnerja.

Naslednjič, ko se bosta s partnerjem znašla sredi prepira (kar se bo zagotovo zgodilo), si poskusite postavite ta vprašanja. Verjetno boste ugotovili, da je pot od prepira do strinjanja zelo kratka. Gre le za vzpostavljanje učinkovite komunikacije in spretnosti reševanja konfliktov kot par.

Povzeto po Yourtango.com

Kaj se je dejansko zgodilo na Bovškem, kjer je lastnik parcele pregnal padalca?

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj