Dolgotrajno razmerje ne pomeni nujno, da je vajin odnos zdrav.
Včasih so znaki, da odnos ni dober za vas, povsem jasni, na primer če je partner nasilen. Pri prepoznavanju toksičnega odnosa pa stvari pogosto niso tako očitne. Tukaj vam lahko pomagajo psihološki testi.
Spodaj je nekaj testov, ki vam lahko hitro razkrijejo, ali je vajin odnos nezdrav.
Kako se spopadata z napakami?
V zdravem odnosu: Ko zaradi službe prestavite skupni večer, se opravičite. Partner pa enako ravna, ko spet pozabi odnesti smeti.
V slabem odnosu: Enemu od vaju bi bilo lažje oditi na drug konec sveta, kot reči "oprosti". V vsakem odnosu prihaja do napak, toda najpomembnejše je, da smo sposobni prevzeti odgovornost za svoja dejanja.
V zdravem razmerju si partnerja zaupata in se znata odpreti, tudi kadar storita napako. To omogoča, da se poskusita pogovoriti in s tem okrepiti medsebojno zaupanje.
Preberite tudi:
Na kaj se osredotočate pri partnerju?
V zdravem odnosu: Večino časa govorita o stvareh, ki vaju razveseljujejo, občasno pa tudi o stvareh, ki bi jih bilo dobro spremeniti.
V slabem odnosu: Večinoma izražata nezadovoljstvo in frustracije, namesto da bi se osredotočila na pozitivne plati. Pomembno je, da se partnerja osredotočata na dobre stvari, ki jih drug za drugega naredita.
V toksičnem odnosu se pogosto pojavlja kritiziranje, ki škoduje medsebojnemu spoštovanju. Če partnerja večinoma govorita o tem, kar jima gre na živce, lahko to povzroči dolgoročno nezadovoljstvo.
Kako pogosto se zatečeta k molku?
V zdravem odnosu: Tudi ko ste jezni, poskrbite, da partnerja ne ignorirate in s tem ne povzročate dodatne bolečine.
Molčanje kot kazen je oblika čustvene manipulacije, kjer eden od partnerjev povzroča negotovost in čustveno bolečino. V zdravih odnosih si partnerja ne prizadevata drug drugega ignorirati, tudi kadar sta v prepiru. Nasprotno, poskušata ohraniti komunikacijo, da bi rešila nesoglasje.
Ali lahko zaupate, da bo partner izpolnil obljube?
V zdravem odnosu: Če vam partner nekaj obljubi, lahko z gotovostjo pričakujete, da bo obljubo izpolnil.
Zaupanje in varnost sta temelj zdravega odnosa. V toksičnih razmerjih pa pogosto ne veste, ali se lahko zanesete na partnerja, kar povzroča stalno anksioznost. Če partner nenehno prelamlja obljube ali vas postavlja v negotovost, lahko to vodi do izgube zaupanja.
Ali majhni prepiri hitro prerastejo v velike spore?
V zdravem odnosu: Strinjata se, da se lahko ne strinjata, in pri tem ne povzročata nepotrebne drame.
Majhni nesporazumi lahko v toksičnih odnosih hitro eskalirajo v večje konflikte. Grenkoba in zamere pogosto prispevajo k temu, da se iz drobnih težav razvijejo veliki prepiri. Kritika in nenehno nezadovoljstvo lahko močno načneta partnersko zvezo.
Ali sta sposobna samostojnosti?
V zdravem odnosu: Imate čas za prijatelje in hobije, prav tako pa tudi vaš partner.
V slabem odnosu: Sta kot »rit in srajca« in ne moreta biti narazen. Soodvisnost pogosto izhaja iz negotovosti.
Stalna potreba po partnerjevi bližini ni znak ljubezni, ampak strahu pred samostojnostjo. Zdravi odnosi omogočajo partnerjema, da negujeta lastne hobije in odnose z drugimi ljudmi, kar na dolgi rok okrepi njuno povezanost.
Preberite tudi:
Kako odkrito se lahko pogovarjata?
V zdravem odnosu: Oboje se lahko pogovorita o čemerkoli, brez strahu, da bi partner pretirano reagiral.
V slabem odnosu: Skrivate stvari, ki bi jih v zdravem odnosu mirno povedali, ker se bojite partnerjeve reakcije.
Skrivanje drobnih stvari je znak strahu pred partnerjevo jezo. Če se nenehno prilagajate, da bi se izognili konfliktu, je to znak, da vajin odnos ni zdrav. Zdrav odnos temelji na odprti komunikaciji in zaupnosti. Če ugotovite, da se prepoznate v teh znakih slabega razmerja, to še ne pomeni, da morate takoj prekiniti odnos.
Pogovor z terapevtom vam lahko pomaga prepoznati težave in najti način, kako jih predstaviti partnerju. Če se partner ne želi spremeniti ali ni pripravljen delati na vajinem odnosu, pa se morate vprašati, ali želite ostati v takem razmerju.
Povzeto po Yourtango.com
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj