Toksični družinski odnosi: kdaj je treba postaviti mejo in jih končati?

12. 10. 2024
Deli
Toksični družinski odnosi: kdaj je treba postaviti mejo in jih končati? (foto: shutterstock)
shutterstock

Kaj naredi družinski odnos tako strupen, da ga je prav končati? V tem članku z vami delimo, kako prepoznati strupen družinski odnos, kako postaviti močne meje, kako se soočiti s sorodnikom in kako vedeti, kdaj je čas za prekinitev odnosa, zato da zaščitite sebe. 

Znamenja strupenega družinskega odnosa

Toksičen odnos obsega vedenje, ki je nepredvidljivo in vključuje čustveno zlorabo. Kadar se tako do nas vede nekdo, ki naj bi bil vir podpore in ljubezni, na primer starš, brat, sestra ali kak drug sorodnik, se je s tem izjemno boleče soočiti.

Toksičen družinski član bo z vami ravnal na nezdrave načine, kot so:

  • manipulacija,
  • nenehno kritiziranje,
  • čustveno izsiljevanje,
  • pomanjkanje empatije,
  • pretiran nadzor,
  • omogočanje škodljivega vedenja.

Bolj »normalen«, a prav tako zahteven družinski odnos imamo običajno s trmastimi sorodniki, ki težko razumejo drugačna stališča od njihovih. Čeprav vas lahko spravijo ob živce in morda ne želite preživeti preveč prostega časa z njimi, ne uporabljajo manipulacije ali prevare, da bi ohranili nadzor.

Svetovalka Kathryn Ely pravi: »Zame je odnos strupen, če vas uči, da ni v redu biti to, kar ste. Naklonjenost ali ljubezen te osebe je pogojna ali pa sploh ne upošteva vaših potreb.« S tem vam pošilja jasno sporočilo, da zanjo niste pomembni.

Preberite tudi:

Kako naj postavim meje toksičnemu sorodniku?

»Strupeni odnosi pomenijo, da so meje šibke,« pojasnjuje klinična psihologinja dr. Carla Marie Manly. Če ste v toksičnem odnosu, je verjetno, da niste postavili ali uveljavili mej. Ko boste to zmogli, boste morda lahko spremenili tudi odnos.

Preden naslednjič srečate svojega strupenega sorodnika ali se z njim pogovarjate, napišite, kakšne so vaše meje in kakšne bodo posledice, če jih bo prestopil. Nato se tega načrta držite brez omahovanja. Če gre za izjemno strupeno vedenje, kot sta zloraba ali krutost, je to takojšnja kršitev dogovora in zaradi svoje varnosti se morate čim prej umakniti.

V drugih situacijah pa boste morda želeli svojemu sorodniku dati priložnost tako, da ga opomnite, da je bila vaša meja prekoračena in da boste odšli – ali prenehali komunicirati z njim –, če jo bo ponovno prestopil. Če ne spoštuje vaše zahteve, držite svojo besedo: odidite in prekinite komunikacijo.

Rečete lahko:

»Zavedam se, da je najin odnos toksičen, in potrebujem nekaj dni, da si opomorem, zato bom zdaj odšla. Slišiva se lahko čez teden dni, ko se bom imela priložnost ohladiti.« Vzamete si lahko toliko časa, kot ga potrebujete, naj bo to teden dni ali več mesecev. In prav je, da si vzamete več časa, če se odločite, da ga potrebujete.

Strategije za vzpostavitev zdravih mej s sorodniki

Sami se odločite, kakšne so vaše meje. Napornemu sorodniku jasno sporočite svoje potrebe in pričakovanja. Postavite omejitve glede časa in energije, ki ju porabite za strupene družinske člane. Bodite pripravljeni uveljaviti svoje meje, če jih prestopijo. Poleg tega poiščite podporo pri zaupanja vrednih prijateljih, terapevtu ali podporni skupini.

Ko se soočite s strupenim družinskim članom, upoštevajte te nasvete

Izberite pravi čas in kraj za pogovor; med pogovorom ostanite mirni in osredotočeni. Sorodniku jasno povejte, kako se počutite zaradi njegovih besed ali dejanj. Ponudite možne rešitve ali kompromise, če je to primerno, vendar le, če vam to ustreza.

Bodite pripravljeni na morebiten odpor ali zanikanje strupenega posameznika. Naredite, kar morate storiti, da poskrbite za svoje fizično in duševno zdravje. Če to pomeni, da za nekaj časa prekinete stike, storite to.

Kdaj bi morali končati toksičen odnos?

Ta odločitev je odvisna od vaše situacije in od tega, kaj ste in česa niste pripravljeni tolerirati. Najpomembneje je, da se odločite, kdaj nekdo prestopi vašo mejo — in kaj boste storili, če se to zgodi. Končati odnos je izjemno težko.

Preden to storite, se vprašajte: Ali imate to osebo dovolj radi, da spregledate njene omejitve in pomanjkljivosti, obenem pa lahko poskrbite zase in za svoje potrebe?

Če lahko, potem morda lahko vztrajate v odnosu, le da z več mejami. Če pa tega ne morete, potem se boste morda odločili, da prekinete stik.

Če se toksično vedenje nadaljuje tudi po tem, ko ste ga poskušali spremeniti, če je prizadeto vaše duševno zdravje, če sorodnik ne spoštuje vaših mej ali noče priznati svojega toksičnega vedenja, poiskati pomoči ali storiti ničesar, da bi spremenil svoje vedenje, lahko odnos postane pretežek za vas.

Takrat morate pomisliti na svoje zdravje in dobro počutje, kajti če tega ne storite, ta odnos ni več dvosmerna cesta. Dajete, ne da bi kaj prejemali v zameno, to pa ni pošteno do vas.

Povzeto po Dailyom.com 

https://sensa.metropolitan.si/za-navdih/macka-ki-se-je-resila-iz-titanika/