Sadhguru: "Srečo iščemo na napačnih mestih"

29. 12. 2022
Deli
Sadhguru: "Srečo iščemo na napačnih mestih" (foto: profimedia)
profimedia

Sadhguru o tem, zakaj v življenju ne znamo doseči trajnega zadovoljstva in kako pri tem ubrati pravo pot.

Ljudje nenehno iščemo vse mogoče in nemogoče načine, da bi dosegli občutek zadovoljstva z lastnim življenjem. A če pogledamo stanje družbe 21. stoletja lahko ugotovimo, da še vedno nimamo recepta za srečno življenje. Sadhguru pravi, da srečo iščemo na napačnih mestih.

Občutek sreče in zadovoljstva ni dosežen z nekaterimi dejanji ali dogodki. Večina ljudi ima v glavi prepričanje, da bi bila srečna, če bi se končno zgodila X stvar ali če bi dosegli Y.

Kot otrok ste mislili, da boste srečni, ko boste dobili novo igračo. Ko ste jo dobili, je bil občutek veselja sicer prisoten, a ste po nekaj časa izgubili zanimanje zanjo in svojo pozornost preusmerili na naslednjo stvar, ki ste jo želeli dobiti.

Ko ste bili v šoli, ste mislili, da boste srečni, ko opravite vse preizkuse znanja. A občutek zadovoljstva je bil le začasen. Potem ste mislili, da se bo vaše življenje spremenilo na bolje, ko boste diplomirali. Morda ste končali fakulteto in razmišljate, kakšen smisel ima vsa ta izobrazba, če vam ne prinese želene službe ali dovolj dobre plače. Morda celo razmišljate, kakšen smisel ima to, da celo življenje delate do onemoglosti … 

Nekoč ste verjetno sanjali o poroki z ljubljeno osebo in bili prepričani, da vam bo to odprlo rajska vrata. To ste dosegli, vendar - ali je zaradi tega vaše življenje postalo fantastično? Verjetno ne ...

Kje je torej problem? Zakaj še vedno ne moremo doseči občutka trajnega zadovoljstva v življenju?

Preprosto. Ta občutek zadovoljstva ni odvisen od naših zunanjih dejanj in prizadevanj. Naše življenje bo postalo izpopolnjujoče in mi zadovoljni le, če bo to občutek, ki bo prišel od znotraj, ne od zunaj.

Ko dosežemo stanje, v katerem nimamo več potrebe po nobenih dejanjih, da bi dosegli srečo in zadovoljstvo, nam je to uspelo. Ko znotraj sebe vzpostavimo mir in harmonijo, ne bo več potrebe po ukrepanju. Če bodo zunanje razmere zahtevale nekaj ukrepanja, bomo to z veseljem storili; in če ukrepanje ne bo potrebno, se ne bomo pritoževali. Tako postanemo celoviti, samozadostni in zadovoljni z življenjem. 

To seveda ne pomeni, da ne bomo nikoli več naredili ničesar. Seveda bomo, a ne bo nam treba več biti konstantno v pogonu in se gnati za stvarmi ter dosežki, da bi se lahko počutili srečne. Dejanja ne bodo več pogoj za doseganje zadovoljstva in takrat bomo zares svobodni.

Vir: Sensa RS

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije