Samopoškodbeno vedenje se med ljudmi, še posebno med mladimi, dogaja bolj pogosto, kot želimo verjeti. Ko o tem spregovorijo slavni zvezdniki, pa to storijo zato, da bi ozaveščali, opogumljali in vzbujali upanje, da je okrevanje možno.
Angelina Jolie je javno večkrat povedala, da se je v mlajših letih zatekala k samopoškodbenemu in impulzivnemu vedenju, medtem ko se danes osredotoča predvsem na svojo vlogo matere.
"Včasih sem se rezala ali skakala z letala, da bi našla nekaj novega, proti čemur bi se lahko uprla," je ob priliki povedala in se nato razložila: "Takrat sem iskala nekaj globljega, nekaj več. Poskusila sem vse. Vedno sem se počutila, kot bi bila ujeto v kletko, zaprto vase, kot da bi se borila z nevidnimi sovražniki. Vedno sem imel preveč energije za prostor, v katerem sem bila."
Spomni se tudi obdobja, ko se ji je zdelo, da se filmski liki, ki jih je igrala, zabavajo bolje kot ona. "Morda to delno pojasnjuje, zakaj sem se na koncu vsakega filma tetovirala ali počela nekatere ekstremne stvari v življenju."
Ena od njenih mnogih tetovaž ta njen boj s sabo najbolje ponazarja. "To je divje srce v kletki. Svojo kletko sem pred leti odklenila. Želim si, da bi to svobodo imeli tudi moji otroci. To želim tudi za druge ljudi."
"Samo povej mi: kaj čutiš zdaj?"
Lady Gaga je tekom let postala odločna zagovornica ozaveščanja o duševnem zdravju. Dobitnica grammyja in oskarja tako že leta govori o svojih težavah s posttravmatsko stresno motnjo, kroničnimi bolečinami in depresijo.
V intervjuju za Elle je Gaga med drugim spregovorila tudi o tem, da se je nekoč samopoškodovala. "Pravzaprav o tem nikoli nisem javno govorila, a mislim, da je pomembno, če ljudje to slišijo. Dolgo sem se rezala in edini način, da sem se nehala rezati in samopoškodovati, je bilo spoznanje, da mi ni treba tako pokazati, da me boli, in da lahko prosim druge ljudi za pomoč tudi drugače," je povedala.
"Ko sem spoznala, da lahko nekomu rečem: 'Hej, imam željo, da bi se poškodovala', je ta nuja izgubila na moči. Potem sem imela ob sebi nekoga, ki mi je rekel: 'Ni treba, da mi pokažeš. Samo povej mi: Kaj čutiš zdaj?' In potem sem lahko samo povedala svojo zgodbo."
"Imam posttravmatsko stresno motnjo. In trpim za fibromialgijo, kroničnimi bolečinami. Ta nevropatski bolečinski travmatični odziv je vsak teden del mojega življenja. Jemljem zdravila. imam več zdravnikov. Tako živim svoj vsak dan," je povedala in dodala: "Doživljam pa tudi tako imenovano disociacijo, kar pomeni, da moj um noče podoživeti bolečine, zato 'gledam stran in strmim v prazno' ... Zdi se, kot da se pospeševalnik panike v mojem umu včasih zatakne in takrat sem kot paralizirana od strahu."
Vse naštete tegobe - od PTSD-ja in fibromialgije do depresije in anksioznosti -, s katerimi se Gaga dnevno spopada, imajo en sam vir. To je travma.
"Ampak veš kaj, Oprah? Vztrajala sem in želim, da tisti otrok tam zunaj ali celo tisti odrasli, ki je preživel toliko hudega, ve, da lahko vztraja, da lahko preživi in da lahko osvoji oskarja."
Gaga se že dolgo ne reže več in tega vedenja tudi nikakor ne želi 'poveličevati'. Namesto tega svojim oboževalcem in drugim ljudem v duševni stiski namenja naslednje spodbudne besede: "Ena od stvari, ki bi jih svetovala ljudem, ki se spopadajo z odzivi na travmo, samopoškodovanjem ali samomorilnimi mislimi, je pravzaprav led. Če položite roke v posodo z ledeno mrzlo vodo, to strese živčni sistem in vas vrne v realnost."
Druge znane osebe in samopoškodovanje
O svojih izkušnjah s samopoškodovanjem je javno spregovorilo kar nekaj slavnih. Med njimi so bili:
- Govorice o tem, da se Miley Cyrus vdaja samopoškodbenemu vednju, so se začele pojavljati maja 2012, ko so se v medijih pričele pojavljati fotografije ureznin z njenih zapestij, hkrati se je veliko natolcevalo o tem, da trpi za motnjami hranjenja.
- Slavno pevko in tekstopisko Fiono Apple je pri 12 letih doživela posilstvo. Povedala je, da je potem še dolgo pregledovala omare, da bi se prepričala, da se kdo ne skriva v hiši. Fiono tudi še danes, ko je že odrasla, še vedno občasno mučijo nočne more, ki so ena od posledic posilstva, v svojih najstniških letih pa je trpela za motnjo hranjenja, v kar jo je pahnila depresija, v katero je padla po trpki izkušnji. Ko je njen prvi album Tidal prejel slabe ocene, si je do krvi spraskala zapestja, kar je eden od načinov samopoškodovanja.
- Britanski komik in igralec Russell Brand je v svoji avtobiografiji spregovoril o svoji najstniški izkušnji s samopoškodovanjem. V intervjuju za 'Time Out Chicago' je priznal, da so mu zdravniki enkrat diagnosticirali bipolarno motnjo, drugič pa motnjo pozornosti s hiperaktivnostjo. Takrat je povedal, da je težko vedeti, katera od teh diagnoz je bila točna, saj je bil takrat močno nagnjen k drogam in rezanju. "Ko krvavim, me to zbudi. Razumem, zakaj so v srednjem veku hodili na spuščanje krvi, ker se zaradi tega počutiš nekoliko bolje. Ko se urežem, me že drama tega pomiri," je povedal Brand.
- Svojo zgodbo o samopoškodovanju je Demi Lovato delila v svoji lastni enourni oddaji MTV Special z naslovom Stay Strong. O svoji nenehni bitki s samopoškodovanjem in motnjo hranjenja je okdrito spregovorila zato, ker ve, da bi njena izpoved morda lahko pomagala kakšnemu dekletu ali fantu tam zunaj.
Slavne osebnosti, ki se samopoškodujejo, tako kot drugi, ki počnejo enako, ponavadi to skrivajo pred svetom. In zato pri samopoškodbenem vedenju ne gre za pridobivanje pozornosti. Gre za olajšanje globlje čustvene bolečine.
Ko se slavni (in manj slavni) izpovedo in delijo svoje izzive ter osebne težave, jim gre prisluhniti. Njihove zgodbe lahko pomagajo ljudem, ki se soočajo s podobnimi ali drugimi izzivi druševnega zdravja. Tako namreč vedo, da v svojih stiskah, pa kakršne koli te že so, niso sami in da upanje navkljub vsemu ostaja.
Povzeto po HealthyPlace, Daily Mail, Oprah Daily in drugih virih.
Preberite si tudi:
- Samopoškodbeno vedenje: znak, da oseba čuti močno čustveno bolečino
- Verbalno nadlegovanje: oblika čustvene zlorabe, ki jo premalo poznamo
- 10 strategij za sproščanje potlačenih čustev