"Vsakdo ima temno senco" - Močne misli Carla Junga

20. 10. 2024
Deli
"Vsakdo ima temno senco" - Močne misli Carla Junga (foto: profimedia)
profimedia

Predvsem je razkrival poti, kako lahko vzame človek usodo v svoje roke. 

26. julija 1875 se je v Švici rodil utemeljitelj analitične psihologije in psihiater Carl Gustav Jung. Poglejmo si nekaj njegovih močnih citatov: 

"Če ne spoznate svoje podzavesti, bo ta upravljala z vami, vi pa boste to imenovali usoda."

Podzavest ima izjemno moč in upravlja z vsemi vidiki našega življenja, ki pa se jih ne zavedamo. Za učinkovito upravljanje z življenjem je torej potrebno poznati najbolj globoke kotičke svoje duševnosti in izluščiti tisto, kar se skriva v njih ter ozavestiti vplive, ki niso vidni na prvi pogled.

Delo na sebi v kontekstu Junga pomeni, da se ves čas spoznavamo in iščemo razloge za svoja dejanja ali za svojo pasivnost. Le tako je mogoče preprečiti, da bi podzavest popolnoma upravljala z našim življenjem, mi bi ta vpliv imenovali usoda in se ujeli v vlogo žrtve. 

"Človek ne postane razsvetljen tako, da si predstavlja svetlobne figure, temveč tako, da ozavesti svojo temo. Slednji postopek pa je neprijeten in zato ni priljubljen."

Jung je tudi zapisal: "Žal ni nobenega dvoma v to, da je človek v celoti gledano manj dober, kot si sam predstavlja ali želi biti. Vsakdo nosi senco in manj ko je utelešena v posameznikovem zavestnem življenju, bolj črna in gosta je. V vseh pogledih človekova senca tvori nezavedno oviro, ki preprečuje njegove najbolj dobronamerne namere."

Senca, kot jo opisuje Carl Jung, je nezavedni del našega značaja ali osebnosti, ki se ne ujema z različico tega, k čemur zavestno stremimo. 

Ta kontrast med idealom ega in našo senco povzroči, da zavračamo senco in se ji upiramo. Z zavračanjem delov sebe, ki jih ne maramo, pa jih nezavedno projiciramo na druge. To se zlahka vidi v naši nenaklonjenosti določenim ljudem. Posebnosti, ki jih pri drugih ne maramo, so pogosto pokazatelj tega, česar ne maramo pri sebi.

Jung je zapisal: "Psihološko pravilo pravi, da ko notranja situacija ni ozaveščena, se zgodi zunaj kot usoda. Se pravi, ko se posameznik ne zave svojega notranjega nasprotja, mora zunanji svet na silo odigrati ta konflikt."

Jung tudi pravi, da se človek ujame v lastno past svoj sence. Ne glede na to, kako se senca pojavi, obstaja velika verjetnost, da bo v večji ali manjši meri uničujoča in bo vplivala na njegovo življenje in dobro počutje.

Veliko samouničujočih vedenj in odvisnosti so posledica boja sence. Kot je zapisal Stevenson v zgodbi Jakyll in Hyde, človek ni eden, ampak resnično sta dva; ima zavestno osebnost in senco.

"Ne zadržujte tistega, kar od vas beži, sicer ne bo prostora za dobro, ki prihaja k vam."

Na prvem mestu s tem, ko se oklepate starega in neuporabnega onemogočate, da bi do vas prišli nova energija, novi ljudje in nova spoznanja. Vzorce, ki so se izkazali za slabe, spremenite v boljše. Dejanja, ki ne prinašajo pričakovanih rezultatov, spremenite v drugačna. Tako boste ustvaril prostor za novo, svežo energijo ter s tem za lepše življenje. Ali z drugimi besedami, usodo boste vzeli v svoje roke.

Vir: sensa.hr in orionphilosophy.com

Aleš Ernst: DEPRESIJA nas prisli, da se ustavimo (Sensa podkast z Ano Vehovar)
 

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj