Tudi slabše ocenjeni filmi imajo na IMDb-ju običajno oceno okoli 5, medtem ko je nova različica Sneguljčice dobila oceno 1,6. Kaj je šlo tako zelo narobe?
Čeprav se je že vnaprej vedelo, da bodo z novo Disneyjevo različico kultne risanke težave, si nihče ni predstavljal, kako hudo se bo izteklo. Film, ki naj bi bil eden najambicioznejših Disneyjevih projektov zadnjih let, je postal popoln polom.
Gre za igrano priredbo legendarne risanke Sneguljčica in sedem palčkov iz leta 1937, prvega celovečernega animiranega filma pod okriljem Walta Disneyja, ki so ga mnogi nestrpno čakali desetletja.
Že med snemanjem je bilo jasno, da bo film sprožil številne polemike, a le redki so pričakovali katastrofo, ki je nastala ob prihodu v kina. Film režiserja Marca Webba je nastal s proračunom do 270 milijonov dolarjev, a je ob premiernem vikendu v ZDA zaslužil 44,3 milijona, globalno pa 87,3 milijona dolarjev, poroča glossy.espresso.co.rs.
- Preberite si še: Disneyjeve princese, ki imajo duševne motnje
Veliko gledalcev si ga ogleda samo zato, da bi preverili, ali je res tako slab, da si "zasluži" eno najslabših ocen na IMDb-ju. Pri platformi so celo javno priznali, da je kar 91,3 % uporabnikov filmu podelilo le eno zvezdico.
Zakaj je film sprožil toliko sovraštva? Razlogov je več.
1. Glavna igralka in zgodba
Rachel Zegler, ki igra Sneguljčico, je bila tarča kritik že takoj, ko se je izvedelo, da je kandidatka za glavno vlogo – predvsem zaradi njenega latinskoameriškega porekla. Mnogi so menili, da ni primerna izbira, saj naj bi Sneguljčica imela "kožo, belo, kot sneg" – igralka pa temu opisu ne ustreza.
Poleg tega je igralka sama prispevala k padanju priljubljenosti filma. Javnosti je namreč zaupala, da je originalno risanko gledala le enkrat in ji ni bila všeč. Ob tem je začela razkrivati podrobnosti nove različice, ki je, po njenih besedah, zelo oddaljena od izvirnika.
Za revijo Variety je leta 2022 povedala: "V originalu je preveč pozornosti namenjene ljubezenski zgodbi z nekim moškim, ki jo v bistvu zalezuje. To je čudno. Mi tega nismo naredili. Originalne risanke me je bilo strah. Gledala sem jo enkrat, in nikoli več."
Leta 2023 je razkrila še, da v novi verziji ne bo legendarne pesmi Some Day My Prince Will Come, saj princ Sneguljčice ne bo rešil. "Ne sanja več o pravi ljubezni. Sanja o tem, da bo postala voditeljica – in ve, da to lahko doseže."
2. Palčki
Producenti so se želeli izogniti obtožbam o neobčutljivosti do ljudi z motnjami v rasti, zato se niso odločili za angažiranje igralcev z ahondroplazijo. Namesto tega so palčke ustvarili računalniško. Palčki so tako ostali del zgodbe (sprva so namreč krožile govorice, da jih v filmu sploh ne bo), a kljub temu so številni mnenja, da je odločitev bilaslaba, saj je igralcem z ahondroplazijo vzela redko priložnost za delo v Hollywoodu.
3. Gal Gadot in njeni politični pogledi
Gal Gadot, ki v filmu igra Zlobno mačeho, je dvignila veliko prahu s tem, ko je javno izrazila podporo Izrealu. Zaradi njenega političnega prepričanja so protestniki prekinili slovesnost ob odkritju njene zvezde na pločniku slavnih, pozivi k bojkotu filma Sneguljčica pa so se okrepili.
4. Aktivizem Rachel Zegler
Medtem ko Gal Gadot odkrito podpira Izrael, je Rachel Zegler že več let zagovornica palestinskih pravic. Na platformi X je večkrat pozivala k prekinitvi ognja v Gazi, objavljala palestinsko zastavo in sporočila, kot so: "Osvobodite Palestino". Obe igralki sta zaradi svojih stališč prejemali tudi grožnje s smrtjo.
5. Družbena omrežja in pozivi k sovraštvu
Družbena omrežja so odlično orodje, s katerim se lahko povezujemo in spoznavamo nove ljudi, po drugi strani pa so pogosto platforma, na kateri se širi sovraštvo. Sovražna nastrojenost proti filmu Sneguljčica je postala nekakšen "trend", zaradi katerega obstaja velika verjetnost, da so nekateri film slabše ocenili samo zato, ker je to moderno. Mnogi namigujejo tudi na to, da so ljudje filmu dali slabo oceno brez, da bi ga sploh pogledali.
Po mnenju strokovnjakov je Sneguljčica še en dokaz moči, ki jih imajo družbena omrežja pri oblikovanju kolektivnega mnenja. Zato je še toliko pomembneje, da smo pozorni na svoje izražanje na tovrstnih platformah in da poskrbimo, da širimo informacije, ki bodo družbi koristile - ne takšne, ki bodo spodbujale sovraštvo.
Prirejeno po: glossy.espresso.co.rs, theguardian.com