Sončna nevihta se približuje Zemlji (možne motnje telekomunikacij)

29. 11. 2023
Deli
Sončna nevihta se približuje Zemlji (možne motnje telekomunikacij) (foto: shutterstock)
shutterstock

NASA in vremenski strokovnjaki so opozorili, da lahko sončna nevihta zadene Zemljo 30. novembra ter povzroči manjši izpad radijskih signalov in signalov GPS.

V torek je Center za napovedovanje vesoljskega vremena NOAA sporočil, da je sončni izbruh M9.8 povzročil zmeren dogodek - izpad HF radia, povezan izbruh pa je posnel satelit NOAA GOES-19. Po podatkih NOAA je bila degradacija HF radia možna nad vzhodnim delom južnega Tihega oceana. 

V nedeljo, 26. novembra, so se zgodili vsaj trije izbruhi koronalne mase ali CME, ki so poslali oblake plazme od Sonca proti Zemlji. CME lahko traja od 1 do 3 dni, da dosežejo Zemljino atmosfero. Ko se zgodi več izbruhov Sonca, lahko en dogodek prehiti drugega in povzroči zaporedne sončne nevihte. Napovedovalci pričakujejo, da bodo prvi udarci sončnih delcev prispeli že v sredo, 29. novembra, naslednji krog sončnega vetra pa bo prišel do četrtka, 30. novembra.

NOAA ima 5-stopenjsko ocenjevalno lestvico za sončne nevihte v razponu od G1 do G5. Modeli kažejo, da so ravni G1 (manjše) možne v četrtek in ravni G2 (zmerne) v petek, ko pridejo dodatni CME.

Napovedovalci vesoljskega vremena NOAA nenehno opazujejo Sonce z instrumenti za opazovanje sonca na satelitu, da zaznajo in napovedujejo vesoljsko vreme, ko se dogaja. Po sončnem izbruhu nato računalniški modeli pomagajo določiti, kdaj naj bi delci prispeli v Zemljino atmosfero.

Za večino geomagnetna nevihta ne bo imela nobenega vpliva. Močna (G3) nevihta lahko povzroči občasne motnje satelitske navigacije in nizkofrekvenčne radijske navigacije. NOAA izdaja vesoljske vremenske napovedi, da operaterjem vesoljskih plovil in ponudnikom električne energije pomaga pripraviti svoje sisteme na možne vplive.

Za javnost je lahko sončna nevihta razburljiva, saj nabiti delci, ki trčijo v Zemljino atmosfero, ustvarijo polarni sij, znan tudi kot severni sij. Te plešoče luči so najpogostejše okoli polov, vendar se ob močni sončni nevihti lahko pojavijo tudi na nižjih zemljepisnih širinah, kakor se je to nedavno zgodilo tudi pri nas v Sloveniji. Tokrat se kaže verjetnost šibkih sijev polarnega sija na severu ZDA od srede zvečer.

Trenutno se dogaja vedno več geomagnetnih neviht in s tem povezanih aktivnosti polarnega sija, ker se sončna aktivnost povečuje, ko se Sonce približuje sončnemu maksimumu v 11-letnem sončnem ciklu. Najnovejša napoved je, da bo sonce doseglo maksimum svoje aktivnosti med na januarjem in oktobrom 2024.

Vir: foxweather.com

Res pa je, da lahko sončne nevihte vplivajo tudi na naše fizično in psihičnp počutje. Več o tem si preberite v članku - Razlog, da v Sloveniji vidimo severni sij, ni samo pozitiven

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj