Mnogi običaji so bili nekoč vsakdanjik naših prednikov in njihovo spoštovanje sploh ni bilo vprašljivo. Tako je bilo.
Poglejmo si, kakšni običaji so bili na poročno noč povsem običajni na jugu Srbije. Nekateri pa so se v določenih družbenih skupinah ohranili vse do danes – na primer preverjanje prisotnosti krvi na rjuhi, na kateri sta mladoporočenca opravila svojo prvo "zakonsko dolžnost".
Razlog je jasen. Če je kri prisotna, je nevesta vstopila v zakon nedolžna. A to ni edino, kar povzroča nejevero in zmrazi že zgolj ob misli na kaj takšnega v sodobnem svetu. Medtem ko poteka intimno dejanje novopečenega para v prvi poročni noči, pred vrati stojijo starejše članice družine, če mladenič potrebuje kakšen nasvet glede intimnega dejanja.
Psihologinja, študentka pravic žensk v Azerbajdžanu in ženska, ki je doživela takšno izkušnjo, je za BBC pojasnila, kako travmatično je lahko vse to danes.
Elmira (ime spremenjeno in znano zgolj uredništvu BBC) je bila stara 27 let, diplomirala je na univerzi in delala kot prevajalka. Moža so ji izbrali starši. V poroko je privolila, da bi "razveselila svojo mamo".
"Starši so mi za moža izbrali soseda. Bil je le naš sosed, sicer sva si bila čisto različna; ni bil izobražen, nisva imela nič skupnega. Predstavila sta mi ga brata in rekla sta, da je dober človek. Mama je bila vesela, da se poročim s sosedom, saj bi tako bila ves čas blizu in bi vedno vedela, kaj se dogaja," je začela svojo izpoved za omenjeni medij.
Elmira je mami večkrat povedala, da si še ne želi ustvariti družine. Mama je to povedala svojcem, ki so takoj začeli pritiskati nanjo, saj so sumili, da morda ni devica. Toda v prvi poročni noči je dejansko prvič imela intimne odnose. Ker je to njen novi mož vedel, je popolnoma zanemaril njena čustva in ni izkazal nikakršnega spoštovanja. Samo legel je nanjo in ko je njena glava začela udarjati ob omaro, je iz sosednje sobe zaslišala trkanje in povzdignjen ženski glas: "Hej, tiho tam spodaj! Kakšna nesramnost!"
Za vrati so bile Elmirina mama, dve teti, tašča in še en daljni sorodnik (ki je trkal in kričal) – njihova prisotnost je tradicionalno zahtevala potrditev, da sta bila zakonska obveznost in "dejanje telesne ljubezni" izpolnjena, in to je mlada devica. "Slišal se je tudi najšibkejši zvok na drugi strani vrat," se spominja Elmira.
Kdo je "engi"?
Daljna sorodnica je bila v vlogi "engi" - to je poročena ženska, ki gre takoj po poroki v hišo mladoporočencev in vso noč sedi v sobi poleg spalnice. Ena od njenih nalog je svetovanje, ideja pa je, da lahko spolno neizkušena nevesta kadar koli steče iz spalnice in vpraša za nasvet starejšo in bolj izkušeno žensko.
Druga obveznost engijev je, da po prvi poročni noči vzamejo rjuho. Kri na njej je sorodnikom dokaz, da je bila zakonska obveznost izpolnjena. Družine se zberejo, da čestitajo novopečenemu paru, ko vidijo madeže krvi in šele po tem se poročni obred šteje za končan.
"Zato je prva poročna noč zavita v tako tančico skrivnosti - kaj bo rjuha pokazala zjutraj?" je za BBC povedala Shakla Ismail, ki preučuje pravice žensk v Azerbajdžanu. Če krvi ni, bi žensko lahko izobčili in kot "poškodovano" vrnili staršem. Po tem velja za ločeno in se pogosto težko ponovno poroči - čeprav bi lahko bila spolno zlorabljena na domu svojih staršev.
Tradicija postaja vsako leto bolj travmatična
Ta tradicija postaja za ženske vsako leto bolj travmatična, pravi psihologinja Elada Gorina. V sodobnem svetu, kjer se vedno več ljudi poroči pozneje v življenju in ima pred poroko vsaj nekaj spolnih izkušenj, mladi ne potrebujejo nasvetov sorodnikov, ki sedijo v sosednji sobi, njihova vloga pa postane skoraj izključno potrjevanje nedolžnosti neveste.
"Še danes mnoge ženske menijo, da je prisotnost engijev normalna. Travme, konflikti in trpljenje nastanejo, ko nove generacije odraščajo v naprednejših časih kot njihovi starši," poudarja. Po besedah Elade Gorina se nekatere ženske s to tradicijo relativno zlahka soočijo, druge pa lahko travmo podoživljajo leta, saj se počutijo kot žrtve nasilja.
"Bil je primer, ko po prvi poročni noči na rjuhi ni bilo krvi. In tako je moževa cela družina sredi noči odpeljala nevesto k zdravniku, da preveri, ali je devica ali ne," pojasnjuje Gorina. Ta kršitev zasebnosti ženske povzroči, da postane žrtev nasilja, zaradi česar ima dolgotrajno travmo.
Vir: Stil/Blic Žena
- Preberite si še običaje iz Slovenije: "Kolikor jih bo bog dal!" - Spolnost naših starih staršev
- So naše babice sploh poznale orgazem?