Če si želite, da vaši otroci kot odrasli ne bi pretirano ugajali drugim, ne počnite teh napak.
Staršem je lažje tarkat, ko imajo "ubogljive" otroke. A ravno ta ubogljivost lahko v odrasli dobi vodi do pretiranega ugajanja drugim ljudem. Namen je seveda dober, a posledice so lahko škodljive. S tem, ko otroke pretirano spodbujamo k ubogljivosti, jim namreč sporočamo, da si zaslužijo ljubezen le takrat, ko ugajajo drugim.
Človek, ki je v otroštvu čutil nenehno spodbudo k temu, da uboga, bo kot odrasel čutil potrebo po tem, da ugaja drugim. Zanemaril bo lastne potrebe zato, da zadovolji ljudi okoli sebe.
- Preberite si še: Si ne želite pretiravati s kupovanjem igrač, obenem pa bi radi, da je otrok slišan? Preizkusite to strategijo
Tukaj je nekaj dejanj, s katerimi starši nevede spodbujamo otroke, da pretirano ugajajo drugim:
- Otroku ne dopustimo, da postavlja vprašanja in dvomi v to, kar rečemo.
- Otroka pohvalimo samo takrat, ko je "priden" oziroma ko se obnaša tako, kakor si želimo mi.
- Otroka učimo, da mora vedno poslušati odrasle, ne glede na okoliščine.
- Uporabljamo izraze, kot so: "Moraš me upoštevati, ker sem tvoj oče, ker sem jaz tako rekel" ali "moraš ji pomagati, ker je tvoja sestra".
- V otroku vzbujamo prepričanje, da se "ne spodobi", da nam gre nekdo na živce ali da nam nekdo ni všeč.
- V otroku vzbujamo občutke krivde zato, da dosežemo želeno vedenje.
- Otroku ne omogočamo, da sprejema lastne odločitve.
- Ko otrok naredi nekaj drugače, kakor bi si želeli mi, to skritiziramo.
Če želimo, da se otrok razvije v samozavestno in močno osebo, ki zmore postavljati meje in poskrbeti zase, moramo te veščine spodbujati že zgodaj ter mu omogočiti, da se razvija in deluje samostojno tudi znotraj družine.
Predvsem pa je pomembno, da smo tudi sami zgled in da z lastnimi dejanji otroku sporočimo, da se je povsem običajno postaviti zase in da zanemarjanje sebe zato, da bi ugodili drugim, ni opcija.
Prirejeno po: Nedra Glover Tawwab