Večkrat, kot lahko preštejem, sem zvečer zlezla v posteljo, ugasnila luč in zaprla oči ... potem pa se mi je nenadoma utrnila neka zamisel. Premetavala sem se v upanju, da bom pozabila nanjo in lahko zaspala. Če pa je bila zamisel še posebej dobra, sem prižgala luč in jo hitro zapisala.
Kdaj se počutite najbolj ustvarjalno?
Zagotovo nisem edina, ki doživlja to vrsto ustvarjalnega navdiha pred spanjem. V britanski raziskavi iz leta 2019 je več kot 40 odstotkov ljudi reklo, da dobijo svoje najboljše ideje pred spanjem, ponoči in takoj po prebujanju.
Čeprav je čudovito imeti dobre zamisli, pa pristop, ki vključuje prižiganje in ugašanje luči pred spanjem, ni najboljši, saj to vpliva na kakovost našega spanca. Če pa želimo imeti odlične zamisli čez dan, si moramo vzeti čas za produktivno sprostitev.
Zakaj dobimo najboljše zamisli tik pred spanjem
Znanstveniki menijo, da dobimo odlične ideje v postelji, ker so naši možgani takrat v sproščenem stanju, ki je ugodno za nevroplastičnost, ki pomeni »zmožnost možganov, da spreminjajo in prilagajajo tako svojo strukturo kot funkcije skozi življenje in v odgovoru na izkušnje,« kot piše v članku v reviji Frontiers.
Nevroplastičnost podpira kognitivni proces, imenovan prepoznavanje vzorcev: ljudje se učimo in sprejemamo odločitve tako, da zaznavamo vzorce in vzpostavljamo povezave med informacijami, ki jih imajo.
Toda če je vsak trenutek vašega dneva zapolnjen z zaposlitvami za vaše možgane – odgovarjanjem na elektronsko pošto, osredotočenim delom, brskanjem po telefonu, druženjem – potem je edini čas, ko si vaši možgani lahko privoščijo ustvarjalno razmišljanje, ko ugasnete luči in glavo položite na blazino. (Tudi tema in nežna osvetlitev spodbujata ustvarjalnost.)
Še en izraz za tako sproščeno stanje vaših možganov pa je dolgčas.
Dolgčas je ključen za dobivanje novih zamisli
Raziskave kažejo, da možgani med sanjarjenjem proizvajajo več ustvarjalnih misli.
Zato mnogi od nas dobimo odlične zamisli tudi med tuširanjem ali vožnjo, ko ne uporabljamo naprav. Te dejavnosti nam nudijo redko priložnost za delovanje in razmišljanje brez motenj.
Mnogi ljudje dolgčas enačijo z nizko produktivnostjo, vendar lahko namenski čas za zdolgočasenost pomaga vašim možganom, da postanejo bolj ustvarjalni in učinkoviti.
Načrtujte obdobje dolgčasa
Znanstveniki so odkrili tole: dolgčas moramo načrtovati, da izkoristimo njegove koristi.
To lahko storite tako, da določite vsaj 15-minutno obdobje za dolgočasenje vsak dan ali nekajkrat na teden. Ko enkrat načrtujete dolgčas v svojem urniku, se ga držite. Ne dovolite, da bi ga nadomestila kakšna »bolj nujna« naloga.
Biti zdolgočasen ni zapravljanje časa. To je nekaj, kar vaši možgani potrebujejo, da se učijo, rastejo in se napolnijo z energijo. Zato si naredite uslugo: vsak dan si privoščite nekaj minut, da umirite svoj um. Tako vi kot vaši možgani si zaslužite to.
Povzeto po Psychologytoday.com
Preberite tudi:
- 3 nasveti, kako slab dan spremeniti v dobrega
- Zakaj počnete, kar počnete in ali si vzamete čas za tisto, v čemer uživate?